Stewardessa to zawód, który kojarzy się z podróżami i możliwością zarabiania dobrych pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że to profesja odpowiedzialna, która dodatkowo wymaga dużej elastyczności. Nie każdy też nadaje się do jej wykonywania. Jak zostać stewardessą i co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Zawód stewardessy (lub mężczyzny – stewarda) budzi zainteresowanie wielu osób. W końcu praca na wysokości około 10 km nad ziemią wydaje się niezwykle fascynująca, a przy tym odpowiedzialna. Dodatkowo kojarzy się z wysokimi pensjami. Warto więc wiedzieć, ile zarabia stewardessa i jakie wymagania trzeba spełniać, aby wykonywać tę profesję.

Zawód: stewardessa – jakie obowiązki ma się na tym stanowisku?

Stewardessa to pracownica zatrudniona w liniach lotniczych. Pracuje na pokładzie samolotu – najczęściej pasażerskiego, a czasami również prywatnego. Główne obowiązki stewardessy to:

 • pomoc w przygotowaniu samolotu do odlotu,
 • witanie podróżnych w samolocie,
 • pomaganie pasażerom podczas zajmowania miejsc na pokładzie samolotu,
 • prezentacja zasad związanych z bezpieczeństwem lotu,
 • dbanie o komfort podróżnych w trakcie lotu,
 • odpowiadanie na pytania pasażerów i udzielanie im ważnych informacji,
 • roznoszenie napojów oraz posiłków,
 • udzielanie pomocy pasażerom w nagłych sytuacjach.

Jak widać, obowiązki stewardessy skupiają się na odpowiednim zadbaniu o pasażerów. Osoba, która chce wykonywać ten zawód, musi mieć więc odpowiednie predyspozycje, m.in. umieć pracować z ludźmi.

Ile godzin pracuje stewardessa?

Stewardessy pracują w nietypowych warunkach. W związku z tym nie są typowymi etatowymi pracowniczkami, które wykonują obowiązki zawodowe przez 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Choć co do zasady mają 40-godzinny tydzień pracy, w ciągu dnia mogą pracować 10 czy 12 godzin, a nawet dłużej. Ich czas pracy nie może jednak przekraczać 16 godzin.

przeczytaj też: na czym polega workation? wady i zalety rozwiązania

W praktyce grafik stewardessy jest uwarunkowany wymaganiami konkretnej linii lotniczej. Ustala się go zazwyczaj każdego miesiąca. Trzeba też liczyć się z możliwością dużych rotacji i być przygotowanym na zmiany.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy

Jak zostać stewardessą?

Kwestia tego, jak zostać stewardessą, nie jest to do końca jednoznaczna. Wiele zależy od wymogów konkretnej linii lotniczej. Zazwyczaj jednak polskie stewardessy muszą spełnić takie warunki jak:

 • ukończenie 18. roku życia (czasami wymogiem jest skończenie 21 lat),
 • niekaralność,
 • wykształcenie na poziomie minimum średnim (co ważne, zazwyczaj nie jest wymagane wykształcenie kierunkowe),
 • bardzo dobra znajomość języka angielskiego (minimum na poziomie B2); mile widziany jest też drugi język obcy,
 • odznaczanie się dobrym zdrowiem,
 • posiadanie paszportu,
 • umiejętność pływania,
 • posiadanie miłej aparycji, a także dobra prezentacja i schludny wygląd,
 • bardzo wysoka odporność na stres.

przeczytaj też: lektor języka angielskiego, niemieckiego – jakie ma obowiązki i kto może nim zostać?

Niektóre linie lotnicze stawiają górną granicę wiekową dla tego zawodu – często jest to 30 lat. W zawodzie stewardessy istotny jest także odpowiedni wzrost. Zazwyczaj kobiety powinny mierzyć między 160 a 170 cm (mężczyźni stewardzi: 170–180 cm). Oprócz tego w tej profesji ważne są dyspozycyjność, komunikatywność, zdolność pracy pod presją, umiejętność współpracowania z innymi oraz wysoka kultura osobista.

Ile zarabiają stewardessy?

To, ile zarabia stewardessa, uwarunkowane jest wieloma kwestiami. Wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkim od linii lotniczych, w których jest się zatrudnionym. Istotny jest także staż pracy oraz oczywiście liczba wylatanych w danym miesiącu godzin. Średnia pensja stewardessy w Polsce wynosi niespełna 5400 zł brutto. Można jednak oczywiście zarobić o wiele więcej. Doświadczone stewardessy zatrudnione w znanych liniach lotniczych mogą liczyć nawet na 7000–10000 zł brutto miesięczne. Warto przy tym wiedzieć, że za granicą zarobki te są znacznie wyższe – w przeliczeniu na polską walutę czasami sięgają 25000 zł brutto.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę