Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Pracownicy nie mogą więc pozwolić sobie na „stanie w miejscu”. Powinni dążyć do własnego rozwoju, ponieważ umocni on ich pozycję w środowisku zawodowym i otworzy przed nimi nowe perspektywy na przyszłość. Bardzo ważne jest więc samodoskonalenie się. W jaki sposób można to robić?

Chcąc odpowiednio realizować się zawodowo, warto zadbać o samodoskonalenie. Współcześnie takie podejście jest bardzo pożądane i premiowane, bez względu na profesję, którą się wykonuje. Przynosi ono wiele niezaprzeczalnych korzyści. Warto przy tym wiedzieć, że można się samodoskonalić na wiele sposobów.

Co to jest samodoskonalenie? Definicja

Definicja samodoskonalenia jest dość prosta. Termin ten oznacza pewien proces, który realizuje się „przez siebie”. Jest on skoncentrowany na danej osobie, która z pełną odpowiedzialnością decyduje się na uczenie się i rozwój. Samodoskonalenie się można więc rozumieć jako metodę pozwalającą na zdobywanie i pogłębianie kompetencji. Jest to podejście kompleksowe – nie chodzi tu wyłącznie o doskonalenie jednej, wybranej cechy czy zdolności, lecz całościowe ulepszanie siebie.

Dlaczego samodoskonalenie zawodowe jest ważne?

Samodoskonalenie zawodowe jest dziś niezbędne, aby zdobyć, a następnie utrzymać dobrą pozycję na rynku pracy. Rozwijanie kompetencji (zarówno twardych, jak i miękkich) ułatwia lepsze odnalezienie się w szybko zmieniającym się świecie i otoczeniu, które coraz częściej wymagają odpowiedniej dozy elastyczności i gotowości do przekształceń oraz dostosowywania się do coraz to nowych wymagań. Tym samym samodoskonalenie się poprawia konkurencyjność pracowników na rynku pracy. Oprócz tego zwiększa ich pewność siebie i pozwala im lepiej kontrolować rozwój kariery w kierunku, jaki sami sobie obrali.

przeczytaj też: inteligencja emocjonalna w pracy – co warto wiedzieć?

Takie podejście powinno więc towarzyszyć przedstawicielom rozmaitych zawodów. Znanym pojęciem jest oczywiście samodoskonalenie nauczycieli, którzy nie mogą pozwolić sobie na zastój. W praktyce jednak dobrze, aby na ulepszanie siebie i swoich kompetencji postawiły osoby zatrudnione na różnych stanowiskach, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Student, students, young people, youngsters, school, college, study, studying
Student, students, young people, youngsters, school, college, study, studying

Jak może wyglądać samodoskonalenie się?

Samodoskonalenie zawodowe warto rozpocząć od ustalenia planu własnej kariery na rynku pracy. Należy więc wyznaczyć swoje cele i priorytety – dzięki temu łatwiej będzie dostosować do nich odpowiednie działania. Po określeniu wymarzonej ścieżki zawodowej trzeba z kolei bliżej przyjrzeć się wymaganiom, którym muszą sprostać przedstawiciele wybranego zawodu. Będzie to dobry drogowskaz, który podpowie,  na czym powinno się skupić w pierwszej kolejności w procesie samodoskonalenia.

Samo samodoskonalenie zawodowe może przybrać różne formy. Najbardziej powszechnym, a przy tym jednym z lepszych rozwiązań jest zdobywanie i pogłębianie swoich kompetencji poprzez udział w rozmaitych kursach, szkoleniach i warsztatach – zarówno tych darmowych, jak i płatnych. Można z nich wynieść dużo wiedzy i umiejętności, a jeśli po ich ukończeniu otrzymuje się certyfikat, stanowi to dodatkową zaletę.

przeczytaj też: jak się przebranżowić w wieku 30, 40 lub 50 lat? sprawdzone porady

Poza kursami warto również bywać na branżowych konferencjach, wykładach i wydarzeniach. To również dobry sposób na samodoskonalenie się. Oprócz tego można doskonalić się w zaciszu własnego domu. Pomocna jest specjalistyczna literatura i czasopisma, a także materiały dostępne w Internecie – zarówno w postaci artykułów, jak i filmików lub prezentacji.

Oczywiste jest, że zakres samodoskonalenia się powinno się dostosować do własnych planów zawodowych. Warto jednak pamiętać, że na współczesnym rynku pracy pewne kompetencje są dość uniwersalne. Wśród nich znajduje się m.in. bardzo dobra znajomość języka obcego oraz obsługa programów komputerowych. Zawsze warto więc skierować się w tę stronę. Samodoskonalenie zawodowe powinno też obejmować rozwijanie umiejętności miękkich. Jedne z najbardziej pożądanych z nich to m.in. komunikatywność, kreatywność, zdolności organizatorskie i związane z rozwiązywaniem problemów oraz analityczne myślenie.

 

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę