Product Manager (po polsku menedżer produktu) to ważna osoba w przedsiębiorstwach z różnych branż. Dba on o całość procesów związanych z danym produktem – w tym stworzenie go i wprowadzenie na rynek. To odpowiedzialne zadanie, od którego nierzadko zależy sukces firmy. Z tego względu Product Manager to bardzo dochodowy zawód.

Stanowisko Product Managera można znaleźć zwłaszcza w większych firmach. Osoby, które je obejmują, każdego dnia stają przed wieloma nierzadko złożonymi wyzwaniami. Aby wykonywać taki zawód, trzeba odznaczać się odpowiednią wiedzą, doświadczeniem oraz predyspozycjami.

Kim jest Product Manager? Zakres obowiązków

Product Manager to pracownik, którego rolą jest zajmowanie się różnymi kwestiami związanymi z danym produktem lub usługą. Ma przed sobą wiele wyzwań. Najpierw musi on określić potrzeby potencjalnych odbiorców i na tej podstawie stworzyć oraz wykreować produkt lub usługę. Powinien przy tym odpowiednio zadbać m.in. o jego dostępność, jakość i koszty. Oprócz tego Product Manager zajmuje się procesami związanymi z wprowadzeniem produktu do obrotu, jego rozwojem i monetyzacją, a na końcu wycofaniem. Można więc powiedzieć, że taki pracownik jest z produktem przez cały okres jego istnienia. Wymaga to nie lada zaangażowania, a także umiejętności współpracowania z różnymi działami przedsiębiorstwa. 

Mamy oferty pracy w IT

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy

Jaki jest zakres obowiązków Product Managera?

Przed Product Managerem stoi wiele zadań. Konkretny zakres obowiązków zależy od wymogów danej firmy. Najczęściej jednak pracownicy na tym stanowisku odpowiadają za m.in.:

 • monitorowanie trendów na rynku oraz potrzeb i wymagań klientów;
 • tworzenie pomysłów na nowe produkty;
 • przygotowanie strategii dotyczącej promowania danego produktu i sprawowanie pieczy nad jej realizacją;
 • wprowadzenie produktu lub usługi na rynek;
 • analizę działań podejmowanych przez konkurencję;
 • przygotowywanie planów sprzedażowych;
 • monitorowanie cyklu życia danego produktu;
 • zbudowanie zespołu współpracowników i zarządzenie nim (m.in. wyznaczanie zadań, motywowanie, rozwiązywanie problemów i konfliktów);
 • kontrolę budżetu oraz kosztów;
 • stworzenie odpowiedniej polityki cenowej;
 • modernizację i rozwijanie produktu;
 • współpracę z działami IT, sprzedaży itp.

przeczytaj też: czym się zajmuje i ile zarabia Product Manager?

Jak widać, obowiązki Product Managera są niezwykle złożone i odpowiedzialne. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi więc odznaczać się odpowiednimi umiejętnościami i predyspozycjami.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby pracować jako Product Manager?

Od kandydatów na stanowisko Product Managera oczekuje się zazwyczaj wykształcenia wyższego – najlepiej ukończenia studiów na kierunku związanym z marketingiem. Czasami przydatne są też biznesowe studia podyplomowe. Oprócz tego należy mieć szeroką wiedzę z zakresu działań marketingowych, sprzedażowych itp. Bardzo ważna jest również znajomość branży, w której dana osoba chce znaleźć zatrudnienie. Przykładowo, przyszły Product Manager IT powinien mieć dobre rozeznanie w świecie nowych technologii.

przeczytaj też: zawód: konsultant SAP – obowiązki, wymagania, zarobki

Aby zostać Product Managerem, należy mieć doświadczenie biznesowe związane m.in. z zarządzaniem projektami i produktami. Częstym wymogiem jest też bardzo dobra znajomość języków obcych oraz takie cechy jak zdolność analitycznego myślenia, rzetelność, odpowiedzialność i umiejętność szybkiego reagowania na zmiany.

Ile zarabia Product Manager?

Kwestia tego, ile zarabia Product Manager, jest uwarunkowana m.in. wielkością firmy, branżą oraz doświadczeniem konkretnego pracownika. Średnie zarobki specjalisty to około 7000 zł brutto. Pensja może być oczywiście wyższa – niektórzy pracownicy dostają nawet 10000–15000 zł brutto lub więcej. Na najwyższe zarobki mogą liczyć doświadczeni pracownicy wyższego szczebla, czyli Product Manager Senior oraz General Product Manager.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę