Project manager, czyli kierownik projektu, to wciąż dość nowy zawód. Mimo to szybko się rozwija i jest na niego duże zapotrzebowanie. Osoba, która wykonuje tę profesję, odpowiada za szereg kwestii związanych z zarządzaniem projektami. W zależności od stanowiska mogą one dotyczyć różnych branż.

Odpowiednie poprowadzenie projektu pozwala na to, by zakończył się on sukcesem. Z tego względu coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie specjalisty, który odpowiada za związane z tym kwestie. Jest nim project manager. W codziennej pracy ma on przed sobą szereg złożonych wyzwań.

Project manager – co to za stanowisko?

Project manager (znany również jako project leader) to osoba, która jest odpowiedzialna za zarządzanie projektami na każdym etapie ich istnienia. Zajmuje się więc nimi kompleksowo. Jej zadaniem jest m.in. dbanie o kwestie organizacyjne, nadzorowanie zespołu współpracowników, praca nad samym projektem i bieżące reagowanie na pojawiające się problemy.

przeczytaj też: w jaki sposób można zadbać o efektywne zarządzanie projektami?

Co istotne, taki specjalista może być zatrudniony w różnych branżach. Jednym z najpopularniejszych zawodów jest project manager IT zajmujący się projektami z zakresu technologii informacyjnych. Tego typu stanowiska występują m.in. w sektorze marketingu, finansów i budownictwa. 

Jakie obowiązki ma project manager IT i kierownicy w innych branżach?

Bez względu na to, w jakiej branży zatrudniony jest specjalista, ogólny i podstawowy zakres jego obowiązków zawsze będzie podobny. Zarówno kierownik projektu IT, jak i pracownik związany z innymi dziedzinami jest odpowiedzialny za m.in.:

 • zarządzanie wszystkimi fazami projektu;
 • przygotowywanie harmonogramów działania;
 • analizowanie ryzyka związanego z projektem;
 • prowadzenie stosownej dokumentacji;
 • dbanie o płynność wszelkich procesów;
 • nadzorowanie projektu (w tym jego budżetu, poziomu i jakości realizacji itp.);
 • przygotowywanie raportów i przedstawianie postępów w pracach nad projektem;
 • nadzorowanie współpracowników;
 • przydzielanie zadań podwładnym i ustalanie priorytetów wśród obowiązków;
 • kontrolowanie przestrzegania narzuconych harmonogramów;
 • motywowanie zespołu;
 • rozwiązywanie ewentualnych problemów.

Jak widać, zadania, przed którymi staje manager projektu, są niezwykle złożone i kompleksowe. Ich wypełnianie wymaga stosownej wiedzy oraz predyspozycji.

Jak zostać managerem projektu?

Od managerów projektu wymaga się spełnienia konkretnych warunków. Pracodawcy najchętniej przyjmują do firm osoby legitymujące się wykształceniem wyższym związanym z zarządzaniem. Czasami też istotne są dodatkowe szkolenia. Certyfikowany project manager może bowiem mieć większą szansę na zdobycie pracy.

Ważne jest również wcześniejsze doświadczenie zawodowe przy pracy z projektami i zarządzaniem nimi. Chociaż project manager bez doświadczenia ma szansę rozpocząć karierę, będzie to od niego wymagało wiele samozaparcia i cierpliwości. W takim przypadku oczywiście czeka go najpierw stanowisko juniorskie.

przeczytaj też: cechy dobrego kierownika zespołu, które warto mieć

Aby zostać project managerem, należy też wykazać się znajomością sposobów prowadzenia projektów oraz umiejętnością posługiwania się językiem angielskim na poziomie bardzo dobrym. Przydatne mogą okazać się takie kompetencje jak: dobra organizacja pracy własnej, komunikatywność, duża kultura osobista i zdolność analitycznego myślenia. Ponieważ na project leaderze spoczywa wiele obowiązków, powinien on być odporny na stres. Najlepiej też, aby wyróżniał się zdolnościami przywódczymi i dużą charyzmą.

Ile zarabia kierownik projektu IT i inni project managerowie?

Zarobki uzależnione są m.in. od branży, w której się pracuje oraz od poziomu doświadczenia. Na najwyższe pensje mogą oczywiście liczyć osoby zatrudnione w działach informatycznych. Kierownik projektu IT zarabia średnio 11600 zł brutto. Osoby na stanowiskach juniorskich zaczynają od niższych stawek.

Jeśli zaś chodzi o ogólnie rozumiany zawód project managera w innych branżach, zarobki są nieco mniejsze. Średnie wynagrodzenie dla specjalisty wynosi około 6800 zł brutto. Project manager junior zarobi około 5150 zł brutto.

Mamy oferty pracy w IT

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy