plany pracodawców: w których regionach pracodawcy częściej deklarują zwiększenie zatrudnienia?

Firmy ze wschodnich i centralnych regionów Polski częściej deklarują, że w okresie najbliższych 6 miesięcy zwiększą zatrudnienie – wynika z najnowszego badania „Plany Pracodawców”, realizowanego co kwartał przez Instytut Badawczy Randstad.

38% przedsiębiorców z Warmii i Mazur, Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia, Mazowsza oraz województw świętokrzyskiego i łódzkiego, którzy wzięli udział w tej edycji badania, zadeklarowało zwiększenie zatrudnienia w ciąg najbliższych 6 miesięcy. W regionach wschodnich i centralnych odsetek tych firm jest znacznie większy niż na południu (34%), zachodzie (33%) i północy (26%). Przewyższa też krajową średnią (34%).

pobierz pełny raport »

Udział przedsiębiorców, którzy planują zwolnienia, w całym kraju jest niewielki. Takie zmiany zapowiada co 20 ankietowany. Najrzadziej w województwach południowych (4%), najczęściej na zachodzie (7%).

Najchętniej zatrudniać będą firmy z największych miast powyższej 200 tysięcy mieszkańców (37%) oraz zakłady funkcjonujące we wsiach w obrębie aglomeracji miejskich (37%). Otwartość na nowych pracowników jest znacznie mniejsza w miastach średniej wielkości od 50 do 200 tysięcy mieszkańców (33%), we wsiach poza aglomeracjami (33%) oraz miastach od 20 do 50 tysięcy (30%).

Najszersze plany w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy mają przedsiębiorstwa z branży budowlanej (41%), firmy transportowe, logistyczne i łącznościowe (39%) oraz przemysł (37%). Widoczne są też zwiększone plany w zakresie zatrudnia w stosunkowo nowej i dynamicznie rozwijającej się branży w Polsce – sektorze nowoczesnych usług dla biznesu SSC/BPO (42%).

Najczęściej zwolnienia planują w ciągu najbliższych 6 miesięcy firmy z branży finansowej (14%), budowlanej (8%) oraz firmy transportowe, logistyczne i łącznościowe (8%).

przeczytaj pełną informację o wynikach 34. edycji badania plany pracodawców »

< powrót do poprzedniej strony