Wielu przedsiębiorców zdecydowało się na umożliwienie wykonywania pracy w domowym zaciszu. Dla sporej liczby pracowników może to być nowe doświadczenie. Być może właśnie teraz zastanawiasz się, jak efektywnie zaplanować czas? Jak zmotywować się do pracy, gdy dookoła jest tyle rozpraszających rzeczy? Co zrobić, aby praca zajęła nam faktycznie 8 godzin, a nie przesunęła się na weekend? Poznaj zasady efektywnej pracy zdalnej!

Nie wypadaj z rutyny, która towarzyszyła Ci podczas czasu pracy w biurze.

wstawaj o tej samej porze, co wcześniej.

Praca zdalna umożliwia nam przeciągnięcie drzemki o 15 minut, a może nawet godzinę. Ale nie pozwól organizmowi się rozleniwić. Dodatkowy czas wykorzystaj na poranną kawę, pożywne śniadanie, rozciąganie, bądź zapoznanie się z aktualnymi artykułami czy prasą.

przebierz się i zrób lekki makijaż.

Motywacja i mobilizacja do pracy również może się zmienić, gdy z domowej piżamy, zmienimy je na inny wygodny strój. Nie mówimy tu o garsonce, bądź garniturze, ale o ciuchach, w których na spokojnie będziemy wykonywać nasze obowiązki. Wielu ekspertów uważa, że zmiana stroju i wykonanie lekkiego makijażu u kobiet, nawet podczas pracy zdalnej, może mieć pozytywne skutki w naszej motywacji i efektywności.

zadbaj o otoczenie.

Otoczenie, w którym pracujesz jest niezmiernie ważne. Warto w mieszkaniu określić swoją cichą przestrzeń do pracy. Każdy z nas ma inne preferencje, co do otoczenia, w którym pracujemy. Ważne, abyśmy mogli skoncentrować się na naszych obowiązkach. Wybierając wygodnie miejsce nie polecamy brać pod uwagę kanapy, na której nie będziemy mogli w pełni się skupić. Dodatkowo pamiętajmy o swoim kręgosłupie - wykonywanie obowiązków w złej pozycji przez 8 godzin może później odbić się na naszym zdrowiu.

określ godziny pracy.

W biurze swoje obowiązki wykonujemy przez określony czas - nie zmieniaj tego. Pamiętaj, że myślenie ‘dokończę to później’ może spowodować, że zaburzysz work-life balance. Jasno wyznacz ramy, w których skupiasz się na pracy, czas, w którym odpisujesz na maile i odbierasz telefon. Po zakończonej pracy nie włączaj laptopa służbowego, a wykorzystaj ten czas na dobrą książkę, bądź aktywność fizyczną.

miej plan.

Plan dnia także jest niezwykle ważnym aspektem. Przed rozpoczęciem pracy przygotuj listę rzeczy do zrobienia. Co ważne, uwzględnij w niej krótsze i dłuższe przerwy! Twój zaplanowany czas nie może być wypełniony po brzegi. Pamiętaj, że mogą pojawić się niespodziewane zadania do wykonania.

nie rozpraszaj się.

Nie marnuj czasu na przeglądanie portali społecznościowych, artykułów czy materiałów, które rozpraszają Twoją uwagi. Jednocześnie unikaj wykonywania zadań prywatnych miedzy zadaniami związanymi z pracą.

nie zapominaj o kontakcie z ludźmi.

Planując czas warto zarezerwować jedną przerwę na rozmowę z koleżanką z pracy lub jeśli to możliwe- z całym zespołem. Być może wirtualna kawa albo rozmowa telefoniczna powinna na stałe zagościć w Twoim kalendarzu? Każdy człowiek potrzebuje kontaktu z innymi i rozmowy, nie zapominaj o tym.

zapewnij sobie zdrowe przekąski.

Być może to dobry czas na wprowadzenie zdrowych nawyków? Naucz się codziennie wieczorem przygotować zdrowe posiłki na kolejny dzień. Niech takie działanie stanie się rutyną, także po powrocie do biura. Ważny jest również dostęp do zdrowych przekąsek. Zdrowe jedzenie na pewno sprawi, że Twoje samopoczucie się poprawi.

Niech te osiem zasad wejdzie Ci w nawyk podczas pracy zdalnej.