Może się wydawać, że w branży IT wszyscy zajmują się tym samym… komputerami. Nic bardziej mylnego! Specjaliści, którzy pracują w tym atrakcyjnym, szczególnie pod względem wynagrodzenia, sektorze, doskonale o tym wiedzą. Choć pewnie żaden z nich nie byłby w stanie wyliczyć wszystkich stanowisk.

Mamy więc na przykład ekspertów od oprogramowania, a to też nie wyjaśnia mnogości specjalizacji. Są fachowcy od różnych języków programowania, od projektowania interfejsu użytkownika, testowania funkcjonalności, czy rozwiązań mobilnych na różne platformy. Zupełnie oddzielną kategorią są specjaliści zajmujący się projektowaniem i administrowaniem stron internetowych opartych na systemach CMS, którym często bliżej jest do zespołów marketingowych w firmach. W pojemnym sektorze IT swoje miejsce znajdują też eksperci od bezpieczeństwa informatycznego, od rozwiązań sprzętowych, sieci komputerowych… i lista nie ma końca, bo branża rozwija się bardzo dynamicznie.

Z tej różnorodności wynika kilka istotnych wniosków dla osób, które zamierzają związać się w przyszłości z branżą IT. Po pierwsze, warto już na wstępnym etapie pomyśleć, w której specjalizacji czujemy się najlepiej. Często bowiem wymaga ona bardzo fachowej wiedzy, którą zdobywa się latami. Gdy dokonamy nie do końca trafnego wyboru, zmiana specjalizacji będzie wymagała od nas nadrobienia braków w specjalistycznym doświadczeniu.

nie ma jednej zawodowej drogi w IT

Dokonując wyboru drogi rozwoju w branży IT, warto pamiętać, że każda ścieżka potrafi diametralnie się różnić. Część stanowisk oznacza dużą stabilność, niezbyt wygórowane wymagania w zakresie stałego poszerzania wiedzy, ale też nieco mniejsze wynagrodzenia. Są też stanowiska niezwykle atrakcyjne finansowo, które wymagają jednocześnie nieustannego samodoskonalenia, trzymania ręki na pulsie, śledzenia nowinek oraz właściwych cech osobowościowych.

W podjęciu decyzji o swojej przyszłości w branży IT pomóc mogą więc przede wszystkim jasno określenie cele. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy w życiu cenimy sobie spokój, stabilność finansową, czy może bardziej motywują nas ciągłe wyzwania i podejmowanie ryzyka. Jednocześnie warto pamiętać, że o celach trudno mówić w oderwaniu od naszych rzeczywistych możliwości. Czy z charakteru jesteśmy otwarci na nowe trendy i lubimy ciągłe zmiany, czy może cenimy sobie mniejsze tempo. Tak, także w IT są dziedziny, które rozwijają się bardziej ewolucyjne oraz te, w których jeden rewolucyjny przełom goni kolejny.

sprawdź oferty pracy dla administratorów IT »

W tak dynamicznie rozwijającej się branży dość ryzykowne będzie określanie, które dziedziny wydają się bardziej przyszłościowe. Na pewno jednak można wskazać pewne trendy. Dziś pracodawcy najbardziej doceniają ekspertów od chmur danych, bezpieczeństwa cyfrowego, rozwoju aplikacji mobilnych oraz przetwarzania big data. To oznacza, że pracownikom z takimi umiejętnościami są w stanie płacić więcej, ale też więcej będą wymagać.

branża szuka liderów

Pamiętajmy jednak, że trendy dotyczące specjalizacji zależą w dużej mierze od popularności danych technologii i rozwiązań. Co oznacza, że stawiając na nie, musimy być gotowi do ciągłego poszerzania wiedzy, trzymania ręki na pulsie, podążania za nowinkami, a czasem też do zmiany specjalizacji. Tymczasem są też inne możliwości w IT. Stawiając na tzw. kompetencje miękkie, rozwijając umiejętności przywódcze czy komunikatywność, możemy spróbować swoich sił jako liderzy wyspecjalizowanych zespołów w działach informatycznych.

To coraz bardziej pożądane funkcje w firmach, bowiem rzeczywistość biznesowa zmusza zespoły IT do coraz bliższej współpracy z innymi działami w firmach. To naturalna konsekwencja usprawniania procesów w firmach oraz rozwoju technologii informatycznych. Pomiędzy często diametralnie różnymi zespołami pojawia się różnica w metodach funkcjonowania, systemie pracy, strukturze. Dlatego tak istotna jest rola lidera, który dzięki zdolnościom komunikacyjnym, umie budować przestrzeń współpracy pomiędzy różnymi ludźmi i różnymi zespołami.

Gdy więc zastanawiamy się nad tym, którą drogę w świecie IT wybrać, pomoże nam z jednej strony analiza własnych umiejętności i potrzeb, ale z drugiej strony warto również sięgać po spojrzenie z zewnątrz. W tej kwestii doskonałym rozwiązaniem może być rozmowa z doradcą zawodowym, który zna specyfikę rynku pracy, ale też sposoby funkcjonowania różnych typów organizacji.

sprawdź nasze oferty pracy przy rozwoju oprogramowania »