Analityk IT to niezwykle prestiżowy i opłacalny zawód, który oprócz bardzo dobrych zarobków gwarantuje szanse na rozwój. Jego przedstawiciele zajmują się sprawami łączącymi świat nowych technologii z biznesem, finansami i marketingiem. Ile zarabia analityk IT i co warto wiedzieć na temat jego pracy?

Analityk biznesowy IT to ceniony zawód. Aby go wykonywać, należy odznaczać się nie tylko szeroką wiedzą z zakresu technologii informacyjnej, lecz przede wszystkim znajomością zagadnień biznesowych. Profesja ta jest więc przeznaczona dla osób o odpowiednich kompetencjach i predyspozycjach.

dowiedz się jak wygląda praca na stanowisku devops engineer!

Kim jest analityk IT?

Analityk IT to dziś jeden z niezwykle ważnych zawodów. Usytuować można go na styku kilku dziedzin: technologii informacyjnych, biznesu, marketingu oraz finansów. Najogólniej mówiąc, zadania na tym stanowisku polegają na uczestnictwie w tworzeniu systemów i aplikacji oraz dbaniu o to, aby odpowiadały one potrzebom klientów oraz pozwalały w pełni realizować cele biznesowe danego przedsiębiorstwa. Analityka biznesowego IT czasami określa się jako łącznika i tłumacza. Odpowiada on bowiem za komunikowanie się z klientami oraz web developerami. Jego zadaniem jest m.in. tłumaczenie zagadnień biznesowych na bardziej techniczny język.

Jakie obowiązki ma analityk biznesowy IT?

Analityk biznesowy IT to złożony zawód, a jego przedstawiciele w codziennej pracy stają przed wieloma wyzwaniami. Konkretny zakres ich obowiązków zależy od wymagań danej firmy, a także poziomu ich doświadczenia. Młodszy analityk IT będzie miał bowiem nieco inne zadania niż osoba zajmująca posadę seniorską.

przeczytaj też: zawód: programista – co warto wiedzieć?

Co do zasady jednak łączący biznes i IT analityk zajmuje się tworzeniem koncepcji funkcjonalnej oraz biznesowej. Jego główne obowiązki to m.in.:

  • spotykanie się z klientami biznesowymi i zbieranie danych na temat ich wymagań dotyczących docelowego wyglądu danego rozwiązania IT (np. strony, aplikacji, systemu),
  • przekazywanie zebranych informacji informatykom,
  • proponowanie optymalnych rozwiązań łączących potrzeby biznesowe z możliwościami technologicznymi,
  • tworzenie projektu wraz z innymi pracownikami, w tym developerami, grafikami i UX designerami,
  • nadzorowanie procesu tworzenia aplikacji, systemu lub strony internetowej,
  • współpracowanie z testerami.

Praca analityka IT wymaga więc doskonałego rozumienia procesów biznesowych, które zachodzą w przedsiębiorstwie, a także wiedzy dotyczącej technologii, które warto wykorzystać.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy

Jak zostać analitykiem IT?

Zawód analityka IT jest niezwykle odpowiedzialny i złożony. Aby go wykonywać, trzeba mieć odpowiednie zaplecze teoretyczne i praktyczne. Na to stanowisko najczęściej przyjmowane są osoby z przynajmniej półrocznym doświadczeniem w branży (zdobytym również podczas praktyk lub stażu). Wówczas mogą starać się o posadę młodszego analityka IT.

przeczytaj też: czym zajmuje się traffic manager?

Wiele firm wymaga również wykształcenia wyższego, najlepiej na kierunkach ścisłych. Przydatne mogą też okazać się różnego typu kursy i szkolenia poruszające zagadnienia biznesowe. Istotna jest ponadto oczywiście wiedza związana z funkcjonowaniem stron internetowych i różnych systemów, a także zdolności techniczne.

Aby objąć stanowisko analityka biznesowego IT, przyda się również znajomość języka angielskiego i analityczny umysł. Ważne mogą okazać się takie cechy jak komunikatywność, dociekliwość, uważność, spostrzegawczość oraz umiejętność wyznaczania priorytetów.

Ile zarabia analityk IT?

To, ile zarabia analityk IT, jest uwarunkowane kilkoma kwestiami. Na wysokość zarobków wpływa m.in. wielkość i lokalizacja przedsiębiorstwa, a także poziom doświadczenia pracownika. Młodszy analityk IT na początku swojej kariery średnio może liczyć na pensję wynoszącą niespełna 6000 zł brutto. Z kolei mediana zarobków pełnoprawnych specjalistów to prawie 8000 zł brutto. Osoby zajmujące stanowiska seniorskie zarabiają średnio około 10000–11000 zł brutto. Najlepsi pracownicy w dużych korporacjach mogą jednak liczyć na wynagrodzenia rzędu nawet 25000 zł brutto.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę