Web Developer to ogólna nazwa stanowiska, na którym obsadzone są osoby zajmujące się tworzeniem stron internetowych. To jeden z kluczowych zawodów w sektorze technologii informacyjnych. Z tego względu wykonujące go osoby mogą liczyć na dobre zarobki. Aby pracować jako Web Developer, trzeba odznaczać się specjalistycznymi umiejętnościami.

kim jest devops engineer i jak wygląda jego praca?

Co to jest Web Development? Mianem tym określa się po prostu tworzenie witryn internetowych oraz aplikacji webowych. Za związane z tym procesy odpowiada Web Developer. Taki pracownik może specjalizować się w różnych zagadnieniach. Od tego, jaką ścieżkę rozwoju obrał, zależy jego konkretny zakres obowiązków.

Web Developer – co to znaczy?

Web Developer to osoba, która zajmuje się budowaniem stron i aplikacji internetowych przy współpracy ze specjalistami, takimi jak m.in. administratorzy, graficy komputerowi czy content marketerzy oraz copywriterzy. Przede wszystkim odpowiada za kwestie związane z programowaniem – można więc po prostu nazwać go programistą. W praktyce Web Developer to pojęcie, które dość trudno zdefiniować, ponieważ jest bardzo ogólne. Osoby zainteresowane wykonywaniem takiej profesji mogą rozwijać się w wielu kierunkach. Najczęściej specjalizują się w zakresie front end development, a więc odpowiadają za wygląd i mechanikę danej aplikacji internetowej. To od nich zależy, co użytkownicy finalnie widzą na stronie. Web Developer może być również fachowcem w obszarze back end development. Zajmuje się wówczas rzeczami, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Dba m.in. o funkcjonalność techniczną aplikacji, szybkość jej działania, właściwą wydajność oraz bezpieczeństwo wykorzystywanych rozwiązań.

przeczytaj też: software engineer – kto to jest, czym się zajmuje i ile zarabia?

Warto przy tym pamiętać, że – tak samo jak w przypadku innych zawodów w branży IT – w obszarze Web Development widoczna jest hierarchia stanowisk. Bez względu na rodzaj specjalizacji, kariera rozpoczyna się jako stażysta lub Web Developer Junior, a następnie rozwija w kierunku posady Web Developera Seniora.

Jak zostać Web Developerem?

Chcąc zajmować się tworzeniem stron, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Choć nie wszyscy pracodawcy wymagają wykształcenia wyższego, dyplom uczelni technicznej na kierunku informatycznym może być bardzo pomocy. Najważniejsze jednak są konkretne umiejętności praktyczne. Kluczowa jest wiedza związana ze znajomością środowisk programistycznych oraz opanowanie kodowania w HTML, CSS i JavaScript. W zależności od planowanej ścieżki kariery trzeba też znać konkretne języki programowania, które umożliwiają tworzenie stron – np. PHP, Python, Perl czy Ruby.

Pracodawcy szukają osób, które mogą potwierdzić swoje umiejętności i osiągnięcia. Aby znaleźć zatrudnienie jako Web Developer Junior, trzeba przygotować portfolio z wykonanymi do tej pory projektami.

przeczytaj też: kto to jest DevOps engineer i jakie ma obowiązki?

Oprócz tego przyszły Web Developer powinien mieć dobre rozeznanie w branżowych trendach. Musi być gotowy na ciągłą naukę, poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych kompetencji. Ponadto przyda mu się analityczny umysł, spora doza kreatywności i elastyczności oraz umiejętność rozwiązywania problemów i współpracowania w zespole. Dobrą cechą Web Developera jest także odporność na stres i zdolność do pracowania pod presją czasu.

Gdzie można znaleźć pracę jako Web Developer?

Pracę jako Web Developer Junior lub Web Developer Senior można podjąć w wielu przedsiębiorstwach, które specjalizują się w obsłudze technologiczno-informatycznej. Zatrudnienie czeka także w firmach i organizacjach z różnorodnych branż, które mają własny dział IT. Warto przy tym pamiętać, że wielu Web Developerów działa również jako freelancerzy. Umożliwia im to współpracę z rozmaitymi podmiotami. 

Ile zarabia Web Developer?

To, ile zarabia Web Developer, uwarunkowane jest wieloma kwestiami. Znaczenie ma m.in. typ firmy, jej lokalizacja i wielkość, a także doświadczenie konkretnego pracownika. Oczywiście Web Developer Junior zarobi mniej niż Web Developer Senior. Warto również dodać, że wysokość pensji zależy od zakresu specjalizacji konkretnej osoby. Można jednak stwierdzić, że średnie wynagrodzenie w obszarze Web Developmentu wynosi około 9000 zł brutto miesięcznie.

 

Mamy oferty pracy w IT

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy w IT. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy