Kwestia tego, jak zostać programistą nie jest jednoznaczna. Choć wiele osób sądzi, że potrzebne są do tego studia wyższe, w rzeczywistości dyplom uczelni nie zawsze okazuje się konieczny. Tak naprawdę, dobrą posadę może otrzymać również programista-samouk. W tym zawodzie najważniejsze są bowiem konkretne umiejętności, a sposób ich zdobycia ma znaczenie drugorzędne.

Wykształcenie informatyczne – czy to dobry sposób na to, jak zostać programistą?

Według wielu osób podstawowy sposób na to, jak zostać dobrym programistą, to ukończenie studiów wyższych z zakresu informatyki. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że kierunek techniczny sam w sobie nie przygotowuje do wykonywania zawodu. Choć jego zaletą jest możliwość zdobycia szerokiej wiedzy teoretycznej, kwestie praktycznej nauki programowania często leżą po stronie studenta. Oznacza to, że wykładowcy co prawda przekażą mu informacje dotyczące, np. algorytmów czy poszczególnych technik pisania kodów, jednak o ich wykorzystanie w dużej mierze będzie musiał postarać się sam. Kwestia tego, jak zostać dobrym programistą wymaga bowiem regularnych ćwiczeń i ciągłej praktyki. Studia nie zawsze są w stanie to zapewnić, ponieważ program kierunku informatycznego jest szeroki i obejmuje wiele różnych przedmiotów, nie tylko programowanie.

przeczytaj też: software engineer – kto to jest, czym się zajmuje i ile zarabia?

Nie znaczy to jednak, że studia informatyczne nie są przydatne. Z pewnością dają możliwość zapoznania się z wieloma ciekawymi niuansami świata IT, a przez to poszerzają perspektywę. Dają też solidne podstawy i możliwość skonsultowania wszelkich wątpliwości z wykładowcami. Dlatego też osoby, które mają czas i chęci na podjęcie nauki na uczelni wyższej, powinny to zrobić. Muszą jednak pamiętać, że aby zostać później programistą, trzeba wykazać się dużym zaangażowaniem i chęcią samodzielnego rozwijania zdolności. W rzeczywistości bowiem nauka programowania nigdy się nie kończy.

Jak zostać programistą bez studiów?

Choć dyplom uczelni wyższej może zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, w rzeczywistości najważniejsze będą dla niego umiejętności potencjalnego kandydata do pracy. Co ważne, kompetencje z zakresu programowania można zdobyć na własną rękę. Mimo że studia znacząco ułatwiają start, w wielu przypadkach nie są niezbędne do rozpoczęcia kariery w tej branży. Jak zostać programistą od zera? Istnieje na to kilka metod.

Popularnym sposobem na to, jak nauczyć się programowania jest udział w dedykowanym kursie. Takie szkolenia kosztują zazwyczaj kilka tysięcy złotych i mają różną długość, jednak najczęściej trwają około 8 tygodni. Czy to wystarczający czas, by nauczyć się programowania? To zależy od podejścia uczestnika. Wybierając się na kurs, trzeba być przygotowanym na konieczność przyswojenia bardzo dużej dawki wiedzy w krótkim czasie. Ponadto, podczas szkolenia nauczyciele przekazują wiedzę dotyczącą podstaw programowania – to, co dana osoba zrobi z nią później, zależy tylko od niej. Ponownie, konieczna jest więc duża determinacja i zaangażowanie.

przeczytaj też: kto to jest DevOps engineer i jakie ma obowiązki?

Innym sposobem na to, jak zostać programistą jest samodzielna nauka. W tym celu można wziąć udział w darmowych kursach internetowych, czytać publikacje branżowe, oglądać materiały dostępne na platformie YouTube, a także powoli próbować pisać własne kody. Programista-samouk musi poświęcić na to wiele energii i czasu. Zgłębianie tajników poszczególnych algorytmów nie jest proste, zwłaszcza jeśli wszystko robi się samemu. Jeśli jednak ktoś jest odpowiednio zmotywowany, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć się programowania w ten sposób. W przypadku zdobycia odpowiednich kompetencji, brak wykształcenia czy długiego szkolenia nie powinien być przeszkodą w otrzymaniu ciekawej oferty pracy.

mamy dla Ciebie pracę w branży IT

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

poznaj nasze oferty pracy