stażysta w zespole cmc variations, poznań

lokalizacja
poznań, wielkopolskie
rodzaj pracy
praca tymczasowa

liczba wakatów
2
poziom doświadczenia
0-6 miesięcy

kategoria
Biotechnologia, Farmaceutyka
typ umowy
umowa zlecenia
wymiar czasu pracy
część etatu
system pracy
podstawowy

kontakt w randstad

małgorzata błaszczyk+48 +48 661600007
numer referencyjny
/551/03/2021/MB - 69010

opis stanowiska

Wierzysz, że dzięki innowacjom i osiągnięciom naukowym można poprawiać jakość życia ludzi, by mogli osiągać więcej, czuć się lepiej i żyć dłużej? Ważne jest dla Ciebie, aby Twoja praca miała znaczenie?  Dołącz do grona pracowników GSK - światowego lidera w branży ochrony zdrowia.

oferujemy

  • kulturę pracy opartą na wartościach takich jak szacunek dla ludzi, uczciwość, transparentność i koncentracja na potrzebach pacjenta/konsumenta
  • roczny staż w oparciu o Umowę Zlecenie z możliwością przedłużenia
  • stawkę godzinową 22 zł brutto/h
  • elastyczne godziny pracy
  • system benefitów Randstad Plus (karta sportowa, prywatna opieka medyczna, zniżki na zakupy online

zadania

  • gain experience by working on the quality-related regulatory activities
  • support the CMC Variations Team in its responsibilities such as: Preparation of regulatory documentation as a support for global variation projects, assess data to ensure authored regulatory dossier is in compliance with GlaxoSmithKline standards and requirements for local markets
  • acquire basic knowledge of regulations, guidelines, procedures and policies relating to the registration and manufacturing of pharmaceutical products
  • communicate regularly with CMC Variation Manager to help in identification of any issues with business impact,
  • interact with global regulatory groups,

oczekujemy

  • student of biotechnology, biology, chemistry, pharmacy or other related science or technical field,
  • fluent Polish and English (both verbal and written),
  • detail-oriented, with emphasis on accuracy and completeness
  • analytical thinking,
  • excellent interpersonal skills; ability to communicate, work in a diverse team environment and build relationships across a large organization;

additional requirements:

  • work experience in a pharmaceutical environment would be an additional advantage.