Odpowiednia równowaga między życiem prywatnym i zawodowym jest bardzo istotna dla właściwego funkcjonowania. W dzisiejszych czasach zachowanie work-life balance stanowi jednak bardzo wymagające zadanie. Warto dowiedzieć się, co pomaga w osiągnięciu stanu harmonii.

Kwestie zawodowe odgrywają coraz ważniejszą rolę w życiu wielu osób. Niestety, chęć osiągania kolejnych sukcesów na tym polu przesłania niekiedy sprawy prywatne i prowadzi do ich zaniedbania. Taka sytuacja nie jest korzystna i może prowadzić do wielu poważnych problemów. Dlatego istotne jest wypracowanie odpowiedniej równowagi między pracą a życiem osobistym. Mówi o tym koncepcja work-life balance, która cieszy się popularnością nie tylko wśród pracowników, lecz także pracodawców.

Czym jest koncepcja work-life balance?

Work-life balance po polsku oznacza po prostu równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Koncepcja ta rozwija się już od lat 80. XX wieku. Zainicjowali ją pracownicy dużych korporacji w Stanach Zjednoczonych, którzy zaczęli mierzyć się z trudnościami wynikającymi ze wzrostu gospodarczego. Taka sytuacja doprowadziła bowiem do tego, że ich życie zawodowe gwałtownie przyspieszyło. W wyniku natłoku obowiązków przestali mieć czas na regenerację oraz kontakty z bliskimi, co pogorszyło ich wydajność i motywację.

Work & life balance stanowi odpowiedź na problemy, które znane są pracownikom również współcześnie. Należy do nich m.in. wypalenie zawodowe, nadmierny stres czy pracoholizm. Koncepcja ta zakłada bowiem, że idealnym stanem jest sytuacja, gdy człowiek doskonale umie łączyć pracę z pozostałymi aspektami życia, czyli kontaktami z rodziną i przyjaciółmi, podejmowaniem aktywności społecznych, rozwijaniem własnych pasji oraz odpoczynkiem i rozrywką. Sfery te powinny się wzajemnie uzupełniać, a nie stać wobec siebie w opozycji.

Jakie korzyści przynosi working balance?

Zachowanie stosownego work-life balance jest niezwykle ważne. Dobrze wpływa na kontakty społeczne i relacje z bliskimi. Dzięki możliwości pogodzenia życia zawodowego z prywatnym pracownicy stają się więc po prostu szczęśliwsi. Towarzyszy im też o wiele mniej stresu i zmęczenia, co korzystnie wpływa na ich zdrowie. Przepracowanie i stały stan napięcia mogą mieć wiele negatywnych skutków. W takiej sytuacji zwiększa się podatność na infekcje, a także pojawia się zagrożenie wypalenia zawodowego, depresji, zbyt częstego sięgania po używki oraz problemów z odżywianiem.

przeczytaj też: jak radzić sobie ze stresem w pracy i poza nią?

Work-life balance korzystnie wpływa też na produktywność i efektywność pracowników. Dzięki temu, że mają czas na odpoczynek i aktywności pozazawodowe, znacznie lepiej wykonują swoje codzienne obowiązki. Stają się bardziej zmotywowani, a praca po prostu przynosi im satysfakcję. To duża zaleta również dla pracodawców. Jeśli w danej firmie panuje odpowiedni work & life balance, takie przedsiębiorstwo ma o wiele lepszy wizerunek, przez co może przyciągnąć do siebie wykwalifikowanych specjalistów. 

Jak osiągnąć work & life balance w praktyce?

Wprowadzenie idei work and life balance w dużej mierze zależy od pracodawców. Aby umożliwić swoim podwładnym pogodzenie obowiązków służbowych ze sprawami prywatnymi, wprowadzają oni szereg udogodnień. Wśród nich na uwagę zasługuje m.in. elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej, dodatkowe dni urlopu, organizowanie imprez integracyjnych, na które mogą przyjść także rodziny pracowników, dostęp do przydatnych kursów i szkoleń oraz szansa na skorzystanie z benefitów pozapłacowych, które pozwalają na rozwijanie własnych zainteresowań poza godzinami pracy.

przeczytaj też: jak wygląda dobra organizacja czasu?

Na osiągnięcie work-life balance wpływ mają również sami pracownicy. Aby zachować równowagę, muszą umieć ustalać priorytety – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Oprócz tego powinni wykazywać się odpowiednią dozą asertywności i zrezygnować z nadmiernego perfekcjonizmu. W zachowaniu work & life balance pomaga także ograniczenie korzystania z social mediów i przeznaczanie czasu na aktywność fizyczną lub spotkania z bliskimi. Ponadto, istotny jest dłuższy urlop przynajmniej raz w roku oraz odcięcie się od pracy podczas wolnych dni.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy