Twój powrót do zdrowia wymaga więcej czasu, a nie masz już prawa do pobierania zasiłku chorobowego? Jeśli rehabilitacja może przyspieszyć powrót do aktywności (również tej zawodowej), złóż wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Jest ono wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na podstawie opinii lekarza orzecznika. Sprawdź, na jakich zasadach możesz je otrzymać i co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku.

Świadczenie rehabilitacyjne – co to takiego?

Świadczenie rehabilitacyjne to rodzaj wsparcia finansowego od państwa dla osoby ubezpieczonej, która nie może dłużej pobierać zasiłku chorobowego, a wciąż nie jest zdolna do pracy. Cel stanowi – zazwyczaj częściowe – finansowanie rehabilitacji, która powinna przyspieszyć powrót do aktywności życiowej i zawodowej. Pieniądze są wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po złożeniu odpowiednich dokumentów w trybie stacjonarnym lub online. Oprócz dokumentów konieczna będzie opinia lekarza orzecznika ZUS, który oceni, czy i w jakim stopniu dalsza rehabilitacja będzie miała wpływ na powrót do zdrowia. 

Komu i w jakiej sytuacji przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje każdej osobie, która podlega państwowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składki są obowiązkowo opłacane w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia. Otrzymać je może każdy ubezpieczony pracownik – bez względu na staż pracy – który uległ wypadkowi lub choruje przewlekle i potrzebuje rehabilitacji, aby wrócić do wykonywania swoich obowiązków. Przedłużone leczenie bywa konieczne zwłaszcza wtedy, gdy praca odbywa się w szczególnych warunkach, a osoba przebywająca na zasiłku, mimo trudności, chce do niej wrócić.

Zobacz także: Długi weekend majowy to nie jedyna okazja, aby przedłużyć sobie urlop

Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?

Aby obliczyć sumę, jaką możesz otrzymać z tytułu świadczenia rehabilitacyjnego, musisz znać podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Przez pierwsze 3 miesiące będziesz otrzymywać 90% tej podstawy, a przez resztę czasu – 75%. W przypadku kobiet w ciąży będzie to 100% podstawy wymiaru przez cały okres. Od lipca 2023 roku wspomniana podstawa zasiłku chorobowego, jaki możesz otrzymać jako pełnoetatowy pracownik, musi wynosić przynajmniej wartość najniższej krajowej (3600 zł brutto) pomniejszoną o 13,71%.

Dowiedz się, w jaki sposób najlepiej szukać pierwszej pracy!

Jak długo można być na świadczeniu rehabilitacyjnym?

Świadczenie rehabilitacyjne może być wypłacane maksymalnie przez 12 miesięcy po zasiłku chorobowym, który przysługuje przez 182 dni, a w szczególnych przypadkach – takich jak gruźlica czy niezdolność do pracy z powodu ciąży – wydłuża się do 270 dni. 

Przeczytaj też: Dostępność pracy rośnie, nasza satysfakcja z niej również, jednak czasu na urlop nam braknie

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Kto wypłaca świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne wypłaca ZUS na podstawie opinii lekarza orzecznika.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać zasiłek rehabilitacyjny?

Aby otrzymać zasiłek rehabilitacyjny, musisz wypełnić odpowiedni wniosek. Zrobisz to w oddziale ZUS lub online – wystarczy, że zalogujesz się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i wybierzesz usługę „Złożenie dokumentu ZNp-7”. Znajduje się tam wzór wniosku o świadczenie rehabilitacyjne.

Jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o zasiłek rehabilitacyjny?

Do ubiegania się o zasiłek rehabilitacyjne konieczne będzie zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez twojego lekarza prowadzącego na specjalnym druku OL-9 oraz wywiad zawodowy z miejsca pracy na druku OL-10 wystawiony przez twojego pracodawcę, czyli faktycznego płatnika składek. Do wymaganych dokumentów będziesz musiał dodać stosowne oświadczenia, których wzory znajdziesz na stronie www lub w siedzibie ZUS.