Polscy pracownicy coraz bardziej cenią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym

BADANIE RANDSTAD EMPLOYER BRAND RESEARCH: PYTAMY O CECHY ATRAKCYJNYCH PRACODAWCÓW

Zmienia się znaczenie czynników, które wpływają na postrzeganie firm jako atrakcyjnych miejsc pracy. Na czele są: wynagrodzenia i świadczenia pracownicze, stabilność zatrudnienia oraz przyjazna atmosfera w pracy, ale na znaczeniu w ostatniej edycji corocznego badania Randstad Employer Brand Research szczególnie zyskała równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.

W realizowanym po raz siódmy w Polsce badaniu brało udział 6500 respondentów reprezentatywnych dla polskiego społeczeństwa. Na zlecenie Randstad niezależny ośrodek badawczy zapytał ich czynniki, które mają wpływ na postrzeganie firmy jako atrakcyjnego pracodawcy.

Zdaniem ponad 3/4 respondentów najbardziej istotny wpływ na ten wizerunek mają wynagrodzenie i dodatkowe świadczenia dla pracowników. Ten czynnik pojawia się na pierwszym miejscu w naszym badaniu po raz czwarty. Dla 57% ankietowanych ważne jest stabilne zatrudnienie, a dla 52% - przyjemna atmosfera pracy.

Pierwsza trójka najważniejszych czynników różni się nieco w zależności od wieku respondentów. Ankietowani w wieku od 25 do 44 lat cenią te same aspekty, które pojawiły się w ogólnym zestawieniu. Młodsi stawiają bardziej na możliwość rozwoju zawodowego, która jest dla nich ważniejsza niż przyjazna atmosfera w firmie. Starsi – obok wynagrodzenia i stabilności zatrudnienia – doceniają równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Najbardziej widoczny w ogólnym zestawieniu cech atrakcyjnych pracodawców jest właśnie wzrost znaczenia równowagi między pracą a prywatnymi aktywnościami. Czynnik ten awansował na czwarte miejsce. Na tą sytuację wpływ ma m.in. wkraczanie na rynek młodszych pokoleń, które nie wyobrażają sobie pracy kosztem czasu prywatnego. – podkreśla Dyrektor Personalna Randstad Polska, Monika Hryniszyn.

Przeczytaj pełną informację prasową »

Więcej o badaniu Randstad Employer Brand Research »

Czynniki -atrakcyjnosci