Osoby, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową, często obawiają się, że będą miały trudności ze zdobyciem satysfakcjonującego zatrudnienia. Praca bez doświadczenia jest jednak możliwa w wielu różnorodnych branżach. Wystarczy odpowiednio podejść do procesu jej poszukiwania.

Praca bez doświadczenia jest możliwa do zdobycia nawet w branży, w której jest duża konkurencja między kandydatami. Pracodawcy często decydują się dać szansę młodym pracownikom, szczególnie gdy widzą w nich potencjał i chęć rozwoju.

Co zrobić, by zdobyć pracę, nie mając doświadczenia?

Zastanawiając się, jak znaleźć pracę bez doświadczenia, należy podejść do tego zagadnienia wielotorowo. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na swój rozwój, również pozazawodowy. Dobrze więc już w liceum lub na studiach angażować się w różnorodne, dodatkowe projekty, np. uczestniczyć w wolontariatach, być członkiem samorządu uczniowskiego lub studenckiego czy udzielać się w kołach naukowych. Taka działalność to doskonały sposób na zdobywanie nowych kompetencji miękkich i twardych. Można ją także wpisać do CV – informacje na jej temat mają szansę przyciągnąć uwagę rekrutera.

Praca bez doświadczenia jest łatwiejsza do zdobycia, gdy początkująca osoba kształci się w związanym z nią obszarze. Nie chodzi tu wyłącznie o kierunkowe studia – liczą się też różnego typu kursy i szkolenia, czytanie literatury branżowej czy śledzenie aktualności z danego sektora w Internecie. Bez względu na branżę, istotna jest również nauka języków obcych. Warto więc zainwestować w swój rozwój.

przeczytaj też: pierwsza praca po studiach – jak ją znaleźć?

Szukając pracy bez doświadczenia, trzeba też oczywiście odpowiednio przygotować swoje dokumenty aplikacyjne. Choć najważniejszym z nich jest CV, często warto też dodać list motywacyjny, nawet gdy pracodawca tego nie wymaga. Może to zwiększyć szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Do tego etapu rekrutacji też trzeba odpowiednio się przygotować, zwracając uwagę nie tylko na kwestie merytoryczne, lecz także swój wygląd i ogólną prezentację.

Praca bez doświadczenia – jak się zaprezentować w CV w zależności od zawodu? Przykłady

Osoby, które zastanawiają się, jak znaleźć pracę bez doświadczenia, często nie wiedzą, jak uzupełnić swoje CV. To w tym dokumencie właśnie należy odpowiednio się zaprezentować, aby przyciągnąć uwagę rekrutera. Przykładowe podsumowania zawodowe dla osób chcących podjąć zatrudnienie w wybranych zawodach, to:

  • Praca w IT bez doświadczenia: Jestem studentem II roku informatyki. Od dawna pasjonuję się programowaniem, a przedmiotem mojego zainteresowania jest przede wszystkim język Python, w którym stworzyłem kilka aplikacji. Poszukuję pracy, w której mógłbym wykorzystać i doskonalić swoje umiejętności z tego zakresu.
  • Praca dla kierowcy bez doświadczenia: Jestem odpowiedzialną, sumienną i opanowaną osobą. Od 3 miesięcy mam prawo jazdy kat. C, a obecnie przechodzę również kurs ADR, który pozwoli mi na uzyskanie uprawnień do przewożenia materiałów niebezpiecznych. Chciałbym wykorzystać swoje umiejętności jako kierowca w Państwa firmie.
  • Praca biurowa bez doświadczenia: Jestem absolwentką studiów licencjackich na kierunku administracja i zarządzanie. Przez 3 lata pełniłam stanowisko sekretarza samorządu studenckiego. Wyróżnia mnie komunikatywność i umiejętność obsługi programów biurowych. Chciałabym rozwijać swoje kompetencje w firmie o ugruntowanej pozycji.

Jak widać, schemat podsumowania zawodowego zawsze jest podobny. Szukając pracy bez doświadczenia, należy podkreślić swoje umiejętności, a także chęć dalszego rozwoju.

przeczytaj też: Staż z urzędu pracy – wynagrodzenie, czas trwania, zasady przyznawania

Czy możliwa jest praca za granicą bez doświadczenia?

Dobrze płatna praca bez doświadczenia to zazwyczaj zatrudnienie za granicą. Jego zdobycie wcale nie musi być trudne. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać z pomocy agencji pracy. Dzięki niej można znaleźć zarówno stałe, jak i tymczasowe zajęcie. Trzeba jednak pamiętać, że praca za granicą bez doświadczenia i bez znajomości języka dotyczy zazwyczaj zatrudnienia w charakterze pracownika fizycznego, np. na produkcji, magazynie lub przy zbiorze owoców i warzyw. Warto jednak je podjąć, ponieważ taki wyjazd to doskonała okazja do zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

poznaj nasze oferty pracy