Umiejętności analityczne są bardzo pożądane na rynku pracy. Dotyczy to wielu profesji, dlatego wymóg ich posiadania pojawia się w różnych ofertach zatrudnienia. Niewątpliwie mogą one ułatwić codzienne wykonywanie obowiązków zawodowych. Jak charakteryzuje się umiejętności analityczne i w jaki sposób można je wyćwiczyć?

Umiejętności analityczne są często wymagane przez pracodawców. Na szczęście można je wyćwiczyć. Oczywiście pewne osoby będą miały ku temu większe predyspozycje, a inne mniejsze. Zawsze warto spróbować wypracować analityczne myślenie, ponieważ może to bardzo pomóc w życiu zawodowym.

Czym są umiejętności analityczne?

Umiejętności analityczne można zdefiniować jako zdolność rozumienia oraz rozwiązywania różnego typu problemów poprzez wykorzystanie informacji, do których ma się dostęp. Ułatwia to analizę sytuacji, wyciąganie wniosków, a następnie podejmowanie decyzji. W praktyce na kompetencje analityczne składa się wiele rozmaitych zdolności, w tym umiejętność logicznego myślenia, obserwacji i łączenia ze sobą faktów, a także chociażby research i selekcja zebranych danych.

W jakich profesjach przydają się umiejętności analityczne?

Osoby, które posiadają umiejętności analityczne, są pożądane na rynku pracy, a pracodawcy zawsze patrzą na nie przychylnym okiem. Takie zdolności najbardziej przydają się oczywiście w profesjach, do których wykonywania potrzebny jest bardziej ścisły umysł. Jest to m.in. zawód finansisty, analityka, księgowego czy programisty.

przeczytaj też: czym zajmuje się analityk IT i ile można zarobić na tym stanowisku?

W praktyce jednak umiejętności analityczne mogą okazać się pomocne również w innych branżach, także tych, w których pracują osoby z humanistycznym zacięciem. Tego typu kompetencje są bowiem bardzo uniwersalne. Sprawdzą się więc m.in. w profesji doradcy klienta, pracownika biurowego, sprzedawcy, logistyka, kierowcy, copywritera czy architekta. Umiejętności analityczne są także potrzebne w zawodach związanych z zarządzaniem ludźmi.

nnn
nnn

Jak rozwijać umiejętności analityczne?

Niektórzy sądzą, że umiejętności analityczne są po prostu wrodzone i nic nie trzeba z nimi robić – albo się je ma, albo się ich nie ma. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości sam talent i predyspozycje to nie wszystko. Trzeba też regularnie ćwiczyć tego typu kompetencje. Dodatkowo nawet osoby, którym wydaje się, że są pozbawione umiejętności analitycznych, mogą próbować je w sobie rozwinąć. Oczywiście dla niektórych będzie to łatwiejsze, a dla innych trudniejsze. Zawsze jednak warto podjąć wysiłek, ponieważ może to przynieść wymierne korzyści m.in. w życiu zawodowym.

przeczytaj też: co robi tester oprogramowania i jak nim zostać?

Aby poprawić swoje umiejętności analityczne, należy postawić na konkretne aktywności. Warto m.in.:

  • Dużo czytać – przyswajanie informacji w tej formie pobudza mózg do działania i uczy analizowania treści. Nie trzeba od razu sięgać po branżowe książki – może to być równie dobrze literatura piękna (wyjątkowo polecane są powieści kryminalne). Dzięki czytaniu można rozwijać wyobraźnię oraz poprawić umiejętność łączenia ze sobą faktów.
  • Uczyć się nowych rzeczy – nauka nowości to zawsze doskonały trening dla mózgu. Warto pamiętać, że lata oficjalnej edukacji to nie wszystko. Najlepiej uczyć się całe życie. Można to robić samodzielnie lub skorzystać z bogatej oferty szkoleń czy kursów. Dobrym pomysłem zawsze będzie nauka języka obcego.
  • Grać w gry i rozwiązywać łamigłówki – umiejętności analityczne można rozwijać poprzez rozrywkę. W czasie wolnym, zamiast ciągle przesiadywać w mediach społecznościowych, warto od czasu do czasu postawić na układanie puzzli, rozwiązywanie sudoku czy grę w szachy albo po prostu rozwiązać nieco trudniejszą krzyżówkę.
  • Rozwiązywać zadania matematyczne – choć taka opcja nie każdemu przypadnie do gustu, dobrym pomysłem na rozruszanie mózgu i zmuszenie go do analitycznego myślenia jest matematyka. Warto więc od czasu do czasu spróbować rozwiązać jakieś równania.
  • Korzystać ze specjalnych aplikacji – w dzisiejszych czasach w rozwoju umiejętności analitycznych pomogą też wszechobecne nowe technologie. Bez trudu można ściągnąć na telefon apkę, która pomoże w codziennym trenowaniu mózgu.



Oprócz tego warto pamiętać, że na pracę mózgu dobrze wpływa aktywność fizyczna i odpowiednia jakość i długość snu. Trzeba więc działać kompleksowo i zadbać zarówno o swój umysł, jak i ciało.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę