Polskie Forum HR: Randstad liderem wśród agencji zatrudnienia zrzeszonych w organizacji

Randstad to niekwestionowany lider wśród działających agencji zatrudnienia działających w Polsce – wynika z dorocznego raportu Polskiego Forum HR, analizującego działalność firm rekrutacyjnych skupionych w tej organizacji. W 2017 roku za pośrednictwem agencji zatrudnienia znalazło w Polsce pracę ponad 1,2 mln osób. Blisko 2/3 to pracownicy zatrudnieni w formule pracy tymczasowej, 23% to rekrutacje prowadzone dla pracodawców w Polsce, a 12 to rekrutacje zagraniczne.

Z danych Polskiego Forum HR wynika, że w porównaniu z 2016 rokiem nieznacznie spadła liczba pracowników tymczasowych (o 3 p.p.). Jednocześnie w przypadku firm zrzeszonych w organizacji na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się odsetek umów o pracę zawieranych przez agencję zatrudnienia. Taką formę umowy ma 9 na 10 pracowników tymczasowych korzystających z usług agencji stowarzyszonych w Polskim Forum HR (dla porównania: wśród wszystkich działających w Polsce agencji współczynnik ten wynosi jedynie 50%). Systematycznie rośnie też wynagrodzenie pracowników tymczasowych – w 2017 roku średnia godzinowa stawka wzrosła o ponad 11 punktów procentowych.

W przypadku rekrutacji stałych, realizowanych przez agencje zrzeszone w Polskim Forum HR, najwięcej było tych na stanowiska specjalistyczne (44%). Stanowisk szeregowych dotyczyło 26% rekrutacji, kierowniczych i menadżerskich – 18%, a dyrektorskich – 13%.
Firmy zrzeszone w Polskim Forum HR oferują też pracę poza granicami Polski. Najczęściej pracowników kierowały do Holandii (co druga osoba), Niemiec (23%) i na Cypr (5%).

Polskie Forum HR to organizacja, która działa od 2002 roku. Reprezentuje rynek agencji zatrudnienia, aktywnie wspierając zrównoważony rozwój usług w zakresie doradztwa personalnego.

Pełny doroczny raport Polskiego Forum HR możesz pobrać ze strony organizacji »

< powrót do poprzedniej strony