większe zatrudnienie w firmach z branży magazynowej i produkcji lekkiej prognozują eksperci

Wśród firm z rynku magazynowego i produkcji lekkiej 4 na 10 pracodawców zamierza zwiększyć w najbliższych miesiącach zatrudnienie, a ponad połowa planuje podwyżki – wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów Randstad Polska i SEGRO. Wyzwaniem staje się jednak przyciąganie kandydatów, a przedsiębiorca coraz wnikliwiej analizują czynniki, które pozytywnie wpływają na postrzeganie miejsca pracy przez pracowników – czytamy w opracowaniu „Rynek magazynowy i lekkiej produkcji – wyzwania i trendy w zatrudnieniu”.

pobierz raport »

W Polsce w branży magazynowej i produkcji lekkiej pracuje blisko 3 miliony osób – wyliczają autorzy raportu. Większość z nich to osoby młode, poniżej 25 roku życia. Liczba zatrudnionych będzie rosła – szacują przedsiębiorcy. 40% z nich ma plany zwiększenia zatrudnienia, w połowie firm rosnąć mają też płace, a to sygnalizuje coraz silniejszą konkurencję o kandydatów. 

z troską o pracownika

Przygotowany przez Randstad Polska i SEGRO raport analizuje sytuację i podpowiada przedsiębiorcom rozwiązania, która pomagają przyciągać kandydatów i zachęcać aktualnych pracowników do pozostania w firmach. Kilka ostatnich kwartałów pokazało, iż coraz większa grupa przedsiębiorców z branży magazynowej i produkcyjnej skłania się do oferowania swoim pracownikom pakietu świadczeń pozapłacowych. Jest to szczególnie widoczne w okolicach dużych miast i w strefach ekonomicznych, gdzie występuje koncentracja firm konkurujących o kandydatów o tym samym profilu. Na popularności szczególnie zyskuje darmowy transport z i do miejsca pracy, pozwalający pracodawcom pozyskiwać kandydatów z miejscowości oddalonych od przedsiębiorstwa, którzy w innym przypadku nie mieliby możliwości dotarcia do pracy – wyjaśnia Paweł Kopeć.

przestrzeń przyjazna pracownikowi

Samo miejsce zatrudnienia także zaczyna odgrywać znaczenie – zauważają autorzy opracowania. I nie dotyczy to wyłącznie lokalizacji, ale też samego budynku, chociażby przestrzeni do wypoczynku pracowników, odpowiednio wyposażonej kuchni, czy właściwego oświetlenia. Potwierdzają to specjaliści z SEGRO, którzy dla firm z branży magazynowej i produkcji lekkiej realizują nowe projekty deweloperskie i dostosowują istniejące powierzchnie. To na ich zlecenie wprowadzamy na przykład dodatkowe przeszklenia w dokach, dzięki którym pracownicy zyskują lepszy dostęp do światła dziennego, a co za tym idzie zwiększa się ich komfort pracy. To na zamówienie klientów wykańczamy w najwyższym standardzie biura czy też przygotowujemy przyjazne przestrzenie socjalne, strefy relaksu oraz kantyny – wymienia Magdalena Szulc, Dyrektor SEGRO na Europę Centralną.

Autorzy raportu starają się odpowiedzieć w nim na kluczowe pytania stawiane przez przedsiębiorców z branży magazynowej i produkcji lekkiej. Analizują także pod katem rynku pracy najbardziej popularne wśród inwestorów lokalizacje w Polsce.

pobierz raport »

< powrót do poprzedniej strony