Plany Pracodawców: Rekordowo dużo firm planuje podwyżki

Rekordowa duża liczba przedsiębiorstw planuje podwyżki pensji dla pracowników – wynika z najnowszych danych Instytutu Badawczego Randstad. Wnioski z 32. edycji badania Plany Pracodawców przedstawili w Warszawie eksperci Randstad, Konfederacji Lewiatan i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

pobierz pełny raport »

W ciągu 6 najbliższych miesięcy wynagrodzenie swoim pracownikom zamierza podnieść 44% ankietowanych pracodawców. To najwyższy wynik w historii badania, czyli od ośmiu lat. Dla porównania w poprzednim kwartale ten wskaźnik sięgnął 25%, a rok wcześniej – 35%.

ostrożnie o sytuacji gospodarczej w kraju, z optymizmem o kondycji firmy

Pracodawcy nadal ostrożnie wypowiadają się o sytuacji gospodarczej kraju w najbliższych miesiącach. Wśród respondentów nieznacznie więcej jest pesymistów (22% prognozuje recesję) niż optymistów (20% przewiduje wzrost). Stagnacji spodziewa się 46% badanych.

Znacznie lepiej przedsiębiorcy wypowiadają się o kondycji własnych firm. Zdecydowana większość postrzega ją jako dobrą (53%) lub bardzo dobrą (15%). Częściej w ten sposób odpowiadają przedstawiciele firm o kapitale zagranicznym lub mieszanym oraz pracodawcy z sektora nowoczesnych usług biznesowych.

chętniej podwyżkę niż nowy etat

Z najnowszego badani a wynika, że firmy zmieniły nieco strategię. Wzrosła liczba pracodawców, którzy planują w swoich zespołach podwyżki, spadł za to nieco odsetek przedsiębiorstw, które zamierzają zwiększać zatrudnienie (z 37% w poprzednim kwartale do 32% obecnie). „Obecnie przedsiębiorcy chcąc zachować konkurencyjność będą się koncentrować na wzroście produktywności. W przyszłym roku spodziewam się spowolnienia wzrostu zatrudnienia, a przyspieszenia wzrostu wynagrodzeń, ponieważ pracodawcy będą starali się zatrzymać dobrych pracowników i wymienić mniej na bardziej efektywnych.” – wyjaśnia Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Z drugiej strony decydująca może być też w tej kwestii wiedza o bieżącej sytuacji na rynku pracy. „Może to być sygnał rosnącej świadomości, że pozyskiwanie nowych pracowników może się okazać o wiele trudniejsze, niż do tej pory. Trudniejsze, a także bardziej kosztowne, na co część firm nie jest gotowa.” – dodaje Monika Hryniszyn, Członek Zarządu i Dyrektor Personalna Randstad.

pobierz pełny raport »

pełne wyniki 32. edycji badania Plany Pracodawców dostępne są w informacji prasowej »

< powrót do poprzedniej strony