Workation to specyficzna forma pracy. Polega ona na połączeniu wykonywania obowiązków zawodowych z wyjazdem wypoczynkowym. Choć takie rozwiązanie nie należy do popularnych w Polsce, stopniowo jest nim zainteresowanych coraz więcej pracowników. Jakie plusy i minusy ma workation?

Rosnąca popularność pracy zdalnej daje wiele możliwości. Przedstawiciele niektórych zawodów bez przeszkód mogą wykonywać swoje obowiązki zawodowe z praktycznie dowolnego miejsca na świecie, np. z jakiegoś egzotycznego kraju. Dzięki temu rozwinęła się idea workation, która pozwala na łączenie pracy z wypoczynkiem.

Co to jest workation?

Workation to termin z języka angielskiego, na który składają się dwa słowa: work (praca) oraz vacation (wakacje). Z połączenia tych wyrazów powstaje więc swoista hybryda, którą dosłownie można tłumaczyć jako pracowakacje albo pracowczasy. Co to jednak oznacza w praktyce? Workation to po prostu specyficzna formuła wykonywania obowiązków służbowych, która łączy je z wypoczynkiem. Wbrew pozorom wcale nie jest to praca na urlopie. Decydując się na takie rozwiązanie, nie wykorzystuje się przysługujących dni wolnych. Zamiast tego pracuje się w wyznaczonych przez pracodawcę godzinach w dokładnie tym samym zakresie, co w biurze, a on wypłaca za to standardowe wynagrodzenie. Robi się to jednak w typowo wakacyjnym miejscu, z którego uroków można korzystać bez ograniczeń popołudniami czy podczas weekendów. 

przeczytaj też: praca marzeń – jak realizować swoje pasje w życiu zawodowym?

Workation stanowi więc bardzo ciekawe rozwiązanie, które traktowane jest często jako jeden z ważnych bonusów pozapłacowych. Dzięki niemu można bowiem m.in. lepiej utrzymać work-life balance.

Workation w Polsce i na świecie – przedstawiciele jakich zawodów mogą sobie na to pozwolić?

Workation w Polsce nie należy jeszcze do popularnych. Idea ta stopniowo jednak rozwija się również w naszym kraju. Co do zasady, z pracowakacji nie mogą jednak korzystać wszyscy pracownicy. Wśród osób, które mogą mieć dostęp do tego typu rozwiązania, znajdują się przede wszystkim ci, którzy są w stanie pracować w pełni zdalnie przy użyciu urządzeń mobilnych. Są to m.in. programiści, graficy komputerowi, księgowi, copywriterzy, wirtualni asystenci, dziennikarze internetowi, tłumacze, blogerzy czy specjaliści od mediów społecznościowych. Co ciekawe, workation nie musi jednak dotyczyć pojedynczych pracowników. Czasami zdarza się, że firma decyduje się na wysłanie na pracowakacje całego działu lub zespołu.

Jako że idea workation w Polsce i na świecie stopniowo zaczyna cieszyć się coraz większym uznaniem, naprzeciw potrzebom pracowników na pracowakacjach zaczynają też wychodzić turystyczne regiony. W niektórych typowo wypoczynkowych miejscach można już spotkać się ze specjalnymi wioskami dla cyfrowych nomadów z dobrym dostępem do biur coworkingowych, które ułatwiają zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych.

Jakie wady i zalety ma workation?

Korzystanie raz na jakiś czas z workation może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim zwiększa motywację do pracy oraz jej efektywność. Przebywanie w atrakcyjnym otoczeniu zachęca bowiem do jak najsprawniejszego uporania się z obowiązkami, aby móc korzystać z uroków wakacyjnej miejscowości. W znaczący sposób poprawia to work-life balance. Pobyt w ciekawym miejscu może też oddziaływać na wzrost kreatywności. Dodatkowo, jeśli z workation korzysta cały zespół, sprzyja to jego integracji.

przeczytaj też: na czym polega work-life balance i dlaczego warto go osiągnąć?

Należy jednak pamiętać, że workation ma też swoje minusy. Przede wszystkim nie można traktować go jako prawdziwego urlopu. Podczas pracowczasów cały czas trzeba wykonywać obowiązki zawodowe, a niektórzy mogą mieć problem z koncentracją w związku z otaczającymi ich wakacyjnymi atrakcjami lub odczuwać frustrację, ponieważ nie mogą korzystać z nich przez cały dzień.

Problemem związanym z workation mogą być też godziny pracy. Jeśli wykonuje się zawód, który wymaga dostępności w ściśle określonych godzinach, ogranicza to możliwości wyjazdowe – pracowakacje w innej strefie czasowej nie będą wówczas najlepszym pomysłem.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy