podwyżki niekoniecznie, nowe stanowiska – jak najbardziej. z większym optymizmem o gospodarce.

instytut badawczy randstad: 34 edycja planów pracodawców 

Pracodawcy po rekordowym początku roku mniej chętnie deklarują podwyżki, wciąż jednak zamierzają zatrudniać nowych pracowników. Nie słabnie ich zapotrzebowanie – ponad jedna trzecia z przedsiębiorców uczestniczących w najnowszej edycji badania Plany Pracodawców zapowiada zwiększenie zatrudnienia w najbliższym półroczu.

pobierz raport »

Na początku roku podwyżki zapowiadała nienotowana do tej pory w historii badania liczba respondentów. Większy odsetek respondentów składających takie deklaracje jest charakterystyczny dla pierwszego kwartału. W najnowszej edycji badania Plany Pracodawców widać już wyraźnie mniejszą liczbę przedsiębiorców zapowiadających podwyżki pensji (24%). Tak samo wyglądała sytuacja przed rokiem. Najczęściej zwiększenie wynagrodzenia deklarują firmy z branży budowlanej (31%).

Nie zmienia się za to znacząco zapotrzebowanie na nowych pracowników w polskich przedsiębiorstwach. Zwiększenie zatrudnienia deklaruje w najbliższym półroczu 34% uczestników badania. Najczęściej plany takie mają duże firmy (46%). Nowe stanowiska – zgodnie z zapowiedziami przedsiębiorców – najczęściej będą pojawiać się w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu (42%), budownictwie (41%), a także branży transportu, gospodarki magazynowej i łączności (39%). W najbliższym półroczu 58% polskich przedsiębiorstw nie będzie wprowadzało zmian w poziomie zatrudnienia, a 5% zamierza zmniejszyć liczbę pracowników.

jak firmy szukają pracowników?

Poziom bezrobocia w Polsce systematycznie spada, a zapotrzebowanie na pracowników nie słabnie. To sprawa, że firmy szukają coraz skuteczniejszych metod dotarcia ze swoimi ofertami pracy do kandydatów. Najczęściej korzystają z rekomendacji dotychczasowych pracowników (76%) i poleceń od znajomych (75%). Popularnością cieszą się też ogłoszenia w internetowych serwisach z ofertami pracy (61%). Wygląda na to, że do łask wracają też wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy (49%).

kandydaci z większymi wymaganiami

Pracodawcy nie tylko muszą mierzyć się ze skutecznymi sposobami poszukiwania kandydatów, ale także z coraz większymi oczekiwaniami, niekoniecznie związanymi z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Dostrzega to 59% uczestników tej edycji badania. Ale w kwestii tych dodatkowych świadczeń punkty widzenia przedsiębiorców i potencjalnych pracowników rozmijają się. Podczas gdy kandydaci najczęściej chcieliby, aby pracodawca zafundował im prywatną opiekę medyczną (14%), kartę sportową (10%) i dodatki socjalne (8%), firmy proponują w pierwszej kolejności szkolenia i udział w branżowych konferencjach (82%), zapewniają służbowy laptop, telefon komórkowy, czy samochód (79%) lub oferują grupowe polisy ubezpieczeniowe na życie (77%).

powiew optymizmu w ocenie tempa rozwoju gospodarki

Istotną zmianą trendu w najnowszej edycji badania jest przewaga pracodawców, którzy z optymizmem patrzą na perspektywy polskiej gospodarki (25%), nad tymi, którzy na najbliższe 6 miesięcy prognozują recesję (14%). Dotychczas odsetek obu grup respondentów był zbliżony. 49% badanych uważa, że w najbliższy półroczu będziemy mierzyć się ze stagnacją.

Optymizmu od wielu edycji badania nie brakuje za to w ocenie sytuacji finansowej własnej firmy. 66% postrzega ją jako dobrą lub bardzo dobrą.

pobierz raport »

więcej szczegółów na temat wyników 34. edycji badania Plany Pracodawców znaleźć można w naszej informacji prasowej »

< powrót do poprzedniej strony