Wykonywanie zawodu, który się lubi, to źródło satysfakcji i ogólnego zadowolenia. Aby odkryć właściwą dla siebie ścieżkę kariery, należy dobrze przemyśleć własne preferencje i oczekiwania. Wówczas praca marzeń może być na wyciągnięcie ręki – wystarczy tylko dobrze jej poszukać.

Praca marzeń nie musi być czymś nierealnym. Warto pamiętać bowiem, że dla każdego oznacza ona co innego. Nie trzeba od razu wykonywać nietypowego zawodu – dla wielu osób satysfakcjonujące może okazać się np. spokojne zatrudnienie w biurze.

Czym jest praca marzeń?

Praca marzeń nie ma swojej definicji. Ludzie mają różne preferencje i aspiracje, dlatego każdy może interpretować ją inaczej. Takie zatrudnienie ma po prostu przynosić satysfakcję i zadowolenie. Dla niektórych praca marzeń będzie więc związana z wysokimi zarobkami, a dla innych z dużą elastycznością i niezależnością, spokojem lub możliwością realizowania własnych pasji.

Chcąc określić, czym jest dla nas praca marzeń, trzeba przemyśleć kilka kwestii. Dzięki temu można lepiej poznać swoje oczekiwania, które staną się kierunkowskazem na drodze do znalezienia satysfakcjonującego zajęcia. Warto więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jaki styl życia i tryb pracy się preferuje?
  • W czym jest się dobrym i w jakiej pracy można wykorzystać swoje talenty?
  • Jakie są największe zalety obecnie wykonywanej pracy?
  • Jakie ma się zainteresowania i pasje?
  • Czy lubi się pracę z ludźmi, czy wręcz przeciwnie, łatwiejsze jest wykonywanie obowiązków w samotności?
  • Jakie ma się cele (zawodowe i życiowe), marzenia i plany na przyszłość?
  • Jakie zajęcia przynoszą poczucie satysfakcji i spełnienia?

przeczytaj też: predyspozycje zawodowe – przykłady i sposoby ich określenia

Zastanowienie się nad tymi kwestiami pomaga określić to, co tak naprawdę chciałoby się robić w życiu. Znalezienie swojej drogi nie jest łatwe i często zajmuje wiele czasu. Nie trzeba się jednak spieszyć – praca marzeń jest możliwa do znalezienia w każdym wieku. Im wcześniej pozna się własne preferencje, tym szybciej będzie można zacząć rozwijać się w kierunku danego zawodu.

Praca marzeń – jak ją znaleźć?

Wiedząc, czym jest dla nas praca marzeń, można przejść do działań przybliżających do jej zdobycia. Przede wszystkim ważne jest zdobywanie wiedzy z obszaru związanego z wykonywaniem preferowanego zawodu. W zależności od profesji można uczyć się nie tylko na studiach, lecz także na kursach i szkoleniach. Ważne jest też poznawanie danej branży poprzez czytanie związanej z nią literatury, obserwowanie nowinek w Internecie, a także poznawanie ludzi, którzy już w niej pracują (w tym celu warto korzystać z portali biznesowo-zawodowych). Dzięki temu dobrze można poznać rynek oraz zdobyć informacje, które przydadzą się nie tylko podczas rekrutacji, lecz także w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych.

Poza wiedzą teoretyczną trzeba postawić też na rozwijanie umiejętności praktycznych. W tym przypadku również przydadzą się kursy i szkolenia oraz wszelkiego typu praktyki i staże powiązane z pracą marzeń. Najważniejsze, aby się nie poddawać ani nie spoczywać na laurach. Liczy się ciągły rozwój i chęć zdobywania kolejnych kompetencji.

przeczytaj też: jak znaleźć darmowe kursy online i dlaczego warto to zrobić?

Po zdobyciu odpowiednich umiejętności do wykonywania wymarzonego zajęcia wystarczy poszukać ciekawych ofert zatrudnienia. Wcześniej trzeba oczywiście zadbać o dokumenty aplikacyjne, czyli CV i list motywacyjny. Zwłaszcza w tym drugim można podkreślić, że dane stanowisko jest dla kogoś prawdziwą pracą marzeń.

Praca marzeń: w Polsce czy za granicą?

Ciekawe, rozwojowe, a przy tym satysfakcjonujące zajęcie zarobkowe można znaleźć wszędzie. Praca marzeń w Polsce jest więc jak najbardziej możliwa do zdobycia. Dotyczy to nie tylko typowych zawodów, lecz także nieco mniej znanych, za to bardziej oryginalnych profesji, np. gracza, testera czekolady, personal shoppera czy dyrektora ds. szczęścia.

Poszukując zawodowego spełnienia, można też postarać się o zdobycie zatrudnienia za granicą – międzynarodowe środowisko często daje większe możliwości zarówno pod względem zarobków, jak i rozwoju. Oczywiście nie musi być to od razu praca marzeń na Malediwach w charakterze opiekuna żółwi czy wyspy, choć miłośnicy przygód i nietypowych wyzwań znajdą i takie oferty. Firmy poza Polską są otwarte na rozmaite osoby o różnorodnych kompetencjach. Współcześnie, gdy świat stoi otworem, znalezienie pracy marzeń za granicą nie jest więc już takie trudne, jak kiedyś.

 

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy