najnowsze technologie wspierają przyciąganie najlepszych talentów

W erze cyfrowej pracodawcy musieli nauczyć się nowych sposobów komunikacji. Ze względu na rozwój mediów społecznościowych – szczególnie LinkedIna, który niemal w całości służy kontaktom biznesowym – przedsiębiorstwa musiały wzmóc swoje działania w Internecie, nie tylko w swoich własnych kanałach komunikacyjnych.

employer branding w praktyce? pobierz raport »

Drugorzędne znaczenie ma obecnie to, co firma sama o sobie mówi – znacznie większy nacisk kładzie się na to, co o firmie mówią inni (aktualni i byli pracownicy, aktualni i byli klienci, dostawcy).

I choć ten obszar może wydawać się firmom ziemią niczyją, to aktywność na tym polu może okazać się wyjątkowo skuteczna. Wielu pracodawców wykorzystuje nowe technologie, aby tworzyć lub udoskonalać istniejące strategię employer brandingowe i metody pozyskiwania najlepszych talentów. Oczywiście warto przy tym pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przyjrzyjmy się więc sposobom wykorzystania nowych technologii przez pracodawców, poznajmy kilka najciekawszych rozwiązań w poszczególnych branżach.

jak technologia wpływa na nasze doświadczenia zawodowe?

Wykorzystanie nowoczesnych technologii ma ogromny wpływ na nasze ocenę naszych doświadczeń w pracy. I to dobra informacja nie tylko dla specjalistów ds. kadr, ale także pracowników i kandydatów oraz ich postrzegania środowiska pracy. Zatem w jaki sposób dokładnie technologia wspiera te obszary?

  1. Pozwala pracodawcom na spojrzenie na rzeczywistość z punktu widzenia pracowników. Dawno w zapomnienie odeszły czasu, gdy pracownik był tylko trybikiem w wielkiej machinie. Dziś pracodawcy doskonale rozumieją, że aby nasi pracownicy byli lojalni, aby w firmie zatrzymać najlepszych specjalistów jak najdłużej, należy dbać o ich zawodową satysfakcję i dobre samopoczucie. Zapewnienie hojnych gratyfikacji może już nie wystarczać. Wdrożenie w firmie nowoczesnych rozwiązań informatycznych, które wspierają specjalistów ds. kadr w poznawaniu faktycznych potrzeb pracowników, wykorzystanie intuicyjnych aplikacji, z których samodzielnie korzystać mogą pracownicy, umożliwia bardziej indywidualne podejście, idealną odpowiedź na złożoność ludzkiej natury, niezwykle zmienne środowisko pracy i mnogość różnorodnych procesów.
  2. Pozwala pracodawcom na wprowadzanie rozwiązań opartych na chmurach danych, które umożliwiają efektywne skorzystanie przez firmy z potencjału swojego zespołu.
  3. Pozwala udoskonalić relację pomiędzy pracownikami a pracodawcami. Współcześnie pracownicy oczekują od swoich szefów zindywidualizowanego podejścia, nie chcą też, by ich menadżerowie byli zdystansowani, wycofani, gdy potrzeba realnych działań przy stawianiu czoła zarówno codziennym wyzwaniom, jak i tym strategicznym, z którymi mierzy się spółka. Oczywiście naturalnym jest, że szefowi trudno jest na co dzień intensywnie angażować się w zawodowe relacje z pracownikiem, ale dzięki technologiom pracownicy mają ułatwiony kontakt z menadżerami, a długofalowo zwiększa się skuteczność realizacji zadań oraz lojalność załogi, udoskonaleniu ulega też kultura organizacyjna firmy.

To tylko kilka sytuacji, w których technologia sprawdza się we wspieraniu lepszych doświadczeń zawodowych pracowników w firmach. Na pewno dobrą wiadomością jest to, że nowoczesne technologie wpływają także zbawiennie na doświadczenia pracodawców.

pozyskiwanie pracowników kontra kultura organizacyjna

Udoskonalenie procesów pozyskiwania najlepszych talentów wpływa na liczebność dobrych fachowców w twojej firmie. Istotne jest także uwzględnienie w tym procesach pracy nad kulturą organizacyjną firmy. Czy bierzesz to pod uwagę? Jakie strategię będą najlepsze w twoim przypadku?

Nie wystarczy tylko zatrudnić kogoś, kto jest utalentowany i inteligentny. To musi być kandydat, który będzie pasował do kultury organizacyjnej firmy, albo jeszcze lepiej – będzie wpływał na udoskonalenie tej kultury.

Podchodząc w ten sposób do kwestii rekrutacji, zyskasz nie tylko skuteczny proces pozyskiwania najlepszych talentów, ale sprawisz, że twoja firma postrzegana będzie jako bardzo atrakcyjne miejsce pracy.

najnowsze technologie na twoją korzyść

Istnieje wiele sposobów wykorzystania nowoczesnych technologii dla ulepszenia zarządzania firmą, a wśród nich:

  • Umiejętnie korzystanie z gromadzonych danych, sięganie po big data. Rozwiązania LinkedIn pozwalają na przykład na weryfikowanie danych, które pozyskujesz, aby skutecznie dotrzeć ze swoją ofertą do konkretnych grup docelowych o oczekiwanych kompetencjach czy doświadczeniu.
  • Zaproponuj swoim pracownikom dzielenie się ich doświadczeniami zawodowymi. Jeśli na przykład wiesz, że znaczna większość twojego zespołu jest zadowolona z pracy, zachęć pracowników do dzielenia się tym w sieci. Dzięki temu ich bliscy i znajomi chętniej będą rozważać ubieganie się o stanowisko w twojej firmie.
  • Buduj swoją sieć kontaktów. Za pośrednictwem mediów społecznościowych łatwiej dotrzeć ze swoją marką do innych firm i szerokiego grona odbiorców, a tym samym wesprzeć nie tylko sprzedaż swoich produktów czy usług, ale także działania rekrutacyjne.
  • Rozważ inwestycję w oprogramowanie wspomagające zarządzanie talentami. Takie rozwiązania wspierają budowanie bazy danych wykwalifikowanych kandydatów, po których zawsze możesz sięgnąć, gdy tylko odpowiadają twojemu zapotrzebowaniu.

Dzięki innowacyjnemu sposobowi myślenia i nowym narzędziom wspierającym rekrutację talentów, zwiększającym jej skuteczności i ograniczającym koszty, możesz zbudować solidną bazę fachowców, do których będziesz mógł dotrzeć zawsze wtedy, gdy będziesz ich potrzebować.

pobierz raport randstad employer brand research »

< powrót do poprzedniej strony