CEO randstad: na przemiany rynku pracy można się przygotować

Dynamiczne zmiany na globalnym rynku pracy, nowe trendy związane m.in. z rozwojem technologicznym,  to wszystko wpływa na gospodarczą niepewność i wymaga od biznesu wyjątkowej zdolności do adaptacji. Dziś doskonale ten krajobraz opisuje termin VUCA, który jest akronimem angielskich słów oznaczających zmienność (volatility), niepewność (uncertainly), złożoność (complexity) i niejednoznaczność (ambiguity). I choć VUCA jest wyzwaniem, to nie należy postrzegać jej jako zagrożenia. Do tych dynamicznych zmian, także na rynku pracy, da się przygotować – uspokaja CEO Randstad Jaques van den Broek, który w trakcie wizyty w Warszawie udzielił wywiadu magazynowi „Harvard Business Review Polska”.

nie taka VUCA straszna – niepewność w biznesie da się okiełznać

Nowoczesne technologie, demografia, dynamiczne przeobrażenia środowiska, rozwój nowoczesnych technologii, cyfrowa rewolucja – elementów, które mogą wpływać na niepewność w biznesie, utrudniać podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwach, nie braknie. Jednak prawidłowo działające firmy są w stanie przygotować się na wiele z tych zmian. – Zasada jest prosta: jeżeli czekasz z założonymi rękoma, aż coś się wydarzy, wszystko może cię zaskoczyć – podkreśla Jaques van den Broek w rozmowie z dziennikarką polskiej edycji prestiżowego czasopisma. 

Jego zdaniem można budować scenariusze na podstawie twardych danych, np. demograficznych, śledzić trendy i oceniać, jak przemiany, choćby cyfryzacja, wpływać będą na stanowiska pracy. Takie prognozy pozwalają m.in. planować szkolenia dla pracowników czy intensyfikować procesy rekrutacyjne. To także istotne z perspektywy konkurencji na rynku. Postawa „poczekam i zobaczę” jest bardzo szkodliwa, gdyż inne firmy mogą zgarnąć z rynku specjalistów, na których ty czekasz z założonymi rękami – wyjaśnia Jaques van den Broek. Dodaje też, że zespół Randstad cechuje aktywna postawa i konsultanci już są gotowi na wyzwania przyszłości, w tym m.in. przemiany technologiczne rewolucjonizujące sposób pracy z klientami i kandydatami.

skuteczna edukacja pomoże w przyszłości wypełniać luki na rynku pracy

W rozmowie z magazynem CEO Randstad podkreśla, że wciąż największym wyzwaniem jest pozyskanie pracowników na stanowisko STEM, związane z nauką, technologiami, inżynierią i matematyką, ale także wykwalifikowanych pracowników i fizycznych. Rozwiązaniem, które może zminimalizować skutki takiej sytuacji, jest inwestowanie w edukację, naukę praktycznych umiejętności, ale zdobywanie kompetencji interpersonalnych. Może to być szczególnie istotne w procesie aktywizacji zawodowej ludzi, którzy z różnych powodów w Polsce nie wchodzą na rynek pracy.

Pełna treść rozmowy dostępna jest w grudniowo-styczniowym wydaniu magazynu Harvard Business Review Polska oraz na stronie internetowej czasopisma »

< powrót do poprzedniej strony