zatrudnienie w centrach BFSI w ciągu 3 najbliższych lat wzrośnie nawet do 50 tys. osób

Centra usług firm sektora bankowości, usług finansowych i ubezpieczeń (BFSI) dziś zatrudniają w Polsce 39 tys. osób. Prognozy mówią, że w ciągu najbliższych trzech lat ta liczba wzrośnie nawet do 50 tys.

pobierz raport BFSI: siła napędowa sektora usług biznesowych w Polsce »

Łącznie w każdym z 51 centrów usług należących do inwestorów z branży BFSI w Polsce zatrudnionych jest średnio po 760 osób. Dla porównania centra inwestorów z innych sektorów dają pracę przeciętnie 206 osobom – czytamy dalej w raporcie BFSI: siła napędowa sektora usług biznesowych w Polsce, który stworzyli eksperci z ABSL we współpracy z Randstad oraz przedstawicielami firmy JLL, zarządzającej nieruchomościami komercyjnymi i inwestycjami, oraz firmy konsultingowej Everest Group.

Polska zajmuje dziś wiodącą pozycję jeśli chodzi o inwestycje sektora BFSI w Europie. Świadczy o tym zarówno liczba działających u nas centrów i wielkość zatrudnienia, jak i fakt że swoje ośrodki lokują w Polsce największe marki finansowe świata. Oczekujemy, że w najbliższych latach ten trend zostanie utrzymany – z rozmów z naszymi członkami wynika, że będą oni w najbliższych latach obsługiwać w Polsce coraz więcej procesów, zwiększać zakres świadczonych usług, a co za tym idzie – zwiększać zatrudnienie – mówi Wojciech Popławski, wiceprezes ABSL.

w skali całego kraju wzrost zatrudnienia w centrach usług BFSI to 30% (z 30 tys. do 39 tys. osób)

Rozwój sektora BFSI w Polsce szczególnie widoczny jest w trzech dużych aglomeracjach– w Krakowie (11,4 tys.), Warszawie (11 tys.) oraz we Wrocławiu (7,8 tys.). Największy procentowy wzrost zatrudnienia w sektorze notujemy w stolicy, gdzie liczba miejsc pracy od I kwartału 2016 do 2018 roku zwiększyła się aż o 28%.

departamenty modelowania ryzyka jako szczególnie rozwijane funkcje w centrach BFSI w Polsce

Rosną wynagrodzenia. Analiza najczęściej oferowanych płac w sektorze BFSI pokazuje wzrost na poziomie 4-5%. Mniejsze różnice widoczne są w regionie Krakowa oraz we Wrocławiu, gdzie pracodawcy wprowadzili w swoich firmach podwyżki już w poprzednich latach.

Największe wzrosty wynagrodzeń obserwuje się w natomiast w zespołach IT. Wciąż najlepiej płatnymi stanowiskami są te bezpośrednio związane z programowaniem oraz bezpieczeństwem.

W ostatnim czasie na polskim rynku pracy obserwuje się szczególny rozwój funkcji, które wymagają połączenia wiedzy finansowej z umiejętnościami technicznymi w zakresie oprogramowania. Przykładem tego są departamenty modelowana ryzyka. W ślad za tym podążają także wynagrodzenia. Największe wzrosty notujemy bowiem w obszarze związanym z technologiami informatycznymi. Najlepiej płatnymi stanowiskami są te bezpośrednio związane z programowaniem oraz bezpieczeństwem – podkreśla Katarzyna Potrzuska, Senior Account Manager SSC/BPO w Randstad Polska.

Szczegółową analizę potencjału centrów BFSI w Polsce znaleźć można w raporcie „BFSI: siła napędowa sektora usług biznesowych w Polsce”. Eksperci Randstad Polska oraz Randstad Sourecright omawiają w publikacji trendy w zarządzaniu zespołem pracowników oraz analizują wynagrodzenia w centrach usług BFSI.

pobierz raport BFSI: siła napędowa sektora usług biznesowych w Polsce »

Chcesz wiedzieć więcej o kondycji sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce? Zobacz opracowanie ABSL i ekspertów Randstad oraz JLL Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce »

Zapoznaj się również z badaniem Sektor nowoczesnych usług dla biznesu jako miejsce pracy »

< powrót do poprzedniej strony