Traffic manager to zawód, który powstał w odpowiedzi na rozwój wirtualnej sieci. Do jego głównych zadań należy śledzenie ruchu na stronach internetowych i dbanie, by był on odpowiednio duży. Profesja ta wymaga więc odznaczania się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami z zakresu informatyki oraz administracji witryn.

Ruch na stronach internetowych wpływa na osiągany przez nie sukces. Dlatego też firmy tworzą m.in. specjalne kampanie promocyjne, których celem jest przyciągnięcie odbiorców. Pieczę nad tym, aby dotarły do odpowiednich osób, sprawuje traffic manager. Monitoruje on również ruch na witrynach i na tej podstawie przygotowuje analizy, które pozwalają na wprowadzenie poprawek. Ponieważ taki pracownik odgrywa ważną rolę w firmie, zarobki traffic managera potrafią być wysokie. 

Kim jest traffic manager?

Traffic manager jest specjalistą, który zajmuje się kontrolowaniem ruchu na witrynie internetowej oraz dbaniem o to, by utrzymywał się on na odpowiednim poziomie. W tym celu kreuje i wdraża różnego typu strategie, których zadaniem jest przyciągnięcie na stronę nowych odbiorców. To z kolei powoduje zwiększenie ruchu na witrynie.

przeczytaj też: co robi tester oprogramowania i jak nim zostać?

Osoba chcąca podjąć pracę jako traffic manager, może znaleźć zatrudnienie w wielu przedsiębiorstwach specjalizujących się w tworzeniu i administracji stron WWW. Warto przy tym wiedzieć, że wśród przedstawicieli tej profesji jest wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą, co umożliwia im współpracę z kilkoma firmami. Ze względu na charakter zawodu traffic managera można również pracować zdalnie – wystarczy komputer z dostępem do sieci.

Jakie podstawowe obowiązki ma traffic manager?

Traffic manager jest odpowiedzialny za wiele kwestii. Do jego obowiązków należy przede wszystkim:

  • bieżące sprawdzanie liczby wejść na daną stronę WWW;
  • monitorowanie, jak przemieszczają się użytkownicy witryny;
  • kontrolowanie, czy wskaźniki popularności utrzymują się na odpowiednim poziomie;
  • pilnowanie, czy w treściach zamieszczonych na stronie występuje odpowiednia liczba fraz kluczowych;
  • analizowanie profilów użytkowników pod względem wskaźników demograficznych, lokalizacyjnych itp.;
  • przygotowywanie szczegółowych raportów;
  • tworzenie statystyk, z których korzystają administratorzy witryn, w celu ulepszenia i modernizacji stron;
  • obsługiwanie bazy danych.

przeczytaj też: czym zajmuje się project manager? najważniejsze informacje o zawodzie

Jak widać, zadania, którymi zajmuje się traffic manager, są złożone. Aby wykonywać je sprawnie i poprawnie, osoba zatrudniona na tym stanowisku musi mieć odpowiednią wiedzę, cechy i predyspozycje.

Kto może zatrudnić się jako traffic manager? Wymagania do wykonywania zawodu

Aby pracować jako traffic manager, nie trzeba spełniać żadnych formalnych warunków. Pracodawcy mają jednak swoje wymagania. Najchętniej zatrudniają osoby, które legitymują się dyplomem uczelni wyższej na kierunkach związanych z informatyką lub pokrewnych. Z perspektywy firm istotne jest także wcześniejsze doświadczenie zawodowe wyniesione z branży reklamy w sieci lub mediów internetowych.

W ogłoszeniach o pracę jako traffic manager często można też znaleźć wymóg odznaczania się konkretnymi kompetencjami twardymi. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się znajomość HTML, CSS i JavaScript, umiejętność obsługi programów statystycznych oraz wiedza praktyczna z zakresu SEO/SEM.

przeczytaj też: software engineer – kto to jest, czym się zajmuje i ile zarabia?

Oprócz tego przyszły traffic manager powinien mieć odpowiednie cechy i predyspozycje. Ważna jest umiejętność analitycznego myślenia, cierpliwość, nienaganna organizacja, rzetelność oraz zdolności numeryczne.

Traffic manager – zarobki na stanowisku

Zarobki traffic managera zależą od kilku kwestii, takich jak miejsce zatrudnienia czy rodzaj i charakter firmy. Znaczenie ma także doświadczenie i staż pracy pracownika. Junior traffic manager musi liczyć się z niższą pensją niż pełnoprawny specjalista.

Średnie zarobki traffic managera to niespełna 5500 zł brutto. Bardziej doświadczone osoby mogą jednak zarabiać nawet 7200 zł brutto i więcej.

Mamy oferty pracy w IT

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy