Szybkie tempo życia sprawia, że ludzie są coraz bardziej narażeni na stres. Może on wynikać zarówno z sytuacji w życiu zawodowym, jak i z prywatnych problemów. Warto więc wiedzieć, jakie są sposoby na radzenie sobie ze stresem. Dzięki nim można ograniczyć nadmierne napięcie i powrócić do równowagi.

Stres może działać mobilizująco. W takiej sytuacji ma on charakter pozytywny, ponieważ napędza do działania i ułatwia wykonywanie zadań. Często jednak stan napięcia się przedłuża, co negatywnie odbija się nie tylko na zdrowiu psychicznym, lecz także fizycznym. Warto wówczas zastanowić się, jak sobie radzić ze stresem, by zminimalizować jego przykre objawy.

Dlaczego odpowiednie radzenie sobie ze stresem jest tak istotne?

W dzisiejszych czasach stres towarzyszy nam w zasadzie codziennie – w szkole, w pracy czy w życiu prywatnym. Jeżeli ma przewlekły charakter, może utrudniać funkcjonowanie. Jego skutkiem staje się wówczas rozdrażnienie, niechęć, apatia, a nawet załamanie psychiczne oraz depresja. Pracownicy narażeni na stres o wiele częściej cierpią też na wypalenie zawodowe.

Trzeba przy tym pamiętać, że nadmierny stres objawia się nie tylko pogorszonym nastrojem, lecz także ma wpływ na stan zdrowia fizycznego. Jego objawami mogą być bóle głowy, brzucha i kręgosłupa, choroby serca i układu krążenia, obniżona odporność, wypadanie włosów czy kłopoty z utrzymaniem prawidłowej wagi. Odpowiednie radzenie sobie ze stresem ma więc kluczowe znaczenie dla komfortu naszego życia. Dzięki sposobom pozwalającym na zredukowanie napięcia łatwiej zachować równowagę i cieszyć się spokojem oraz dobrym zdrowiem.

Jakie są style radzenia sobie ze stresem?

Każdy ma inne sposoby na radzenie sobie ze stresem w pracy i życiu prywatnym. Co ciekawe, poszczególne działania zazwyczaj wpisują się w pewne schematy. Wyróżnia się trzy głównie style radzenia sobie ze stresem:

  • Skoncentrowany na zadaniu – występuje u ludzi, którzy próbują zidentyfikować problem, będący źródłem stresu, a następnie starają się go rozwiązać. Jeśli nie jest to możliwe, dostosowują się do nowej sytuacji.
  • Skupiony na emocjach – pojawia się u osób, które w momencie wystąpienia stresu koncentrują się na własnych emocjach, przeżywają je i próbują rozładować.
  • Zorientowany na unikanie – wykazują go osoby, które unikają myślenia o problemach będących powodem stresu. W tym celu szukają sposobów na odwrócenie swojej uwagi.

przeczytaj też: 8 dobrych praktyk pracy zdalnej

Każda ze strategii radzenia sobie ze stresem ma swoje wady i zalety. Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest styl unikający, ponieważ nie rozwiązuje żadnych problemów.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy i życiu prywatnym?

Bez względu na to, jaki styl pokonywania nadmiernego napięcia się prezentuje, warto znać sprawdzone metody radzenia sobie ze stresem. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, co jest źródłem ciągłego zdenerwowania. Jego określenie pomoże w znalezieniu stosownych rozwiązań. Oprócz tego warto wprowadzić do swojego życia takie elementy, jak:

  • regularna aktywność fizyczna,
  • odpowiednia ilość snu,
  • umiejętność zarządzania czasem,
  • trenowanie asertywności i ustalanie własnych granic,
  • poświęcanie czasu na realizację pasji i zainteresowań,
  • stosowanie technik relaksacyjnych,
  • poszukiwanie wsparcia społecznego i regularne kontakty z zaufanymi, bliskimi osobami,
  • nauka rozpoznawania i szanowania własnych emocji,
  • pracowanie nad pewnością siebie i wiarą we własne możliwości,
  • sprawianie sobie drobnych przyjemności.

przeczytaj też: prokrastynacja – jak walczyć z odkładaniem wszystkiego na później?

To oczywiście jedynie przykładowe techniki radzenia sobie ze stresem. Wprowadzenie takich zmian jest niestety czasochłonne i wymaga dużo samozaparcia. Warto jednak podjąć ten trud, ponieważ pomoże to w podniesieniu komfortu życia.

Co zrobić, gdy techniki radzenia sobie ze stresem nie działają?

„Nie radzę sobie ze stresem i nic nie umiem z tym zrobić” – niestety, mimo prób opanowania napięcia, niektórzy dochodzą do takiego stwierdzenia. W takim przypadku nie należy jednak załamywać się i poddawać. Jeśli typowe sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy i w domu nie działają, warto zwrócić się do specjalisty. Wizyta u psychologa lub psychoterapeuty może ułatwić znalezienie źródła problemu, a tym samym pomoże w jego rozwiązaniu. Dzięki spotkaniom z fachowcem możliwe jest też wypracowanie nowych zdrowych strategii radzenia sobie ze stresem.

mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych.

poznaj nasze oferty pracy