jak budować wyróżniającą się markę pracodawcy?

Po co tracić energię na poszukiwanie najlepszych kandydatów, jeśli to kandydaci mogą ustawić się w kolejce po pracę u ciebie? Możesz się zastanawiać, jak tego dokonać.

Kluczowe może być tu doskonalenie strategii marki jako atrakcyjnego pracodawcy. Czasem wystarczy tylko zbudować wyróżniającą się markę, a najlepsi specjaliści będą masowo pukać do twoich drzwi.

Jaki jest wizerunek twojej firmy jako pracodawcy? Czy najlepsi kandydaci ściągają do ciebie ze wszystkich stron, czy uprzejmie unikają twoich telefonów? Czy zastanawiałeś się nad tym, jakimi wartościami kierują się twoim pracownicy?

Na współczesnym wyjątkowo konkurencyjnym rynku pracy, stworzenie i utrzymanie marki pracodawcy jest kluczowym narzędziem służącym pozyskiwaniu i utrzymaniu najlepszych talentów. Dobra marka ułatwia zatrudnienie pożądanych kandydatów, podnosi też lojalność dotychczasowych pracowników.

Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz budować strategię marki, czy masz już pewne doświadczenia, poznaj te kilka kroków, które mogą pomóc w tworzeniu dobrej marki:

1. zyskaj aprobatę zespołu liderów

Zanim przejdziemy do sedna, kadra zarządzająca powinna zdefiniować wartości firmy i pożądaną kulturę organizacyjną. Pozwoli to upewnić się, że marka pracodawcy będzie miała oparcie w istniejącej strategii. Jak to bywa z każdym większym działań HR w firmach, szansa na sukces jest większa, jeśli projekt ma wsparcie liderów.

2. ustal, na którym jesteś etapie, a na którym chciałbyś być

Określ punkt początkowy, względem którego oceniać będziesz postępy. Ważne jest, aby na tym etapie być ambitnym, ale jednocześnie stawiać cele osiągalne – rozwój marki pracodawcy nie powinien odbywać się w oderwaniu od rzeczywistości i faktycznej sytuacji w firmie. Rozważ przeprowadzenie badań jakościowych i ilościowych, które pozwolą określić, co przyciąga ludzi do twojej firmy, a co ich odstrasza. W grupie badawczej warto uwzględnić aktualnych pracowników, podwykonawców, ludzi, którzy opuszczają firmę i kandydatów. Zapytaj ostatnio zatrudnione osoby, jak według nich mają się deklaracje na etapie rekrutacji do rzeczywistości w firmie.

Wszystkie te informacje stanowią podstawę procesu budowania marki, a jej uzupełnieniem może być przygotowany przez Randstad poradnik Stand Out. W publikacji znajdziesz m.in. historie najlepszych strategii firm, które uznawane są za silne marki na rynku pracy.

Zdecyduj też, jak chcesz, aby twoja firm była postrzegana na rynku. Jest to baza dla wszystkich działań marketingowych skierowanych na pozyskiwanie kandydatów, a także dla komunikacji wewnętrznej, która wspiera kształtowanie wartości firmy.

3. określ różnicę pomiędzy etapem, na którym jesteś i tym, na którym chciałbyś być

Zatem zorientowałeś się już, jaka jest twoja marka pracodawcy i jaka powinna być – teraz czas ustalić, ile brakuje ci do wyznaczonego ideału. Na tym etapie możesz oprzeć się przede wszystkim na informacjach określających aktualną sytuację w firmie. Markę pracodawcy już masz i nie możesz z niej zrezygnować. Pytanie, czy chcesz rezygnować z aktywnego zarządzania nią.

W Randstad nie tylko zajmujemy się kwestią wizerunku pracodawców, ale jesteśmy dumni z marki, którą sami zbudowaliśmy. Wiemy bowiem, że trudno przecenić znaczenie wpływu wartości firmy i postępowania w zgodzie z nimi.

W myśl idei, którą promuje publicysta Simon Sinek, powinniśmy zawsze zaczynać od pytania „dlaczego?”, a następnie przechodzić do kolejnych pytań – „co?” i „jak?”. Gdy już zdefiniujemy te kwestie i przekształcimy je w wartości, które marka reprezentuje, przyjdzie czas na ich komunikowanie.

Te przewodnie zasady i wartości pomogą przede wszystkim określić, jaka jest rozbieżność pomiędzy  rzeczywistą percepcję marki pracodawcy od sytuacji pożądanej.

4. niwelowanie rozbieżności

Zachęcaj pracowników do wyrażania swoich opinii i odgrywaj aktywną rolę w niwelowaniu różnic pomiędzy założeniami a rzeczywistością. Niektóre zmiany będą proste, niektóre okażą się złożonymi procesami. Zbierając spostrzeżenia od pracowników łatwiej będzie ci zorientować się, gdzie występują rozbieżności i opracować rozwiązania.

Cierpliwość jest niezwykle istotna, tym bardziej że niektóre rozbieżności mogą okazać się większe niż inne. Tworzenie środowiska, które napędzać będzie działania wspierające markę pracodawcy, nie dokona się w ciągu jednego dnia, ale przemiany będą wkrótce dostrzegalne, o ile tylko dokonujesz zmian w oparciu o określone wcześniej podstawowe wartości i dokładnie planujesz cały proces.

Warto stworzyć mapę swoich podstawowych wartości, zgodnie z którymi należy realizować kolejne kroki. Zapisz też swoje cele. Zidentyfikuj też potencjalne przeszkody, aby upewnić się, że nie zaskoczą cię i masz gotowe scenariusze ich pokonania.

Bez względu na to, w którym miejscu na swojej drodze się teraz znajdujesz, twoja marka pracodawcy stale się rozwija i staje się silniejsza. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz, czy masz już ugruntowaną markę, identyfikacja przeszkód jest zawsze dobrym rozwiązaniem.

5. zaprezentuj swoją markę pracodawcy na rynku

Niech twoi pracownicy będą ambasadorami marki pracodawcy – zachęć ich do dzielenia się ich pozytywnymi doświadczeniami w mediach społecznościowych. Dziel się prawdziwymi historiami zawodowymi swoich pracowników, aby oddziaływały na twoich odbiorców i wzmacniały komunikowanie wartości twojej firmy. Zachęca do zaangażowania i interakcji za pośrednictwem aktywności we wszystkich kanałach komunikacji, aby o twojej marce było głośno.

Dobrym rozwiązaniem dla firm, które już posiadają świadomie określoną markę pracodawcy i poszukują sposoby do skuteczniejszego dotarcia z nią do potencjalnych kandydatów, jest wykorzystanie liderów opinii (influencerów). Ty też możesz nim zostać.

Aby tak się stało, powinieneś być postrzegany jako ekspert w swojej dziedzinie, osoba z ogromnym doświadczeniem w kwestiach, którymi się na co dzień zajmujesz zawodowo. Budowanie swojego wizerunku eksperta w branży pomoże we wzmacnianiu pozycji marki pracodawcy i pozyskiwaniu nowych kandydatów. 

Tworzenie eksperckiego wizerunku w branży przyniesie wiele korzyści. Część z nich wzmocni przekazy tworzone przez firmę w mediach, część będzie bezpośrednio pozytywnie wpływała na budowanie relacji z kandydatami.

< powrót do poprzedniej strony