w łodzi specjaliści najczęściej poszukiwani w sektorze produkcji, IT i usługach dla biznesu

Jak wynagradzani są specjaliści w Łodzi? Które branże mają najlepsze perspektywy? Jak będzie się rozwijał łódzki rynek pracy? To tylko niektórych z kwestii analizowanych w raporcie „Rynek pracy w Łodzi 2016”. Opracowanie stworzyli wspólnie eksperci Randstad i Urzędu Miasta Łodzi.

pobierz raport »

Na stanowiskach dyrektorskich i specjalistycznych w branży IT wynagrodzenia w Łodzi sięgają nawet 30 tysięcy złotych miesięcznie – wynika z analizy. Nie jest to jednak jedyny sektor, który wyróżnia się dobrymi płacami na lokalnym rynku pracy. Zarówno zapotrzebowanie na pracowników, jak i poziom wynagrodzenia jest wysoki także w sektorach nowoczesnych usług biznesowych i produkcji.

Dynamiczny rozwój przeżywają też najbardziej charakterystyczne dla regionu łódzkiego branże: włókiennicza, odzieżowa, dziewiarska i rolno-spożywcza. W tych sektorach prognozy mówią o znaczącym wzroście zapotrzebowania na specjalistów, takich jak technolodzy, projektanci, czy inżynierowie jakości. Na niektórych stanowiskach specjalistycznych, związanych z automatyzacją i optymalizacją produkcji, kandydaci otrzymują nawet 5 ofert pracy tygodniowo – podkreśla współautorka raportu, Marta Zielińska z Randstad Engineering.

Niezwykle istotną częścią raportu, skierowaną do przedsiębiorców, jest analiza potrzeb pracowników. Ma to znaczenie szczególnie w kontekście zmian na rynku pracy i konieczności większego zaangażowania w proces pozyskiwania i zatrzymywanie w firmie wysokiej klasy specjalistów. Obok wynagrodzenia skutecznymi działaniami są wszelkie świadczenia pozapłacowe oferowane pracownikom. Większość z nich to często proste do wdrożenia rozwiązania. Z badań Randstad wynika, że dla pracowników najbardziej istotny jest wygodny dojazd do miejsca pracy. Nie bez znaczenia jest także czystość w miejscu zatrudnienia, a także dostęp do kuchni i miejsc parkingowych.

pobierz raport »

< powrót do poprzedniej strony