czym jest DevOps?

 

Czym zajmuje się DevOps engineer i kto może nim zostać? DevOps engineer jest specjalistą z branży IT, który w swojej codziennej pracy łączy ze sobą obowiązki z dwóch obszarów. Ma więc przed sobą wiele wyzwań i musi działać jak najbardziej kompleksowo. Dzięki jego zaangażowaniu możliwe jest m.in. skrócenie czasu tworzenia, a następnie wprowadzenia nowego oprogramowania. Jest to bardzo korzystne z perspektywy biznesowej, dlatego przedsiębiorstwa chętnie zatrudniają DevOps engineerów. Oferują im także niezwykle atrakcyjne warunki finansowe oraz szansę na duży rozwój zawodowy. 

Przed odpowiedzią na pytanie, kim jest DevOps engineer, warto dowiedzieć się, co w zasadzie oznacza samo pojęcie „DevOps”. Wywodzi się ono z języka angielskiego. Pierwszy raz użyto go w 2009 roku – zrobił to Patrick Debois w trakcie konferencji odbywającej się w mieście Gandawa w Belgii. Termin ten stanowi zbitkę dwóch wyrazów: development, czyli rozwój oraz operations, oznaczającego operacje lub eksploatacje. Takie tłumaczenie przybliża do zrozumienia jego znaczenia.

Pojęcie DevOps odnosi się bowiem do specjalnej metodyki związanej z produkcją oprogramowania. Skoncentrowana jest ona na odpowiedniej komunikacji i współpracy pomiędzy dwoma obszarami. Oprócz tego dąży do poprawy systemu zależności widocznego między rozwijaniem i utrzymywaniem oprogramowania. Istotne jest w niej także tzw. zwinne zarządzanie projektami. Wszystko to ma prowadzić do zwiększenia efektywności pracy i ograniczenia występowania potencjalnych błędów. Oprócz tego takie podejście przyspiesza realizację procesów i zmniejsza ponoszone w ich ramach koszty.

Innymi słowy, metodyka DevOps zakłada dążenie do połączenia zadań, którymi zazwyczaj zajmują się dwa oddzielne zespoły: dział odpowiedzialny za rozwój oprogramowania oraz dział operacyjny. Konieczna jest odpowiednia komunikacja między nimi i wspólne zaangażowanie, które pozwala usprawnić procesy i poprawić finalną jakość wytwarzanego produktu.

DevOps można więc też rozumieć jako formę kultury organizacyjnej, która kładzie nacisk na działanie razem. Taka współpraca developerów ze specjalistami ds. operacji IT czy inżynierii jakości pozwala dostarczać klientom jak najlepsze produkty.

Zobacz: Kto to jest DevOps engineer i jakie ma obowiązki?

sprawdź oferty pracy
1

kto to jest DevOps engineer?

Pojęcie DevOps funkcjonuje oczywiście w branży IT. DevOps engineer jest więc specjalistą z obszaru nowych technologii. Osoba zatrudniona na takim stanowisku ma dwojakie zadania. Z jednej strony zajmuje się obowiązkami typowymi dla developerów, którzy odpowiadają za standardowe działania związane z branżą IT, czyli tworzenie kodu i rozwijanie oprogramowania aplikacji mobilnych czy webowych. To jednak nie wszystkie wyzwania, przed którymi staje taki pracownik. Specyfiką pracy jako DevOps engineer jest łączenie tych obowiązków z zadaniami charakterystycznymi dla administratorów, którzy są odpowiedzialni za budowanie i utrzymywanie infrastruktury, w której funkcjonują dane aplikacje. 

 

Podstawowe zadania takiego pracownika IT dotyczą więc m.in. rozwijania, implementowania, a następnie obsługi i utrzymania produktu w ramach jednego procesu. Oprócz tego dba on o poprawienie komunikacji pomiędzy pracującymi nad nim działami developerskimi oraz operacyjnymi. Sednem jego działania jest budowanie efektywnej współpracy i łączenie zadań z różnych obszarów. Pozwala to na szybsze i łatwiejsze wytwarzanie oprogramowania.

Ze względu na swoją odpowiedzialną rolę DevOps engineer należy do grona wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Aby odpowiednio wypełniać swoje zadania zawodowe, powinien odznaczać się szeroką wiedzą i kompetencjami twardymi oraz miękkimi.

1001.jpg
1001.jpg
2

jak wygląda praca jako DevOps engineer?

DevOps engineer często wykonuje swoje obowiązki w siedzibie danego przedsiębiorstwa, a narzędziem jego pracy jest oczywiście komputer. Warto przy tym wiedzieć, że może należeć do zespołów o różnym charakterze. Często pracuje w jednym dziale wraz z developerami. Wówczas może np. bardziej angażować się w tworzenie i rozwój oprogramowania i lepiej zrozumieć potrzeby zajmujących się tym na co dzień pracowników. Jednocześnie kontaktuje się też z zespołem odpowiadającym za budowanie infrastruktury, lecz może mieć nieco mniejszy wpływ na jego działania.

Istnieją także inne sposoby organizacji pracy. Pracownicy od DevOps engineeringu mogą tworzyć odrębny zespół specjalistów. Każdy z fachowców odpowiada wówczas za projekty jednej lub kilku grup developerów, w zależności od potrzeb firmy. Takie rozwiązanie zapewnia dobrą komunikację między członkami zespołu DevOps. Może to sprzyjać wyjątkowo efektywnemu automatyzowaniu procesów. Wówczas jednak specjaliści mogą nie mieć tak dobrej komunikacji z developerami.

W praktyce organizacja pracy zależy oczywiście od konkretnej firmy, jej ustaleń oraz struktury i funkcjonujących w niej działów i zespołów. DevOps engineer musi być więc przygotowany na różne możliwości.

Choć miejscem pracy specjalistów ds. DevOps engineeringu jest często siedziba danego przedsiębiorstwa, pracodawcy mogą im także zaoferować możliwość pracy zdalnej lub przynajmniej hybrydowej. Wówczas kontakty ze współpracownikami przebiegają w formie online. Wciąż pozwala to na efektywne realizowanie zadań zawodowych.

3

jak zostać DevOps engineerem?

Chcąc zostać DevOps engineerem, trzeba wykazać się cierpliwością i zaangażowaniem, zwłaszcza jeśli zaczyna się przygodę z tym zawodem „od zera”. Jeśli chodzi o wykształcenie, pracodawcy nie mają zazwyczaj sprecyzowanych wymagań. Choć dyplom ukończenia studiów informatycznych zawsze jest mile widziany, nie trzeba go posiadać, aby rozwijać się w branży IT. Najważniejsze są odpowiednie umiejętności twarde.

Co do zasady, DevOps nie musi mieć tak szerokich umiejętności jak regularny programista i administrator. Mimo to powinien potrafić programować i mieć wiedzę na temat działania serwerów i budowania infrastruktury. Oprócz tego wymaga się od niego umiejętności pracy z różnorodnymi technologiami i narzędziami. W jaki sposób je zdobyć? Podstawy tej profesji można spróbować poznać samodzielnie. Z pomocą przychodzą tu branżowe książki, a także materiały dostępne w Internecie, np. na rozmaitych blogach poruszających tematykę IT. Oprócz tego warto uczestniczyć w wydarzeniach i konferencjach dla specjalistów z tego obszaru.

Sprawdzonym sposobem przyswajania wiedzy i zdobywania umiejętności są też oczywiście szkolenia. Przyszły DevOps engineer może skorzystać zarówno z oferty kursów stacjonarnych, jak i prowadzonych w formie online. Kompleksowe szkolenia są płatne – ich koszt to kilka tysięcy złotych. Taka inwestycja może się jednak opłacić.

Po zdobyciu przynajmniej podstawowych kompetencji DevOps engineera warto postarać się o zdobycie stażu w jakimś przedsiębiorstwie. Najlepszym sposobem zdobywania wiedzy i szlifowania umiejętności jest bowiem wykonywanie zadań zawodowych w praktyce.

4

devOps engineer – zarobki na stanowisku

Zarobki DevOps engineera, podobnie jak wielu innych pracowników IT, są wysokie. Ostateczna kwota pensji zależy od typu i wielkości przedsiębiorstwa, w którym jest się zatrudnionym, a także miejscowości, w której się ono znajduje. Duży wpływ na jej wysokość ma też oczywiście staż pracy i doświadczenie danego specjalisty, a także poziom stanowiska, które obejmuje. Zgodnie z dostępnymi danymi mediana zarobków junior DevOps engineera wynosi 6510 zł brutto. Nawet osoby początkujące mogą więc liczyć na wynagrodzenia przekraczające średnią krajową. Im wyższe stanowisko, tym jest lepiej. Rynkowa mediana zarobków DevOps engineera będącego samodzielnym fachowcem to 10280 zł brutto miesięcznie, a starszego specjalisty aż 14530 zł brutto. Najlepsi senior DevOps engineerowie dostają wypłaty rzędu 17690 zł brutto miesięcznie lub większe.*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl

thank you for subscribing to your personalised job alerts.