rekord w badaniu plany pracodawców: 37% przedsiębiorców zamierza zwiększyć zatrudnienie

Przedsiębiorcy bardziej optymistycznie postrzegają swoją sytuację finansową. Dla pracowników to sygnał, że będzie więcej miejsc pracy – wynika z najnowszej edycji badania Plany Pracodawców przygotowanego przez Randstad. Szczegóły poznaliśmy 5 września w czasie spotkania z udziałem ekspertów Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Konfederacji „Lewiatan”.

lepsza sytuacja finansowa firm to dobra wiadomość dla poszukujących pracy

68% przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu, ocenia swoją sytuację finansową jako co najmniej dobrą. Jest to rekordowy wynik, choć tak samo optymistyczne sygnały pojawiły się już rok temu.

pobierz pełny raport »

Kondycja firm przekłada się na rynek pracy. Aż 37% przedsiębiorców rozważa w ciągu najbliższego pół roku zwiększenie zatrudnienia. To także rekord – takiego wyniku jeszcze nie notowaliśmy w badaniu Randstad. Najchętniej nowe miejsca pracy zamierzają tworzyć firmy ze sektora nowoczesnych usług dla biznesu (SSC/BPO) oraz przemysł.

firmy chętnie zatrudniają, ale wciąż ostrożnie planują wzrost wynagrodzeń

Choć zwiększa się liczba przedsiębiorców, którzy planują wzrost wynagrodzenia pracowników w swoich firmach (25%), to nadal przeważająca część nie planuje żadnej zmiany w tej kwestii. „Dlatego pracownicy często po prostu decydują się zmienić miejsce pracy na lepszą ofertę, niż negocjować wynagrodzenie z dotychczasowym pracodawcą. W wielu firmach obserwujemy utrzymujący się wysoki poziom rotacji pracowników.” – podkreśla Agnieszka Bulik, ekspertka rynku pracy, dyrektor ds. prawnych firmy doradztwa personalnego Randstad.

trudniej o pracowników, ale nie wszystkich

Pracodawcy coraz częściej dostrzegają trudności z pozyskaniem pracowników, ale dotyczą one przede wszystkich konkretnych grup, w szczególności robotników wykwalifikowanych i techników (45%), mistrzów i brygadzistów (35%), a także inżynierów (34%). Relatywnie łatwiej jest o pracowników administracyjnych i biurowych.

Ogólnie jednak w ostatnim czasie tylko 37% respondentów zatrudniło wszystkich potrzebnych pracowników bez konieczności zmiany oczekiwań wobec  kandydatów.

pobierz pełny raport »

więcej informacji na temat wyników najnowszego badania Randstad można znaleźć w pełnej wersji informacji prasowej »

< powrót do poprzedniej strony