aglomeracja katowicka: rynek pracy wpływa na perspektywy dla biznesu

Rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej oraz dynamiczny wzrost dostępności nowoczesnej powierzchni biurowej to stale siła napędowa biznesu w Aglomeracji Śląskiej. Szczególnymi beneficjentami tych procesów są firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych – czytamy w raporcie, który stworzyli autorzy z ABSL – organizacji skupiającej firmy z tego sektora – we współpracy z ekspertami Randstad oraz specjalistami JLL – lidera rynku nieruchomości komercyjnych.

pobierz raport »

Blisko 300 tysięcy mieszkańców w stolicy regionu i nawet 3,5 miliona osób w otaczającej Katowice konurbacji. Ten jeden z największych ośrodków miejskich w Europie przyciąga inwestorów nie tylko infrastrukturą, ale także doskonale wykwalifikowaną kadrą, szczególnie w zakresie języków obcych. Sprzyja temu nie tylko siła działających w regionie uczelni wyższych, ale też wielokulturowy charakter obszaru Górnego Śląska.

Rozwój centrów usług biznesowych w Katowicach powoduje zapotrzebowanie na rekrutacje osób dwujęzycznych. Pracodawcy coraz częściej otwierają się na zatrudnienie osób bez kierunkowego doświadczenia, ale spełniających wspomniany wymóg. Najczęściej poszukują kandydatów ze znajomością języków niemieckiego i francuskiego. Wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach różnicują przede wszystkim ze względu na kompetencje językowe. Wyższą stawkę wynegocjują dla siebie osoby, które bardzo dobrze posługują się w mowie i piśmie więcej niż dwoma językami obcymi. – wyjaśnia Katarzyna Kucharek, Branch Manager Randstad Polska.

klimat rozwoju doceniany przez biznes i ekspertów

Klimat inwestycyjny w stolicy Górnego Śląska potwierdzają wyróżnienia, które Katowice otrzymują w biznesowych rankingach, m.in. II miejsce w kategorii strategii przyciągania zagranicznych inwestycji bezpośrednich w rankingu „Polish Cities of the Future 2017/2018” i piąte miejsce w tej samej kategorii w gronie dużych europejskich miast w rankingu „European Cities and Regions of the Future 2017/2018”, opracowanym przez fDi Intelligence oraz The Financial Times.

Jak podkreśla prezydent miasta, Marcin Krupa, nie bez znaczenia jest także tworzenie właściwego klimatu do inwestowania przez władze samorządowe. – Dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych w mieście wynika w dużej mierze z efektywnego systemu wsparcia oraz ścisłej współpracy ze śląskim oddziałem ABSL (ABSL Silesia Chapter), zrzeszającym licznych inwestorów branży w regionie. – wyjaśnia prezydent Katowic.

Z wyliczeń ABSL wynika, że w Aglomeracji Katowickiej działają 92 centra usług. Pracę znalazło w nich 20 tysięcy osób. – 1/3 podmiotów jest obecnych w regionie od ponad 10 lat, co potwierdza zadowolenie inwestorów z miejsca prowadzenia działalności i świadczy o dojrzałości ośrodka jako miejsca świadczenia nowoczesnych usług biznesowych. – tłumaczy Wojciech Popławski, wiceprezes ABSL.

Współtwórcy raportu, eksperci JLL, podkreślają, że ważnym czynnikiem rozwoju sektora w aglomeracji jest także imponujący wzrost powierzchni biurowych w regionie – o 70% w ciągu 5 lat.

Szczegółowa analiza potencjału Katowice i Górnego Śląska, opublikowana przez ABSL, skupia się na wszystkich wspomnianych aspektach. Eksperci Randstad analizują lokalny rynek pracy, perspektywy jego rozwoju i przede wszystkim pozyskiwania pożądanych w sektorze specjalistów.

pobierz raport »

< powrót do poprzedniej strony