kompetencje przyszłości oczami dyrektorów HR

Jakie umiejętności staną się najbardziej pożądane na rynku pracy w najbliższym czasie? Automatyzacja i rozwój technologii, inwestowanie w urządzenia działające w oparciu o sztuczną inteligencję czy zarządzanie potrzebami pracowników to wybrane elementy, które mogą wpłynąć na obszar zatrudnienia – wymienia Monika Hryniszyn, dyrektor HR Randstad Polska. Podczas drugiego już śniadania biznesowego w gronie dyrektorów HR oraz operacyjnych z kluczowych branż dyskutowaliśmy na temat kompetencji przyszłości. Wymienialiśmy swoje opinie dotyczące przemian na rynku pracy oraz ich konsekwencji dla pracodawców.

Co wzmożony wpływ automatyzacji w miejscu pracy oznacza dla nas samych? Robotyzacja i nowoczesne technologie nie są jeszcze tak mocno upowszechnione i udoskonalone w Polsce, ale to się dynamicznie zmienia. Zanikanie pewnych zawodów nie musi się wiązać wyłącznie z utratą pracy. Priorytetowe staną się inne zasoby ludzkie, jak chociażby inteligencja emocjonalna, myślenie krytyczne czy decyzyjność. Skoro część zadań może zostać zastąpiona przez nowoczesne oprogramowania istnieje możliwość skrócenia ośmiogodzinnego czasu pracy. Kraje takie, jak Finlandia testują już takie rozwiązania.

Zmienia się również podejście do czasu i środowiska pracy – wymienia dalej Monika Hryniszyn. Umowa o pracę na czas nieokreślony nie jest już tak atrakcyjny czynnikiem w ofercie pracodawcy, jak dawniej. Pokolenie millennialsów preferuje pracę poza tradycyjnym biurowcem. Niektóre firmy wdrażają już takie pomysły, jak miesięczny wspólny wyjazd na Bali i pracę zdalną na przepięknej indonezyjskiej wyspie. 

Pod koniec śniadania biznesowego nasi goście zgodzili się z tezą, że na ten moment istotne jest dbanie o kompetencje pracowników, którzy są już obecni w organizacji. Istotną wartością dla firm są więc pracownicy, którzy faktycznie dążą do ciągłego samodoskonalenia, są zaangażowani w to co robią. Firma, która dodatkowo zapewni im właściwy mentoring wygra w walce o talenty.

Trendy poruszane w trakcie spotkania pochodziły z najnowszego raportu Talent Trends Randstad Sourceright. W spotkaniu uczestniczyli również reprezentanci firmy Accenture. Serdecznie dziękujemy za inspirujące przemówienie i podzielenie się wskazówkami z wdrażania autorskiego programu employer brandingowego #BEFUTUREPROOF.

Potrzebujesz wiedzieć więcej? Zachęcamy do obejrzenia prezentacji z naszego spotkania lub skontaktowania się z nami bezpośrednio!
< powrót do poprzedniej strony