kto to jest web developer?

 

Profesja web developera cieszy się dużą popularnością. Podobnie jak inne zawody z branży IT, gwarantuje bardzo dobre warunki zatrudnienia oraz szansę na rozwój. To także przyszłościowa praca, która przynosi satysfakcję. Aby ją wykonywać, trzeba mieć szerokie umiejętności z zakresu budowania stron internetowych przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Zawód web developera przypadnie więc do gustu osobom, które mają rozwinięte zdolności techniczne i cały czas są głodne wiedzy. Stanowisko to wymaga bowiem ciągłej nauki i pozostawania na bieżąco z nowościami z branży IT.

Mówiąc najprościej, web developer jest specjalistą ds. tworzenia stron internetowych i aplikacji. Jego zadanie to zaprojektowanie ich architektury kodu oraz designu. W praktyce dba on o cały proces związany z programowaniem – od stworzenia projektu aż po jego wykonanie. Przy wykorzystaniu odpowiednio dobranego języka programowania specjalista pisze więc stosowny, efektywny kod, który zapewnia poprawne funkcjonowanie danej strony. Współpracuje przy tym z innymi fachowcami m.in. z obszaru marketingu czy grafiki.

Web developer jest jednym z najważniejszych specjalistów w branży IT. Trudno dziś wyobrazić sobie świat bez witryn czy aplikacji internetowych, a to właśnie on w dużej mierze odpowiada za ich tworzenie. Poza przygotowywaniem ich odpowiada także m.in. za aktualizowanie, które ma na celu poprawienie funkcjonalności tych stron. Zajmuje się również m.in. diagnozowaniem i naprawianiem błędów. Dzięki jego działaniom użytkownicy otrzymują praktyczny, intuicyjny i łatwy w obsłudze produkt, który spełnia odpowiednie oczekiwania i wymogi.

Warto przy tym podkreślić, że określenie „web developer” jest bardzo ogólne. Takiego specjalistę można również nazwać po prostu programistą. W praktyce ma on szansę zajmować się różnymi aspektami tworzenia stron internetowych. Wszystko zależy od tego, w czym konkretnie specjalizuje się dany pracownik.

Jakie są rodzaje web developerów?

W ramach profesji web developera funkcjonuje kilka różnych specjalizacji. Determinują one charakter codziennej pracy i obowiązków oraz wykorzystywanych narzędzi na tego typu stanowisku. Najpopularniejsze rodzaje specjalistów w tym zawodzie to:

●       front-end developer – odpowiada za widoczną część strony internetowej, czyli np. interfejs. Zajmuje się m.in. opracowaniem układu witryny oraz funkcji, które mają na celu poprawę jej wyglądu. Taki web developer musi odpowiednio zintegrować treść i elementy graficzne, by stanowiły spójną i estetyczną całość. Jego zadania sprowadzają się do przygotowania responsywnej i atrakcyjnej wizualnie strony lub aplikacji;

●       back-end developer – zajmuje się elementami strony internetowej, których nie widać. Odpowiada za zapewnienie technicznej funkcjonalności witryny, a także za płynność, wydajność, szybkość i bezpieczeństwo jej działania;

●       full-stack developer – kompleksowy web developer, który odpowiada zarówno za wykonywanie zadań z zakresu front-endu, jak i zajmuje się zagadnieniami należącymi do obszaru back-endu.

 

Oprócz tego mianem web developera nazywa się czasami programistów specjalizujących się w danym języku programowania. Przykładem może być java developer, który zajmuje się pisaniem kodu przy pomocy Java i JavaScript.

Na czym polega praca web developera? Obowiązki na stanowisku

Zakres obowiązków web developera uwarunkowany jest rozmaitymi czynnikami. Zależy m.in. od specjalizacji danego pracownika. Znaczenie ma także jego doświadczenie. Początkujący junior web developer odpowiada za węższy obszar działań niż doświadczony specjalista na posadzie seniorskiej. Warto jednak znać ogólne obowiązki w tym zawodzie. Web master odpowiada za takie kwestie jak m.in.:

●       przygotowywanie od strony programistycznej witryn internetowych i aplikacji webowych;

●       w zależności od specjalizacji wprowadzanie rozwiązań z zakresu funkcjonalności i bezpieczeństwa lub atrakcyjności wizualnej strony bądź aplikacji;

●       pisanie kodów stron internetowych w wybranych językach programowania odpowiadających specjalizacji i potrzebom konkretnego projektu;

●       dobieranie odpowiednich technologii;

●       wyszukiwanie i naprawianie pojawiających się błędów;

●       utrzymywanie i rozwój witryn;

●       aktualizowanie stron i aplikacji webowych;

●       podejmowanie współpracy z innymi członkami zespołu pracującego nad danym projektem;

●       przygotowywanie dokumentacji technicznej.

 

W zależności od struktury danej firmy web developer może też czasami brać bezpośredni udział w spotkaniach z klientami. Zakres jego obowiązków jest więc szeroki. Wymaga to konkretnych kompetencji i kwalifikacji.

aktualne oferty pracy
1

jak wygląda codzienna praca jako web developer?

Typowym miejscem pracy web developera są pomieszczenia biurowe. Większość czasu spędza on przed ekranem komputera. Codzienne obowiązki może wykonywać stacjonarnie, w siedzibie przedsiębiorstwa. W zawodzie web developera bardzo popularna jest też praca zdalna lub model hybrydowy. Takie rozwiązania proponuje wiele firm, traktując je jako dodatkowy benefit pozapłacowy, który ma zachęcić specjalistów do podjęcia zatrudnienia w danym podmiocie.

Praca web developera ma w dużym stopniu charakter indywidualny. Specjalista z danego obszaru sam pisze kody oraz dobiera odpowiednie narzędzia i technologie. Zazwyczaj stanowi jednak część większego działu projektowego. Musi wówczas współpracować z jego członkami. Wśród nich mogą znajdować się inni programiści, a także web designerzy i graficy, UX/UI designerzy, testerzy oprogramowania, specjaliści ds. marketingu, copywriterzy, specjaliści ds. SEO itp. Wiele zależy od poziomu złożoności struktury organizacyjnej danego przedsiębiorstwa. Duże zespoły funkcjonują zazwyczaj w większych firmach, w tym w międzynarodowych korporacjach. W niewielkich podmiotach z kolei, które mają ograniczone możliwości kadrowe i finansowe, stanowisko web designera czasami łączy w sobie obowiązki różnych specjalistów. Taki pracownik może wówczas zarówno programować, jak i zajmować się projektowaniem lub testowaniem stron oraz aplikacji.

Przeczytaj również: Czym zajmuje się analityk IT i ile można zarobić na tym stanowisku?

Warunki zatrudnienia web developera

Pracodawcy oferują web developerom rozmaite formy zatrudnienia. Często dają do wyboru kilka opcji, tym samym pozwalając pracownikom samodzielnie zadecydować o tym, jaką umowę chcą podpisać. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami są umowa o pracę oraz kontrakt B2B. Pierwsza z opcji gwarantuje stabilność zatrudnienia. Nakłada przy tym prawa i obowiązki wynikające z przepisów Kodeksu pracy. Web developer może wówczas liczyć na płatny urlop w określonym wymiarze, dodatkowe świadczenia itp. Kontrakt B2B natomiast wiąże się z koniecznością bycia samozatrudnionym. To bardzo powszechne rozwiązanie wśród web developerów. Daje większą elastyczność, a przy tym od pewnego poziomu zarobków jest bardziej opłacalne pod względem finansowym. Specjaliści ds. tworzenia stron internetowych prowadzący własną działalność gospodarczą mają też w jej ramach możliwość wyboru formy opodatkowania – warto wiedzieć, że ze względu na zmiany, jakie wprowadził Polski Ład, w branży IT wyjątkowo atrakcyjny jest ryczałt.

Osoby pracujące w charakterze web developera często wykonują swoją pracę przez 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Mogą mieć przy tym elastyczne godziny pracy, np. zaczynać ją o 8.00, 9.00 lub 10.00 i kończyć odpowiednio o 16.00, 17.00 lub 18.00. W tym zawodzie zdarzają się też nadgodziny, zwłaszcza w przypadku złożonych projektów. Web developerzy mogą także pracować w zadaniowym czasie pracy. Mają wówczas pewną swobodę w ustalaniu godzin wypełniania obowiązków. W takiej sytuacji są rozliczani z wykonanych zadań, a nie z tego, ile czasu przepracowali.

Gdzie znajdzie pracę web developer?

Na rynku pracy cały czas widoczne jest duże zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru IT. Dotyczy to również web developerów. Poszukuje ich wiele przedsiębiorstw – zarówno dużych, jak i średnich czy małych. Praca w tym zawodzie jest dostępna w większości regionów Polski, zwłaszcza w większych ośrodkach miejskich. To także przyszłościowa profesja, dlatego web developerzy nie powinni narzekać na brak ofert zatrudnienia również w kolejnych latach.

Praca dla web developerów dostępna jest przede wszystkim w podmiotach ukierunkowanych na działania z zakresu obsługi przedsiębiorstw o charakterze informatycznym. Zatrudnienie możliwe jest też w działach IT firm, które funkcjonują w rozmaitych sektorach. Może to być branża motoryzacyjna, kosmetyczna, telekomunikacyjna, finansowa itp.

Warto również pamiętać, że dość popularna jest praca jako freelance web developer. W takim przypadku specjalista prowadzi własną działalność, w ramach której współpracuje z różnymi klientami. Mogą to być zarówno osoby prywatne, jak i rozmaite firmy czy instytucje.

Jaka jest ścieżka kariery web developera?

Web developer to rozwojowy zawód. Podobnie jak inne profesje z obszaru IT, wręcz wymaga ciągłej nauki i zdobywania nowych kompetencji. Pozwala to na bycie na bieżąco z nowinkami ze świata tworzenia stron i aplikacji webowych, a tym samym umacnianie swojej pozycji na rynku pracy oraz dążenie do awansu zawodowego.

Pracę na stanowisku web developera często rozpoczyna się od stażu, a następnie dostępna staje się typowa w IT ścieżka kariery. Możliwe jest objęcie takich stanowisk, jak:

●       junior web developer – młodszy specjalista ds. tworzenia stron internetowych ma nieco okrojony zakres obowiązków, ponieważ wciąż się uczy i podlega pracownikom z większym doświadczeniem i dłuższym stażem pracy;

●       samodzielny web developer – pełnoprawny specjalista, który odpowiada za całokształt obowiązków związanych z programistyczną stroną budowania witryn i aplikacji webowych;

●       senior web developer – starszy specjalista ds. tworzenia stron internetowych ma największe doświadczenie, kompleksową wiedzę i wieloletni staż pracy.

Jako web developer można oczywiście zdobywać kolejne stanowiska, których nazwy związane są z obszarem specjalizacji danego pracownika. Analogiczna ścieżka awansu dostępna jest więc jako front-end developer, back-end developer lub full-stack developer.

2

jak prezentują się zarobki web developera?

Kwestia tego, ile zarabia programista stron internetowych, jest złożona. Na zarobki web developera wpływa wiele zmiennych. Istotne znaczenie ma miejsce zatrudnienia – liczy się wielkość firmy, a także jej lokalizacja i profil działalności. Inne warunki finansowe może oferować duża, międzynarodowa korporacja zajmująca się zagadnieniami z sektora IT, a inne niewielki start-up z zupełnie innej branży. Znaczenie ma też oczywiście charakterystyka danego specjalisty, czyli jego doświadczenie, staż pracy i umiejętności. Inne są zarobki junior web developera, a inne starszego specjalisty tworzącego strony internetowe.

Według uśrednionych danych* mediana zarobków web developerów wynosi 6130 zł brutto miesięcznie. Najlepiej opłacani otrzymują od 9180 zł brutto w skali miesiąca. Należy jednak podkreślić, że kwoty te dotyczą ogólnego ujęcia tego zawodu. Inaczej mogą prezentować się pensje w konkretnych specjalizacjach. Przykładowo, mediana zarobków samodzielnego front-end developera wynosi już 8180 zł brutto miesięcznie (a w przypadku najlepiej opłacanych od 10800 zł brutto).

* Wszystkie dane dotyczące pensji pochodzą z portalu wynagrodzenia.pl ze stycznia 2022 roku.

Popularne benefity pozapłacowe dla web developerów

W branży IT benefity pozapłacowe są typowym narzędziem, które ma za zadanie przyciągać dobrych specjalistów i odpowiednio motywować ich do pracy. Stanowią standard zwłaszcza w większych firmach, choć wprowadzają je także mniejsze podmioty. Web developer może więc zazwyczaj liczyć na pakiet atrakcyjnych bonusów. Pożądanym udogodnieniem jest praca zdalna oraz elastyczny czas pracy. Oprócz tego firmy oferują zazwyczaj prywatną opiekę zdrowotną, ubezpieczenie na życie i karnety sportowe. Web developerzy często mogą liczyć na udział w branżowych konferencjach (zwłaszcza jeśli pracują dla przedsiębiorstw IT) i na dofinansowanie kursów językowych oraz szkoleń technologicznych pozwalających na podnoszenie kompetencji zawodowych. Duże korporacje stawiają też czasami na mniej typowe benefity, np. masaż w miejscu pracy, bezpłatne posiłki w formie cateringu czy dodatkowe dni płatnego urlopu.

Zobacz także: Ile zarabia stewardessa? Jak nią zostać?

3

jak zostać web developerem?

Praca web developera wymaga odpowiednich kwalifikacji. Aby więc wykonywać ten zawód, należy spełnić konkretne wymagania. Oczekiwania pracodawców mogą być jednak różne. Na pewno mile widziane jest ukończenie studiów (przynajmniej na poziomie licencjatu) na kierunku technicznym, takim jak np. informatyka. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy wymagają wykształcenia wyższego. W branży IT najbardziej liczą się bowiem umiejętności. Można je zdobyć również inną drogą. Jeżeli nie ma się studiów, dobrym rozwiązaniem jest udział w branżowych kursach, szkoleniach lub bootcampach, które przekazują wiedzę i umiejętności niezbędne do tworzenia stron internetowych i aplikacji webowych. Dotyczy to przede wszystkim kompetencji w zakresie kodowania w konkretnych językach programowania. Najbardziej kompleksowe szkolenia są płatne. Ich koszt to nawet kilka tysięcy złotych, jednak taka inwestycja szybko powinna się zwrócić. Na początku warto jednak skorzystać z oferty bezpłatnych kursów oraz czytać literaturę branżową i materiały dotyczące dziedziny web development, które można znaleźć w internecie. W ten sposób osoba rozważająca taką profesję może zdobyć podstawową wiedzę oraz przekonać się, czy taki zawód okaże się dobrym wyborem. Trzeba pamiętać, że jeżeli dana osoba nie interesuje się programowaniem i zagadnieniami technicznymi, profesja web developera nie będzie dla niej odpowiednia.

Pracodawcy oczekują też od kandydatów do pracy potwierdzenia umiejętności z zakresu tworzenia stron. To przemawia za odbyciem kursu, zwłaszcza takiego, który kończy się wydaniem certyfikatu. Najczęściej jednak od web developerów wymaga się przedstawienia portfolio. W przypadku pracy junior web developera lub pozycji stażowej wystarczy zazwyczaj przedstawić projekty zrealizowane hobbystycznie i na własne potrzeby.

Co powinien umieć web developer?

Web developer powinien mieć wiedzę i umiejętności z zakresu używania odpowiednich narzędzi. Kluczowe są stosowne języki i środowiska programowania. Ich rodzaj zależy od tego, w czym specjalizuje się dana osoba. Od front-end developera najczęściej wymaga się znajomości HTML, CSS oraz JavaScript. Back-endowiec z kolei powinien mieć wiedzę na temat takich języków jak np. Python, PHP, Java czy Ruby. Full-stack developer musi natomiast znać się na zagadnieniach zarówno z obszaru front-endu, jak i back-endu.

Konieczna jest także znajomość frameworków i bibliotek programistycznych powiązanych z konkretnymi językami programowania. Kluczowe są więc umiejętności techniczne. Oprócz tego web developer powinien odznaczać się bardzo dobrym poziomem znajomości języka angielskiego. To ważne w codziennej pracy i pozwala być na bieżąco z nowościami ze świata tworzenia stron i aplikacji.

4

jakie cechy powinien mieć dobry web developer?

Dobry web developer to osoba o konkretnych cechach i umiejętnościach miękkich. Ważne są oczywiście predyspozycje techniczne oraz zdolność logicznego i analitycznego myślenia. Oprócz tego specjalista tego typu powinien być pracowity, kreatywny, dokładny, cierpliwy i uważny. Musi także odznaczać się komunikatywnością i umiejętnością współpracowania z innymi. Dobrze również, aby potrafił pracować pod presją czasu i był odporny na stres (przyda mu się więc m.in. odpowiednie zarządzanie emocjami). Ponadto od web developera oczekuje się dużego ukierunkowania na cel. W tym zawodzie ważna jest chęć ciągłej nauki i poszerzania swoich kompetencji.

thank you for subscribing to your personalised job alerts.