Tester oprogramowania to ważny zawód w branży IT. Można powiedzieć, że jego przedstawiciele pełnią funkcję łączników między twórcami oprogramowania a osobami, do których jest ono skierowane. W tym celu zajmują się jego weryfikacją pod kątem prawidłowości działania.

Wiele osób zastanawia się, jak zostać testerem oprogramowania. Ten zawód cieszy się dużą popularnością, głównie ze względu na sporą dostępność – pozwala wejść do branży IT bez umiejętności programowania. Praca jako tester oprogramowania wciąż jednak wymaga pewnych określonych kompetencji i predyspozycji.

Kim jest tester oprogramowania? Co robi w swojej pracy?

Tester oprogramowania to jedna z profesji, które cieszą się dużą popularnością. Ze względu na szybki rozwój sektora technologii informacyjnych jest zawodem bardzo potrzebnym, dlatego łatwo znaleźć zatrudnienie.

przeczytaj też: czym zajmuje się traffic manager?

Czym zajmuje się tester oprogramowania? Najogólniej mówiąc, osoba zatrudniona na takim stanowisku odpowiada za weryfikowanie, czy stworzone przez programistów oprogramowania lub systemy działają prawidłowo i spełniają pierwotne założenia projektu. Pracownik sprawdza więc, czy wszystko zostało wyprodukowane w taki sposób, by jak najlepiej spełniało oczekiwania klientów, którzy zamówili oprogramowanie oraz użytkowników, którzy będą z niego korzystać. W tym celu przeprowadza m.in. testy funkcjonalności, które mają za zadanie wyłapać ewentualne błędy – te należy zgłosić developerom do poprawy. Efektem tego jest zwiększenie jakości produktu.

Jakie obowiązki ma tester oprogramowania?

Zakres obowiązków na tym stanowisku może być bardzo zróżnicowany. Inne zadania będzie miał młodszy tester oprogramowania, a jeszcze inne osoba obejmująca posadę seniorską. Jednak na wykonujących ten zawód czekają takie obowiązki jak m.in.:

  • przygotowywanie scenariuszy i planów testów, czyli rozpisywanie krok po kroku zadań, które trzeba wykonać, aby zweryfikować poprawność funkcjonowania programu;
  • tworzenie dokumentacji testów;
  • analizowanie sposobu działania oprogramowania;
  • przeprowadzanie właściwych testów funkcjonalności;
  • weryfikowanie, czy program jest zgodny z dokumentacją i projektem;
  • opisywanie i zgłaszanie ewentualnych usterek oraz błędów;
  • utrzymywanie bieżącego kontaktu z programistami i przekazywanie im raportów.

przeczytaj też: kim jest front end developer i jak nim zostać?

Kwestia tego, co robi tester oprogramowania w swojej pracy, zależy też od wymagań i potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Starając się o zatrudnienie w danej firmie, należy uważnie zapoznać się z jej oczekiwaniami.

Jak zostać testerem oprogramowania?

Zastanawiając się, jak zostać testerem oprogramowania, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Zazwyczaj w tym zawodzie umiejętność programowania nie jest niezbędna, zwłaszcza na początku kariery. Mimo to warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat języków takich jak Java czy C++.

Pracodawcy przychylniej patrzą też na osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunkach związanych z informatyką, elektroniką, matematyką lub statystyką. Oprócz tego ważna jest znajomość języka obcego. Mile widziany będzie certyfikat potwierdzający posiadanie umiejętności z obszaru testowania. Jeśli szuka się pracy jako tester oprogramowania bez doświadczenia, warto skończyć przynajmniej odpowiedni kurs specjalistyczny – tego typu szkolenia organizuje wiele firm.

Myśląc o pracy jako tester oprogramowania, warto zastanowić się, czy ma się odpowiednie predyspozycje do jej wykonywania. Na tym stanowisku bardzo ważna jest umiejętność analitycznego myślenia, kreatywność, komunikatywność i dobre zdolności interpersonalne, a także gotowość do stałej nauki.

Jakie zarobki przynosi zawód testera oprogramowania?

Tester oprogramowania to dochodowy zawód. Konkretne zarobki uzależnione są od firmy, w której jest zatrudniona dana osoba, a także od stopnia doświadczenia. Junior tester oprogramowania (również tester oprogramowania bez doświadczenia) może liczyć średnio na 4600 zł brutto miesięcznie. Mediana wynagrodzeń pełnoprawnych specjalistów to 6500 zł brutto, a seniorów około 9600 zł brutto. Najlepiej opłacani pracownicy zarabiają nawet ponad 15000 zł brutto.

Mamy oferty pracy w IT

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. 

poznaj nasze oferty pracy