Dobra organizacja czasu pracy to bardzo często klucz do sukcesu w życiu zawodowym. Dzięki niej łatwiej wykonywać codzienne obowiązki służbowe. Umiejętne planowanie sprawia, że praca staje się sprawniejsza i dużo bardziej efektywna, nawet w przypadku natłoku zadań.

Współcześnie wielu ludzi żyje w ciągłym biegu. Niejednokrotnie doba staje się za krótka na wykonanie wszystkich zadań i obowiązków. Warto więc zadbać o właściwe organizowanie czasu.

Dlaczego dobra organizacja czasu jest ważna?

Odpowiednia organizacja czasu ułatwia codzienne życie. Wydaje się, że w dzisiejszych czasach jest ona niezbędnym elementem, który pozwala na poprawne funkcjonowanie. Obecnie ludzie są wystawieni na bardzo dużą liczbę bodźców – właściwie z każdej strony docierają do nich nowe informacje czy obrazy. Ma to miejsce zarówno w środowisku zawodowym, jak i w domu. W takiej sytuacji trudno o chwilę wytchnienia. Wynikające z tego przemęczenie ma zły wpływ na nasz organizm, ponieważ obniża jego odporność, a także powoduje problemy z koncentracją. Odpoczynek jest więc niezwykle potrzebny, ponieważ dzięki niemu można odpowiednio się zregenerować i nabrać sił do dalszego działania.

przeczytaj też: w jaki sposób można zadbać o efektywne zarządzanie projektami?

Wyjątkowo istotna okazuje się dobra organizacja czasu pracy. Dzięki niej łatwiej poradzić sobie z obowiązkami i sprawić, że nie staną się one przytłaczające. Skutkiem tego może być o wiele większa satysfakcja w życiu zawodowym.

Organizacja czasu pracy – przydatne wskazówki

Organizacja czasu pracy pracowników w dużej mierze zależy od nich samych. Warto więc nauczyć się właściwego planowania i zarządzania. Aby odpowiednio się skupić podczas wykonywania zadań zawodowych, trzeba przygotować swoją przestrzeń pracy. Należy ją uporządkować i usunąć z niej wszystkie zbędne przedmioty i inne rozpraszacze. Pod ręką powinny znajdować się jedynie potrzebne narzędzia i przybory, aby nie tracić czasu na ich poszukiwanie.

Lepsza organizacja czasu możliwa jest też dzięki robieniu listy obowiązków do wykonania w danym dniu. Warto na niej zaznaczać, które zadania są najważniejsze, by pamiętać, że to nimi należy zająć się w pierwszej kolejności. Dzięki ustalaniu priorytetów łatwiej odnaleźć się w gąszczu różnorodnych czynności i znaleźć motywację do działania.

przeczytaj też: 8 dobrych praktyk pracy zdalnej

Efektywna organizacja czasu pracy związana jest też ze stosowaniem przydatnych trików. Jeden z nich to tzw. zasada dwóch minut. Jej reguły są proste – jeżeli daną czynność da się wykonać w ciągu maksymalnie dwóch minut, należy zająć się nią od razu. Taka pozornie błaha zmiana podejścia pozwala na wyrobienie sobie nawyku nieodkładania rzeczy na później, a w konsekwencji tego lepszą organizację czasu.

Chcąc zadbać o organizację czasu pracy, warto też stosować sprawdzone techniki, które pozwalają na zarządzanie nim w odpowiedni sposób. Popularna jest m.in. metoda Pomodoro. Jej zasady są proste – aby być bardziej efektywnym, należy pracować w pełnym skupieniu nad jednym zadaniem w cyklach 25-minutowych. Po każdym z nich trzeba zrobić 5-minutową przerwę. Gdy wykona się cztery takie cykle, powinno się odpocząć przez 20–30 minut i w tym czasie np. zjeść posiłek.

Organizacja czasu wolnego – o czym warto pamiętać?

Praca to nie wszystko – równie ważna jest organizacja czasu wolnego. Wiele osób nie potrafi jednak odpoczywać we właściwy sposób. Chcąc poprawić tę kwestię, należy zwrócić uwagę na wyeliminowanie wszelkich niepotrzebnych dystraktorów. Współcześnie są nimi przede wszystkim media społecznościowe. Korzystanie z nich pochłania naprawdę mnóstwo czasu, który można przeznaczyć na coś o wiele bardziej pożytecznego i przyjemnego. Organizując czas wolny w domu, warto skupić się na swoich prawdziwych pasjach oraz zainteresowaniach i postarać się odłożyć telefon, a przynajmniej wyłączyć w nim zbędne powiadomienia.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

poznaj nasze oferty pracy