Praca wysokich lotów. PLL LOT wśród najbardziej atrakcyjnych pracodawców w Polsce.

Światowej klasy piloci i pilotki, profesjonalni członkowie załóg, którzy rocznie obsługują ponad 5 milionów pasażerów. Wszyscy Ci ludzie dbają, by ponad 250 rejsów dziennie odbywało się w wyjątkowo komfortowych warunkach. Takie muszą być też warunki pracy w Polskich Liniach Lotniczych LOT, bo przewoźnik po raz kolejny znalazł się na podium rankingu Randstad Award – najbardziej atrakcyjnych pracodawców w Polsce.

pobierz raport randstad employer brand research 2017 »

Przedsiębiorstwo z 88-letnią tradycją dumne jest ze swojej historii, ale intensywnie myśli o rozwoju i przyszłości, szukając dróg dotarcia do klientów, ale także sposobów na przyciągnięcie najlepszych talentów do firmy. Widać to w m.in. w przemianie pokoleniowej w zespole PLL LOT. Jak magnes młodych ludzi przyciąga to, czego większość innych firm w takim stopniu nie zagwarantuje. Trend na świecie jest taki, że ludzie chcą podróżować, zwiedzać świat, odkrywać nowe miejsca i LOT daje swoim pracownikom taką możliwość. Być może to jest właśnie ta tajemnica sukcesu. Jest oczywiste, że w ten sposób nie przyciągniemy wszystkich, a tylko określoną grupę osób – bardziej otwartych na świat, które chcą w taki sposób właśnie wykorzystać ten swój moment w życiu i my dajemy tym osobom szansę. ­­– podkreśla Magdalena Pieśniewska, Dyrektor HR w PLL LOT.

fascynująca praca, nie tylko w powietrzu

Potwierdza to raport Randstad Employer Brand Research, w którym respondenci wskazują  najbardziej atrakcyjne miejsca pracy i czynniki, którymi firmy najbardziej przekonują do siebie pracowników. W przypadku PLL LOT, obok często wymienianych u innych pracodawców czynników, dominuje rozwijający charakter pracy. I – jak przekonuje Magdalena Pieśniewska – nie dotyczy to wyłącznie załóg samolotów. To fascynująca branża dla wielu grup zawodowych. Piloci mają różne szczeble rozwoju kariery . Rozpoczynają pracę na stanowisku pierwszego oficera na małym samolocie turbośmigłowym, przechodzą przez kolejne typy samolotów po funkcję kapitana na nowocześniejszych statkach powietrznych w naszej flocie.  Jasno określona ścieżka rozwoju dotyczy także personelu pokładowego. Jednocześnie dla personelu naziemnego jest szereg fascynujących działów jak Siatka Połączeń, Plany Lotów i Nawigacja, Zarządzanie Ciągłą Zdatnością,  Oferta Cenowa, Produkt Pokładowy i Naziemny, Programy Lojalnościowe, Czartery,  czy też Marketing, Sprzedaż,  IT i Zarządzanie Projektami, Logistykę i Zakupy, Wsparcie Sprzedaży, E-commerce.  Każdy może znaleźć coś dla siebie, bo LOT jest na tyle złożoną organizacją, na tyle ciekawą, że jest  to doskonałe pole do nauki i rozwoju. – podkreśla Dyrektor HR w PLL LOT.

Przewoźnik, podobnie jak właściwie każda firma w Polsce, musi mierzyć się ze zmianami na polskim rynku pracy – coraz większymi oczekiwaniami pracowników, a jednocześnie trudnościami z pozyskaniem wykwalifikowanych kandydatów. Stosujemy różne zachęty, które wyróżniają nas spośród innych firm, chociażby lotnicze bilety pracownicze w wyjątkowych cenach, ale wciąż wydaje mi się, że tym najważniejszym magnesem jest magia podróży i lotnictwa. – wyjaśnia Magdalena Pieśniewska. Ale nie jest to jedyny powód, dla którego kandydaci wybierają PLL LOT. Wpływ ma również ugruntowany wizerunek firmy: Nasza marka jest bardzo rozpoznawalna. Nie tylko mundur jest w stanie nas wyróżnić, ale nawet firmowa apaszka. Postrzegani jesteśmy jako firma z tradycjami, a jednocześnie bardzo nowoczesna. Świadczy o tym chociażby jedna z najnowocześniejszych flot w Europie. Polscy piloci mają unikalną szansę latania na różnych typach samolotów. Nie każda linia lotnicza daje takie możliwości. – zapewnia Magdalena Pieśniewska.

wiedza i doświadczenie pracowników wyjątkową wartością

Na wizerunek pracodawcy wpływ mają nie tylko oferowane pracownikom warunki, jej rozpoznawalny wizerunek i dobra reputacja, a także nowoczesne technologie, które wykorzystuje. LOT dba również o wieloletnich pracowników, bo dla takiej firmy wiedza zatrudnionych specjalistów jest niezwykle cenna. Mamy pracowników, którzy są w firmie od 40 lat, mają ogromne doświadczenie, doskonałą umiejętność adaptacji do nowych okoliczności oraz duże zdolności przekazywania wiedzy i współpracy z nowymi pracownikami. – podkreśla Magdalena Pieśniewska. Dodaje, że jest to bardzo cenne, bo LOT to jest ogromna wiedza, którą pozyskać można tylko wewnątrz organizacji, szkoleń w tym zakresie nie prowadzą zewnętrzne firmy. Ta unikalna wiedza także bywa magnesem, bo przyciąga ludzi, którzy chcą zdobyć bardzo wyspecjalizowane umiejętności nie do zdobycia poza firmą.

PLL LOT ma ambitne plany na przyszłość. Firma dynamicznie rozwija swoją siatkę połączeń lotniczych, a to wiązać się będzie także z rozwojem zatrudnienia. Warto zaznaczyć, że cała branża lotnicza przeżywa w Polsce rozkwit – jeszcze w 2000 roku lotniska w Polsce obsłużyły 5,8 mln pasażerów, w zeszłym roku ta liczba przekroczyła 34 miliony, a – według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego – w 2030 roku przez polskie porty przewinie się 60 milionów osób.

< powrót do poprzedniej strony