Kompetentny lider to prawdziwy skarb. Jego umiejętności i zaangażowanie sprawiają, że cała firma działa we właściwy sposób i osiąga kolejne sukcesy. Warto podkreślić, że ważne są nie tylko jego kompetencje twarde, lecz także miękkie. Istotne więc, aby rozwijał w sobie cechy dobrego kierownika.

Osoby obejmujące stanowisko managera lub kierownika stają przed wieloma poważnymi wyzwaniami. Mają niezwykle odpowiedzialną pracę, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Aby sprawnie kierować swoimi podwładnymi, należy wykazać się szeregiem odpowiednich kompetencji. Tego typu osoby powinni też odznaczać się konkretnymi predyspozycjami do objęcia pozycji lidera. Muszą więc pielęgnować w sobie cechy dobrego kierownika zespołu, które przybliżają ich do osiągnięcia sukcesu.

Cechy dobrego kierownika – dlaczego warto je mieć?

Kierownik zespołu to bardzo wymagające i odpowiedzialne stanowisko. Do osób, które je obejmują, należy wiele ważnych obowiązków, w tym zarządzanie podwładnymi, podejmowanie ważnych z perspektywy całego przedsiębiorstwa decyzji oraz osiąganie wyznaczonych celów. Co istotne, ich zadaniem jest nie tylko dbałość o jakość własnej pracy, lecz także nadzorowanie i motywowanie podwładnych. Tylko poprzez odpowiednią współpracę z nimi lider może przyczynić się do rozwoju firmy.

przeczytaj też: w jaki sposób można zadbać o efektywne zarządzanie projektami?

Wyjątkowo ważne jest więc, aby miał on cechy dobrego kierownika. Dzięki nim łatwiej zarządzać zespołem i prowadzić go we właściwy sposób. To właśnie kompetencje miękkie wpływają na efektywność współpracy z innymi ludźmi. Dlatego też każdy manager powinien je w sobie rozwijać. Mając cechy dobrego kierownika zespołu, można naprawdę wiele osiągnąć.

Jakie są cechy dobrego kierownika zespołu dotyczące podejścia do podwładnych?

Cechy dobrego kierownika zespołu bardzo często związane są z jego podejściem do współpracowników. Lider powinien przede wszystkim wyróżniać się umiejętnością motywowania podwładnych. Dzięki temu cały zespół może pracować w jak najbardziej efektywny i produktywny sposób. Aby zachęcić pracowników do odpowiedniego angażowania się w obowiązki, kierownik powinien umieć spojrzeć w sposób indywidualny na każdego z nich. Ważne, aby potrafił rozpoznawać predyspozycje poszczególnych podwładnych, zwracał uwagę na ich mocne i słabe strony oraz na tej podstawie oddelegowywał ich do konkretnych zadań.

Wśród cech dobrego kierownika warto również wymienić odpowiednią dozę empatii. Lider musi umieć wsłuchać się w problemy, z jakimi zmagają się jego podwładni i w razie potrzeby służyć im pomocą. Dzięki temu może zdobyć ich lojalność, co przełoży się na lepszą współpracę w zespole.

przeczytaj też: Motywacja do pracy – metody zachęcenia pracowników do działania

Oprócz tego manager powinien odznaczać się umiejętnościami mediacyjnymi i zdolnością rozwiązywania konfliktów. Takie cechy dobrego kierownika znacząco wpływają na poprawę atmosfery w miejscu pracy. Jeśli lider umie postawić się na miejscu każdej ze stron i na tej podstawie zaproponować konstruktywne, sprawiedliwe rozwiązanie problemu, w łatwy sposób zyska szacunek podwładnych oraz poprawi ich ogólne nastawienie do pracy.

3 cechy dobrego kierownika, które warto rozwijać na każdym etapie kariery

Istnieją cechy dobrego kierownika zespołu, które mają kluczowe znaczenie dla wykonywania tej profesji. Zalicza się do nich m.in. odporność na stres. Osoba na tym stanowisku zmaga się z wieloma nerwowymi sytuacjami, dlatego powinna być odpowiednio opanowana, nawet gdy musi stawić czoła wyjątkowo trudnym problemom lub dużej presji czasu. Nie chodzi tu oczywiście o to, aby mieć nerwy ze stali – ważna jest umiejętność zarządzania stresem i jego rozładowywania.

Do cech dobrego kierownika, o które trzeba wyjątkowo dbać, należy też asertywność. Manager po prostu musi umieć wyrażać własne zdanie. Oprócz tego powinien być w stanie dokonać krytycznej oceny, pamiętając oczywiście o tym, aby była ona jak najbardziej konstruktywna.

Inną ważną cechą dobrego kierownika zespołu jest charyzma połączona z odpowiednią dozą pewności siebie. Lider nie powinien obawiać się porażki. Musi też umieć pociągnąć za sobą innych i obudzić w nich zapał do podejmowania nawet trudnych wyzwań.

mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych.

poznaj nasze oferty pracy