Współczesny rynek pracy bardzo szybko się zmienia, stawiając przed pracodawcami nowe wyzwania. Znalezienie odpowiednio wykwalifikowanej kadry i zatrzymanie jej w firmie na dłużej często stanowi duży problem. Aby zaradzić tej sytuacji, firmy zaczynają oferować coraz bardziej atrakcyjne warunki pracy i kładą nacisk na benefity dla pracowników. Jednym z nich jest karta MultiSport, która umożliwia korzystanie z wielu rodzajów zajęć sportowych i pomaga utrzymać work-life balance. 

Czym są benefity dla pracowników?

Benefity w pracy – nazywane też benefitami pozapłacowymi lub świadczeniami pracowniczymi – to wszystko, co pracownik otrzymuje poza wynagrodzeniem finansowym. Skąd bierze się ich popularność? Rosnąca konkurencja między przedsiębiorstwami i problemy z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry to główne przyczyny wzrostu zainteresowania benefitami pozapłacowymi. W sytuacji, gdy pracownik ma do wyboru dwie oferty pracy za podobne pieniądze, liczba i jakość świadczeń pracowniczych może mieć kluczowy wpływ na jego decyzję. Aby zachęcić specjalistów do zatrudnienia się w konkretnej firmie, pracodawcy proponują różnorodne bezgotówkowe dodatki do pensji.

Dowiedz się także, czym jest umowa lojalnościowa i czy opłaca się ona pracownikowi.

Benefity dla pracowników stanowią również jedno z podstawowych narzędzi motywacyjnych. Ich zadaniem jest napędzanie pracowników do działania, a także zapewnienie im odpowiedniego poziomu satysfakcji z wykonywanej pracy.

Czym jest karta MultiSport?

Karta MultiSport – której operatorem jest Benefit Systems – to jeden z najpopularniejszych pozapłacowych benefitów. Wystarczy spojrzeć na dane statystyczne: liczba aktywnych kart sportowych pod koniec 2023 r. wynosiła 1,42 mln, a rok wcześniej było to 1,19 mln sztuk. Program umożliwia korzystanie z wielu obiektów i zajęć sportowych na terenie całej Polski na koszt pracodawcy – niektóre firmy finansują ten benefit w całości, inne proponują swoim pracownikom częściowe dofinansowanie imiennych karnetów sportowych.

Karta MultiSport jest dostępna w różnych wariantach. Najpopularniejsze z nich to:

  • MultiSport Classic – karta stworzona dla tych, którzy regularnie uprawiają sport. Umożliwia codzienne korzystanie z ponad 2800 obiektów i daje dostęp do szerokiej oferty produktów online (m.in. kursów o zdrowym stylu życia i porad dietetycznych online);
  • MultiSport Light – to rozwiązanie dla tych, którzy trenują 6–10 razy w miesiącu. Daje dostęp do ponad 2700 obiektów raz dziennie.
  • MultiSport Plus – dla osób, które uwielbiają sport i są ponadprzeciętnie aktywne. Umożliwia korzystanie z ponad 4900 obiektów nawet kilka razy dziennie, a ponadto daje dostęp do szerokiej oferty online;
  • MultiSport Student – taką kartę pracodawca może zaoferować pracującym studentom do 26. roku życia. MultiSport Student daje dostęp do ponad 4500 obiektów sportowych i całej oferty MultiSport online.
  • MultiSport Kids – niektórzy pracodawcy dają również dofinansowanie na karty sportowe dla dzieci swoich pracowników. W ten sposób mogą pokazać, że cenią rodzinne wartości.

Sprawdź też, na jakie świadczenia pracownicze można liczyć w pracy tymczasowej.

Karta MultiSport – jak z niej korzystać?

Jeśli pracodawca oferuje karty MultiSport, musisz zgłosić swoją chęć do uczestnictwa w programie. Na podstawie swojej deklaracji otrzymasz imienną kartę, którą musisz podpisać. Aby zacząć korzystać z zajęć sportowych, aktywuj swoją kartę, tj. zarejestruj się do Strefy Użytkownika online: podaj swoje dane, numer karty i ustaw hasło. Oprócz tego ściągnij aplikację mobilną, dzięki której szybko wyszukasz najbliższe obiekty sportowe oraz interesujące Cię zajęcia. 

Przed skorzystaniem z obiektów sportowych konieczne jest okazanie karty wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, legitymacja służbowa lub studencka). Posiadacze aplikacji mobilnej mogą wgrać do niej swoje aktualne zdjęcie i wchodzić na teren obiektów sportowych bez okazywania tradycyjnej karty i dokumentu tożsamości. 

Karta może być całkowicie lub częściowo finansowana przez pracodawcę. Przed przystąpieniem do programu dowiesz się, w jaki sposób będzie ona opłacana – może być to np. cykliczne potrącenie z wynagrodzenia.

Z jakich atrakcji możesz korzystać w ramach karty MultiSport?

Posiadacze kart MultiSport mogą korzystać z ponad 4000 obiektów sportowych na terenie całej Polski. Na liście oferowanych zajęć znajduje się ok. 40 atrakcji, a wśród nich.:

  • fitness aerobik,
  • siłownia,
  • sauna,
  • joga,
  • taniec,
  • aqua aerobik,
  • basen,
  • sztuki walki,
  • ścianka wspinaczkowa,
  • park linowy,
  • cross trening.

Karta MultiSport – korzyści dla pracownika i pracodawcy

Dzięki karcie MultiSport pracownicy mogą łatwiej zachować work-life balance, czyli równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Sport to ważna część profilaktyki zdrowotnej, a szeroki wybór dyscyplin i obiektów – bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów – to dodatkowa zachęta do aktywnego trybu życia. 

Z perspektywy pracodawców benefity pozapłacowe – podobnie jak pracownicze zniżki – podnoszą atrakcyjność oferty pracy, pomagają przyciągnąć specjalistów do firmy, a oprócz tego podnoszą poziom motywacji pracowników. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Benefit Systems, z których wynika, że 94% użytkowników kart MultiSport przyznaje, że aktywność fizyczna przekłada się na większą energię, motywację i zaangażowanie w pracy.​

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje karta Multisport?

Cena karty MultiSport zależy od wybranego rodzaju karnetu, liczby zgłoszonych osób oraz poziomu dofinansowania ze strony pracodawcy. Zazwyczaj jest to koszt od 80 do 200 zł miesięcznie. Pracodawcy mogą finansować zakup tego produktu ze środków obrotowych lub Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. 

Jak zamówić kartę Multisport?

Kartę MultiSport można zamówić bezpośrednio u pracodawcy lub za pomocą platformy e-MultiSport, pod warunkiem że Twoja firma ma do niej dostęp.

Jakie są inne benefity pozapłacowe oprócz karty MultiSport?

Inne benefity pozapłacowe, które przyciągają nowych pracowników do firmy i pomagają utrzymać wysoki poziom motywacji, to:

  • Pakiety medyczne – prywatna opieka medyczna stanowi jeden z najbardziej pożądanych benefitów pozapłacowych. Firmy oferują różnorodne pakiety medyczne – zarówno podstawowe, jak i specjalistyczne, umożliwiające m.in. wykonanie zaawansowanych badań diagnostycznych czy skonsultowanie się ze specjalistą. Co ważne, pracodawca może zaoferować nie tylko pakiety medyczne dla pracownika, lecz także dla całej jego rodziny.
  • Szkolenia – ważnym elementem systemu motywacyjnego jest również możliwość podnoszenia swoich kompetencji. Benefity dla pracowników w postaci kursów, szkoleń i konferencji przynoszą więc wiele pozytywnych skutków.
  • Zniżki pracownicze – pracownicy i ich rodziny mogą taniej kupować produkty firmy lub korzystać z oferowanych usług na preferencyjnych warunkach.