rotacja pracowników problemem dla pracodawców, presja płacowa coraz bardziej odczuwalna w firmach

Trudną sytuację przedsiębiorców pracownicy przeczekali. Teraz, gdy dostrzegają poprawę, wywierają silniejszą presję płacową. Jej wzrost odczuwa już ponad 1/4 firm – wynika z badania Plany Pracodawców, przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Sytuacja szczególnie dotyka dużych przedsiębiorców.

pobierz pełny raport »

Pomimo silniejszej presji płacowej pracodawcy są wciąż ostrożni w zwiększaniu wynagrodzenia pracowników. Takie plany w tym półroczu ma jedynie co czwarta firma. „Sporo firm próbuje jeszcze bronić się przed podwyżkami dodatkowymi świadczeniami i udaje im się to.” – podkreśla Artur Golisz, Senior Branch Manager w Randstad.

pracodawcy szukają sposobów na rotację pracowników

Najchętniej firmy sięgają po metody, które jednocześnie uznają za najbardziej skuteczne. Wśród nich są przede wszystkim szkolenia (95% przedsiębiorców wykorzystuje takie działania), nagrody dla najlepszych pracowników (90%) oraz umożliwienie załodze wpływu na działalność firmy (89%). „Sytuacja zmienia się jednak coraz dynamiczniej” – zaznacza Artur Goliasz i dodaje, że „warto wziąć to pod uwagę przy budżetowaniu wynagrodzeń na przyszły rok, niż martwić się o brak pracowników do realizacji firmowych zamówień.”

trudniej o pracowników, firmy nie realizują swoich planów zatrudnienia

Rotacja pracowników staje się dla przedsiębiorców wyzwaniem, bo coraz trudniej znaleźć im pracowników o pożądanych kwalifikacjach. „Funkcjonowania firmom nie ułatwia sytuacja demograficzna. Obecnie na rynek pracy wchodzi o połowę mniej absolwentów, niż jeszcze 15 lat temu.” – twierdzi Artur Goliasz. Ponad połowa firm prowadzących rekrutacje w ostatnim czasie narzeka na to, że musiała zmienić wymagania w stosunku do kandydatów lub zatrudnić mniej osób, niż potrzebowała. Szczególnym wyzwaniem dla firm są poszukiwania m.in. inżynierów, techników i robotników wykwalifikowanych oraz mistrzów i brygadzistów, ale w zasadzie w każdej grupie zawodowej dostępność pracowników spada. 

pobierz pełny raport »

 

< powrót do poprzedniej strony