raport: o połowę więcej miejsc pracy w lubelskich firmach z sektora SSC/BPO do 2020 roku

Blisko 6 tysięcy osób zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług w Lublinie, a w ciągu 3 najbliższych lat ponad 3 tysiące nowych miejsc pracy – tak rysuje się rynek SSC/BPO w największym mieście wschodniej Polski. Analizują go autorzy opracowania „Usługi biznesowe w Lublinie” – eksperci Randstad, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) i JLL.

pobierz raport »

Stolica Lubelszczyzny jest jednym z 10 największych ośrodków w Polsce pod względem zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Ponadto ma przed sobą perspektywy dynamicznego rozwoju – wynika z analiz specjalistów Randstad, ABSL i JLL. W raporcie „Usługi biznesowe w Lublinie” autorzy piszą m.in. o lokalnym rynku pracy, dostępności powierzchnych biurowych oraz formach wsparcia dla inwestorów oferowanego przez lokalne władze.

co drugi zatrudniony w lubelskich centrach usług wspólnych pracuje w firmie IT

W lubelskich firmach z sektora najłatwiej o stanowisko w branży IT. To tam pracuje ponad połowa zatrudnionych w nowoczesnych usługach dla biznesu. Dla porównania, w skali całego kraju centra informatyczne odpowiadają za nieco ponad 30% zatrudnienia w SSC/BPO. Cechą charakterystycznego lubelskiego rynku usług informatycznych jest to, że firmy kierują swoją ofertą poza region, często także poza granice Polski. Ponadto proponują różnorodne rozwiązania – od wyspecjalizowanych systemów przygotowywanych dla konkretnych branż, przez produkty teleinformatyczne, po aplikacje mobilne. Dzięki działalności przedsiębiorstw IT Lublin wyrasta na jeden z najbardziej istotnych ośrodków technologicznych w kraju.

Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, potwierdza rolę sektora informatycznego w gospodarce miasta. Jednocześnie podkreśla, że nie brakuje też firm z innych sektorów. Nasze miasto jest żywym przykładem sukcesu branży IT, ale również doskonałą lokalizacją dla sektorów finansów, księgowości oraz usług prawniczych. Pozycja ta jest efektem konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju ukierunkowanej na zwiększanie dostępności nowoczesnej powierzchni biurowej, dbałość o dostępność dobrze wykwalifikowanych kadr, poprawę dostępności komunikacyjnej Lublina oraz ciągłe polepszanie jakości życia w mieście – tłumaczy prezydent Lublina.

studenci, obcokrajowcy, języki – lubelskie atuty, które przyciągają firmy z sektora SSC/BPO

Dla 59 centrów usług, które działają w Polsce, pracuje blisko 6 tysięcy osób. To specjaliści, których w pierwszej kolejności wyróżniają umiejętności językowe. Nie brakuje ich w spory środowisku akademickim Lublina. Miasto od zawsze cechował studencki charakter – nadal skutecznie przyciąga na swoje uczelnie, ale już nie tylko mieszkańców Polski, ale też młodych ludzi z całego świata.

18 tysięcy absolwentów i 65 tysięcy studentów szkół wyższych to zasadniczy kapitał ludzki, dzięki któremu możliwy jest dalszy rozwój sektora. – podkreśla Agnieszka Braunberger, Branch Manager w Randstad Polska. Sprzyjają temu również kierunki studiów już działające lub otwierane na 9 uczelniach oraz lektoraty z różnych języków europejskich (slawistyka, norweski, romanistyka) czy azjatyckich (sinologia). Lublin skutecznie przyciąga też obcokrajowców, którzy stanowią dziś 10% populacji akademickiej. Zarówno dla studentów, jak i dla osób, które studia już skończyły i zakładają rodziny, miasto jest również bardzo atrakcyjne pod względem jakości i kosztów życia – dodaje Agnieszka Braunberger.

powierzchnie biurowe, infrastruktura i wsparcie biznesu – istotne czynniki rozwoju

Nie bez znaczenia dla rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu jest klimat inwestycyjny w Lublinie, który tworzą lokalne władze i instytucje wspierające biznes. To one mają też wpływ na infrastrukturę, która do niedawna jeszcze znacząca odbiegała od sytuacji w zachodniej części Polski. Poprawiająca się dostępność komunikacyjna ośrodka oraz dogodny klimat inwestycyjny, w tym wypracowane w ostatnich latach możliwości współpracy w trójkącie: biznes – władze lokalne – środowisko akademickie (np. inicjatywa Lubelska Wyżyna IT) z pewnością przysłużą się rozwojowi usług dla biznesu w mieście. – podkreśla Wojciech Popławski, wiceprezes ABSL.

Rozwija się także rynek powierzchni biurowych w mieście. Już teraz jest największy we wschodniej Polsce. W ciągu ostatnich 5 lat jego zasoby wzrosły o 70%. Coraz lepsze wyniki w segmencie biurowym Lublin zawdzięcza napływowi inwestycji, szczególnie z sektora usług dla biznesu. Firmy doceniają taką kombinację atutów miasta jak dostęp do świetnie wykształconych pracowników, rozwijająca się infrastruktura, jak również atrakcyjne stawki najmu, które oscylują na poziomie 10,50 – 11,50 euro za mkw. miesięcznie – tłumaczy Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych w JLL. W Lublinie powierzchnia biurowa sięga już 150 tysięcy mkw., w tym roku powstanie kolejne 37 tysięcy.

pobierz raport »

< powrót do poprzedniej strony