Branża informatyczna dla wielu osób wydaje się bardzo atrakcyjna, przede wszystkim z powodu wysokich zarobków. I faktycznie, osoby rozwijające się w IT mają szansę na otrzymywanie naprawdę satysfakcjonującego wynagrodzenia. Dotyczy to wielu stanowisk, m.in. software engineera. Chcąc je objąć, trzeba przygotować się na wzmożoną pracę. To stanowisko wymaga bowiem szerokich kompetencji oraz gotowości do ciągłego podwyższania swoich kwalifikacji.

Software engineer – kto to taki?

Software engineer to stanowisko związane z branżą IT. Ta anglojęzyczna nazwa bywa czasami tłumaczona na polski jako „inżynier oprogramowania”. Osoba wykonująca ten zawód ma przed sobą szereg różnorodnych obowiązków. Do jej głównych zadań należy m.in. projektowanie, tworzenie, implementowanie, wdrażanie oraz testowanie oprogramowania, a także analizowanie zleconych zmian wprowadzonych w kodzie oraz przygotowywanie stosownej dokumentacji. Wyzwania, przed którymi staje software engineer, to także m.in.:

  • przygotowywanie konstrukcji baz danych,
  • projektowanie oprogramowania w ramach wewnętrznych projektów firmy,
  • analizowanie potrzeb zgłaszanych przez klientów,
  • kontrola jakości dostarczanych przez siebie rozwiązań,
  • bieżące rozwiązywanie pojawiających się problemów dotyczących systemów informacji.

Zobacz również: Praca jako software engineer

Ważnym elementem tej profesji jest też projektowanie nowoczesnych rozwiązań, co w pewnym stopniu różni ją od „tradycyjnego” programisty. Co do zasady różnice między tymi dwoma zawodami są bardzo subtelne. Pojmowanie tego, czym właściwie powinien zajmować się software engineer, w dużej mierze zależy od konkretnej firmy i stawianych przez nią wymagań. Dla jednych inżynier oprogramowania powinien dbać o całokształt środowiska programistycznego i działać w tej kwestii jak najbardziej globalnie. W innych przedsiębiorstwach software engineer uważany może być po prostu za osobę, która ma doskonałe umiejętności tworzenia oprogramowania w zakresie aplikacji wykorzystywanych w przemyśle. Przed wysłaniem dokumentów aplikacyjnych w odpowiedzi na daną ofertę pracy zawsze warto sprawdzić jej szczegóły. Dopiero na tej podstawie można stwierdzić, jakie są oczekiwania danej firmy oraz jakie gwarantuje ona możliwości rozwoju.

Mamy dla Ciebie pracę w IT

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy

Co zrobić, by pracować jako software engineer?

Zawód software engineera to wymagające zajęcie, dlatego by go wykonywać, należy zdobyć odpowiednie przygotowanie. Najlepiej, aby osoba myśląca o karierze na tym stanowisku mogła pochwalić się dyplomem uczelni wyższej na jednym z takich kierunków, jak m.in. informatyka, automatyka, elektronika lub fizyka. Oprócz tego przydatne jest wcześniejsze doświadczenie w branży IT. Na stanowisku software engineera najważniejsze są jednak posiadane kompetencje. Pracownik starający się o zdobycie tego stanowiska powinien odznaczać się:

  • umiejętnością programowania,
  • przynajmniej dobrą znajomością określonych języków programowania (np. C/C++, Python),
  • praktyczną umiejętnością tworzenia, projektowania, testowania i implementowania oprogramowania,
  • szeroko rozwiniętymi zdolnościami matematycznymi,
  • analitycznym myśleniem,
  • zdolnością szybkiego reagowania na problemy i rozwiązywania ich,
  • doskonałą znajomością języka angielskiego,
  • dużą komunikatywnością, rozwiniętymi zdolnościami interpersonalnymi oraz umiejętnością pracy w zespole.

Zobacz również: Praca jako software developer

Przyszły software engineer musi się także charakteryzować dużą otwartością na wiedzę, chęcią rozwoju oraz zdobywania nowych kompetencji i kwalifikacji. Trzeba pamiętać bowiem, że zawód ten wiąże się z ciągłą nauką.

Software engineer – zarobki na stanowisku

Jeśli chodzi o zawód software engineera, zarobki na tym stanowisku zależą od lokalizacji i wielkości firmy, doświadczenia pracownika, jego stażu pracy czy wreszcie zakresu obowiązków. Średnie wynagrodzenie inżyniera oprogramowania wynosi około 10 000–11 000 zł brutto.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę