Front end developer to jedna z kluczowych osób odpowiedzialnych za tworzenie witryn internetowych. Nie powinno więc być problemu ze znalezieniem pracy w tym zawodzie. Jego przedstawiciele odpowiadają za odpowiednie przygotowanie stron WWW pod względem wizualnym. Na tym stanowisku przydają się umiejętności programowania i zmysł estetyczny.

Branża IT cały czas dynamicznie się rozwija. Mimo to wciąż jednym z najważniejszych stanowisk w sektorze technologii informacyjnych jest front end developer. Osoby, które wykonują tę profesję, mogą liczyć na dobre zarobki. Mają także szansę na ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji.

Kto to jest front end developer i czym się zajmuje?

Najogólniej mówiąc, front end developer (w skrócie FE developer) jest programistą. Jego zadaniem jest dbanie o to, co ostatecznie zobaczą użytkownicy przygotowanej przez niego aplikacji lub witryny WWW. Odpowiada więc za to, aby na stronę trafiły różnego typu animacje, elementy graficzne, moduły interakcji (przyciski pozwalające na wykonanie jakiejś akcji) itp. Do jego obowiązków należy również zadbanie o to, aby witryna lub apka były w pełni responsywne, a więc miały widok, który dopasowuje się do urządzenia, na którym są otwierane.

przeczytaj też: czym się zajmuje i ile zarabia Product Manager?

Frond end developer odpowiada więc za ostateczny wygląd strony (jej interfejs oraz układ tekstu i poszczególnych elementów). Dba też o funkcjonalność witryny. Wykorzystuje do tego swoje umiejętności programistyczne. Ponadto do jego obowiązków należy rozwijanie przygotowywanych rozwiązań oraz eliminowanie ewentualnych błędów. Osoby na stanowisku front end developerów na bieżąco współpracują z innymi członkami działu IT, przede wszystkim z przedstawicielami back end development, z którymi wspólnie realizują projekty.

Jak zostać front end developerem?

Ponieważ to zawód dochodowy i przyszłościowy, wiele osób zastanawia się, jak zostać front end developerem. Droga do wykonywania tej profesji wymaga cierpliwości i ciągłego zdobywania nowej wiedzy. W praktyce pracodawcy nie zawsze oczekują wykształcenia wyższego na kierunkach informatycznych – wśród front end developerów jest wielu samouków. Muszą oni jednak odznaczać się odpowiednimi kompetencjami, takimi jak umiejętność kodowania w językach HTML, CSS oraz JavaScript. Konieczna jest także znajomość frameworków (np. Angular czy Backbone) oraz bibliotek (np. jQuery, React). Oprócz tego warto opanować takie narzędzia jak np. GIT czy Sass. Wiedzę z tego zakresu można spróbować zdobyć samodzielnie. Sprawdzonym rozwiązaniem jest też udział w kursach oraz bootcampach.

Aby dostać pracę jako front end developer, należy udowodnić pracodawcy swoje umiejętności. Praktyczne zastosowanie wiedzy jest bowiem w tym zawodzie najważniejsze. Nawet starając się o posadę jako front end developer junior, powinno się mieć portfolio zrealizowanych przez siebie projektów.

przeczytaj też: co robi tester oprogramowania i jak nim zostać?

Przyszły front end developer musi także odznaczać się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Ponadto trzeba mieć w sobie odrobinę zmysłu estetycznego i sporą dawkę kreatywności. Przyda mu się również cierpliwość, samodzielność, umiejętność pracy w zespole oraz chęć ciągłego dokształcania się.

Na jakie zarobki może liczyć front end developer?

Praca jako front end developer gwarantuje duży rozwój zawodowy i satysfakcjonujące zarobki. Ich wysokość zależy oczywiście od wielu zmiennych, w tym wielkości, lokalizacji i typu przedsiębiorstwa, w którym jest się zatrudnionym, a także posiadanego doświadczenia. Junior front end developer może zarobić średnio nieco poniżej 5000 zł brutto miesięcznie. Wraz z rozwojem kariery stawka znacząco rośnie. Średnie wynagrodzenie specjalistów to około 7500 zł brutto, a osób na posadach seniorskich – 12000 zł brutto.

Mamy oferty pracy w IT

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy