rynek pracy wyzwaniem i szansą dla sektora usług biznesowych

w lublinie spotkają się liderzy branży z całego świata

Liderzy branży usług dla biznesu m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Ukrainy, Rumunii i Litwy przyjadą 31 stycznia do Polski, aby rozmawiać o trendach w sektorze oraz wyzwaniach i szansach, które czekają przedsiębiorców. Wśród tych najistotniejszych kwestii jest rynek pracy. Z jednej strony jest on motorem rozwoju sektora, z drugiej – wymaga podejmowania nowych aktywności, aby nadążyć za jego przemianami. Dlatego w trakcie The BSS Forum nie zabraknie ekspertów z Randstad, którzy pomogą przedsiębiorcom zmierzyć się z tymi zagadnieniami.

Polska wyrasta na europejskiego lidera sektora usług dla biznesu. Pokazują to przede wszystkim kolejne rekordy tej branży. W kraju działa ponad 850 nowoczesnych centrów BSS – wynika z danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) szacuje, że pracę w nich znalazło ponad 200 tysięcy osób. Przy czym w ciągu najbliższych 3 lat zatrudnienie w sektorze wzrośnie o kolejne 100 tysięcy – wynika z prognoz organizacji.

Co jest przyczyną tak dynamicznego rozwoju sektora? Z jednej strony przyciąga liczba lokalizacji, w których można inwestować.  Nie bez znaczenia jest coraz większa dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej klasy A+ i lepsza infrastruktura w kraju, w tym dogodne połączenia komunikacyjne między miastami.

Niemniej istotnym czynnikiem jest dostęp do świetnie wykształconych potencjalnych pracowników. Prym wiodą w tym silne ośrodki akademickie – na wyższych uczelniach w Polsce kształci się bowiem blisko 1,4 mln osób (dane GUS). To specjaliści o umiejętnościach pożądanych przez sektor, przede wszystkim ze znajomością języków obcych. Działające w Polsce centra usług dla biznesu obsługują klientów w 40 językach – nie tylko po angielsku, czy niemiecku, ale też holendersku, bułgarsku czy  arabsku). Ta wysoka jakość kadry łączy się też z nadal konkurencyjnym poziomem wynagrodzeń w porównaniu do krajów Europy Zachodniej.

Z badania Plany Pracodawców, przeprowadzanego przez Randstad wśród 1000 firm w naszym kraju wynika, iż sektor SSC/BPO ma najbardziej ambitne plany zatrudnieniowe w 2017 roku. – podkreśla Michał Tarnowski, Regional Manager Randstad Professionals.

Jednocześnie sektor nowoczesnych usług dla biznesu zaczyna odczuwać niedobór talentów, który może mieć znaczny wpływ na funkcjonowanie biznesu. Zgodnie z wynikami Randstad Award, badania wizerunku pracodawców w naszym kraju, sektor SSC/BPO jest bardzo atrakcyjnym miejscem pracy – jednak jest to wiedza dostępna w głównej mierze dla osób, które sektor znają. Wyzwaniem dla branży SSC/BPO jest dotarcie z komunikatem o swojej ofercie dla kandydatów do osób niezwiązanych z tym środowiskiem, które nie mają świadomości, co mogłyby zyskać aplikując do firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych. – podsumowuje Michał Tarnowski.

Właściwa komunikacja wydaje się o tyle kluczowa, że sektor już teraz oferuje wiele kandydatom, a jednak nadal boryka się z trudnościami rekrutacyjnymi.

Sektor SSC/BPO oferuje znacznie bogatszą paletę dodatków pozapłacowych niż przedsiębiorcy z pozostałych gałęzi polskiej gospodarki. W tym wymiarze nowoczesne centra usług biznesowych są bardzo atrakcyjnymi miejscami pracy. Benefity dostępne dla pracowników firm z branży SSC/BPO są jednym z istotnych elementów, składających się na budowanie atrakcyjnej oferty dla potencjalnych kandydatów. – wyjaśnia Izabela Kazimierska, Key Account Manager SSC/BPO w Randstad Professionals.

W myśl hasła konferencji: „We know how” eksperci Randstad w trakcie The BSS Forum w Lublinie podzielą się swoją wiedzą w zakresie działań rekrutacyjnych w branży. Wezmą również udział w panelu dyskusyjnym poświęconym perspektywom branży. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także gala Outsourcing Stars 2016, na której po raz czwarty organizatorzy przyznają nagrody najprężniej rozwijającym się firmom z sektora oraz instytucjom, które z sektorem są związane.

 
Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja ProProgressio, która zajmuje się rozwojem sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Randstad jest partnerem konferencji.

Więcej informacji na stronie: www.bssforum.com

< powrót do poprzedniej strony