Przyrządzanie pysznej kawy to prawdziwa sztuka. Są osoby, które zajmują się tym zawodowo. Pracują jako bariści. Takie stanowisko wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności – zarówno twardych, jak i miękkich. Co należy zrobić, aby pracować jako barista i czy warto zostać przedstawicielem tego zawodu?

Świat kawy jest pełen tajemnic i interesujących informacji. Zgłębianie ich to ciekawe zadanie, które może przynieść miłośnikom tego napoju wiele radości. Istnieje też szansa, by zajmować się kawą zawodowo. Umożliwia to profesja baristy. Takie osoby mogą zatrudnić się w wielu miejscach – nie tylko w kawiarniach, lecz także w restauracjach czy hotelach. Aby zostać baristą, należy jednak zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności praktyczne.

kto to jest barista?

Barista to słowo pochodzące z języka włoskiego, które można przetłumaczyć jako „barman”. W słonecznej Italii kiedyś nie oddzielało się od siebie zawodów związanych z parzeniem kawy i przygotowywaniem drinków – za obie te kwestie mogła odpowiadać ta sama osoba. Po polsku określenia „barista” i „barman” nie są jednak tożsame. Choć oba stanowią nazwy zawodów, dotyczą odrębnych specjalizacji.

Kim zatem jest barista? Można nazwać go prawdziwym fachowcem od kawy (niekiedy określa się go jako kawiarza). Zawodowo zajmuje się on jej parzeniem. Powinien przy tym znać się na różnych rodzajach kawy, poszczególnych technikach jej przygotowywania oraz obsłudze odpowiedniego sprzętu i akcesoriów, takich jak m.in. ekspres do kawy, tamper, waga, odbijak do fusów, dzbanek do spieniania mleka itp. Barista musi mieć zatem szeroką wiedzę i umiejętności. Pozwala mu to poprawnie wypełniać codzienne zadania zawodowe. 

Warto przy tym podkreślić, że osoby wykonujące tę profesję są cały czas poszukiwane na rynku pracy. Mogą zatrudnić się w kawiarni, restauracji, hotelu czy barze. Wiele firm wynajmuje też kawiarzy na konkretne wydarzenia. Istnieje więc szansa, by pracować jako barista na targi, konferencje itp.

Zobacz również: Spowolnienie gospodarcze wpływa na decyzje pracowników. Część z nich szuka dodatkowego zajęcia

na czym polega praca baristy?

Głównym zadaniem baristy jest oczywiście przygotowywanie pysznej kawy zgodnie z zasadami sztuki parzenia jej konkretnych rodzajów. To jednak nie są jedyne obowiązki kawiarza. Taki pracownik odpowiada także za kompleksową obsługę klientów, w tym udzielanie im porad dotyczących wyboru kawy, która spełni ich oczekiwania, oraz podawanie napojów. Oprócz tego barista jest odpowiedzialny za utrzymywanie porządku na swoim stanowisku pracy oraz budowanie pozytywnego wizerunku miejsca, w którym jest zatrudniony.

jak zostać baristą?

Aby pracować jako barista, nie trzeba mieć wykształcenia wyższego, dlatego może to być ciekawa praca po liceum bez studiów. Wciąż jednak należy spełnić konkretne warunki. Przede wszystkim powinno się wykazywać wiedzą na temat kawy oraz praktycznymi umiejętnościami jej parzenia, co wcale nie jest łatwą sztuką. Odpowiednie kompetencje można spróbować zdobyć na własną rękę, poprzez samodzielne uczenie się w domu na podstawie materiałów dostępnych online. Lepiej jednak wybrać się na kurs baristyczny. Takie specjalistyczne szkolenie otwiera drzwi do zawodu kawiarza.

Oprócz tego od baristy wymaga się zazwyczaj dobrej znajomości języka obcego (zwykle angielskiego) oraz umiejętności obsługi komputera. Ważna jest także dobra autoprezentacja, komunikatywność, cierpliwość, dokładność i odporność na stres. Ponadto barista powinien oczywiście wyróżniać się pasją do kawy.

ile zarabia barista?

Zarobki baristów nie są jednorodne. Wiele zależy od miejsca zatrudnienia, wymiaru etatu, a także stażu pracy i umiejętności danego pracownika. Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi jednak 3640 zł brutto miesięcznie. Oczywiście wraz ze zdobywaniem doświadczenia po pewnym czasie możliwa jest podwyżka. Warto też wiedzieć, że najlepiej zarabiający bariści otrzymują 4500 zł brutto miesięcznie lub więcej.

Sprawdź też: Nowe rekrutacje częściej niż redukcje, w niemal co drugiej firmie pracownicy mogą spodziewać się podwyżek.