Co trzeci Polak otwarty na zmianę pracy, pracodawcy odczuwają rynek pracownika

Blisko 80% Polaków nie widzi problemu, by w ciągu najbliższych sześciu miesięcy znaleźć nowe miejsce pracy, a 75% uważa, że znajdzie co najmniej tak dobre, jak dotychczasowe. Takie wyniki przynosi najnowsza edycja badania Monitor Rynku Pracy, realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad.

wyzwania dla pracodawców

Liczba respondentów, które widzą dobre perspektywy na rynku pracy jest rekordowa, a to stanowi wyzwanie dla pracodawców.

pobierz pełny raport »

„Firmy poprawiają warunki zatrudnienia, nie tylko oferując podwyżki, ale także stabilne kontrakty i dodatkowe świadczenia. Pojawiły się reklamy mające przyciągnąć kandydatów do pracy. W efekcie rekordowo wysokie jest też przekonanie pracowników, że w przypadku utraty pracy, są w stanie wkrótce znaleźć co najmniej tak samo dobrą" – uważa Grzegorz Baczewski, Dyrektor Departamentu Pracy, Dialogu i Spraw Społecznych Konfederacji Lewiatan. Jak dodaje, oznacza to, że „weszliśmy w taką fazę rynku pracownika, w której pracownicy odczuwają komfort. Nie obawiają się utraty pracy i tym chętniej realizują swoje ambicje.”

mniejsza rotacja, ale tendencja wciąż wzrostowa

W ostatnim okresie zmniejszyła się jednak rotacja pracowników w firmach. Pracodawcę lub stanowisko pracy zmieniło 26% ankietowanych (w poprzednim badaniu – 29%). Nie zmienia to jednak tendencji. Nadal zjawisko nasila się, a jego poziom jest jednym z najwyższych w Europie.

O zmianie pracy decydują najczęściej warunki finansowe (46% respondentów), ale coraz więcej osób czuje po prostu takie osobiste pragnienie (22% ankietowanych). Zmniejsza się za to odsetek pracowników, którzy zmieniają miejsce zatrudnienia z powodu zmian w strukturze firmy.

pobierz pełny raport »

omówienie wyników badania Monitor Rynku Pracy znaleźć można w pełnej wersji informacji prasowej »

< powrót do poprzedniej strony