Ukończenie szkoły średniej to jeden z ważnych punktów w życiu młodych ludzi. Stają oni wówczas przed pytaniem o to, co dalej. Wielu z nich decyduje się na wejście na rynek pracy. Rozpoczęcie kariery zawodowej w młodym wieku jest jak najbardziej możliwe. Praca po liceum dostępna jest bowiem w różnorodnych branżach. Wiele z zawodów gwarantuje przy tym rozwój i daje perspektywy na przyszłość. Gdzie można znaleźć pracę po szkole średniej?

„Jaka praca po liceum?” – takie pytanie pojawia się w głowach wielu absolwentów szkół średnich. Rynek zatrudnienia oferuje im różnorodne możliwości. Aby znaleźć zatrudnienie bez wykształcenia wyższego, wystarczy dobrze się rozejrzeć. Warto przy tym zaznaczyć, że możliwa jest zarówno praca po liceum z maturą, jak i bez niej. Co prawda część zawodów wymaga ukończenia dodatkowych kursów, jednak inne są dostępne nawet bez szkoleń.

Praca po szkole średniej czy kontynuacja nauki na studiach – co wybrać?

Praca po liceum czy zapisanie się na studia? Każdego roku wiele osób staje przed tym dylematem. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od preferencji danej osoby i jej wizji przyszłości. Niektóre zawody po prostu wymagają ukończenia uczelni wyższej. Z kolei inne można wykonywać nawet bez tytułu licencjata, inżyniera czy magistra. Warto jednak podkreślić, że wykształcenie wyższe oczywiście zawsze jest cenione. Na rynku pracy nie mniej istotne są jednak konkretne umiejętności i doświadczenie zawodowe. Optymalnym rozwiązaniem, o ile ma się taką możliwość, jest więc połączenie pracy po szkole średniej z kontynuacją nauki na studiach.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy

Praca po liceum bez studiów – przykładowe możliwości kariery, która zapewni rozwój

Bez względu na to, czy kontynuuje się naukę na studiach, czy też nie, chcąc rozpocząć karierę zawodową po szkole średniej, warto określić swoje preferencje i predyspozycje. Trzeba jednak pamiętać, że pierwsza praca po liceum raczej nie będzie od razu spełnieniem marzeń. Pozwoli jednak zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia, a także rozwijać się w danym kierunku.

Typowa praca po liceum bez studiów, która nie wymaga nawet dodatkowych kursów, to zawód sprzedawcy lub przedstawiciela handlowego. W tej branży kluczowe są umiejętności miękkie, takie jak np. komunikatywność. Wybierając ten zawód, można też liczyć na rozwój. Bycie szeregowym sprzedawcą w sklepie to pierwszy krok do objęcia posady specjalisty ds. sprzedaży lub handlu w przyszłości.

Dobra praca po liceum dostępna jest także w działach obsługi klienta. Tutaj również najważniejsze są kompetencje miękkie. Zawód doradcy lub telemarketera, podobnie jak sprzedawcy, pozwala także na rozwijanie się i pięcie po szczeblach kariery.

Ciekawa może być także praca po liceum mundurowym (choć również zwykłym). Zatrudnienie może dać wówczas policja, straż graniczna lub wojsko. Wymaga to jednak spełnienia odpowiednich warunków, w tym chociażby zdania testów sprawnościowych.

Dobrym pomysłem na pracę po liceum z maturą jest też zatrudnienie się na recepcji lub jako pomoc biurowa. Stanowi to dobry wstęp, np. do kariery w branży administracyjnej.

W jakich zawodach możliwa jest praca po liceum bez matury?

Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach dostępna jest nawet praca dla absolwentów liceum, którzy nie mają matury. Zatrudnienie czeka wówczas chociażby w gastronomii, np. na stanowisku kelnera. Możliwe jest także podjęcie pracy po szkole średniej jako kierowca – wymaga to jednak oczywiście posiadania prawa jazdy konkretnej kategorii. Inne zawody to m.in. pracownik magazynu lub produkcji.

Zastanawiając się, jaka praca po liceum może być wykonywana bez matury, warto pamiętać, że wiele zawodów, mimo braku konieczności posiadania świadectwa dojrzałości, wymaga dodatkowych kursów, szkoleń lub ukończenia szkoły policealnej. Wśród takich profesji warto wymienić m.in. technika farmacji, asystenta stomatologicznego, fryzjera czy kosmetyczkę.

Dobrze płatna praca po liceum – czy to możliwe?

Czy praca dla absolwenta liceum może być dobrze płatna? Okazuje się, że jak najbardziej. Trzeba jednak odznaczać się odpowiednimi umiejętnościami i predyspozycjami, a także być gotowym na ciągłe dokształcanie się. Ciekawe możliwości daje przede wszystkim branża IT – jeżeli już w szkole średniej umie się wykonywać projekty z określonego zakresu technologii informacyjnej, zdobycie stażu, a następnie pełnoprawnej posady jest jak najbardziej możliwe.

Dość nietypowym rozwiązaniem jest z kolei zawód stewardessy lub stewarda. W tym przypadku kluczowa jest znajomość języków obcych oraz odpowiednie predyspozycje i dobra prezencja.

Zobacz również:

  1. Praca bez doświadczenia – gdzie jej szukać i jak ją zdobyć?
  2. Poszukiwania pracy: pokaż się w Internecie z najlepszej strony
  3. CV ucznia – na co warto zwrócić uwagę?

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę