Konsultant SAP jest uważany za jedną z najbardziej przyszłościowych profesji z dziedziny IT. Osoby, które wykonują ten zawód, zajmują się dostarczaniem usług o charakterze konsultingowym, związanych z SAP, czyli jednym z najpowszechniejszych modułów informatycznych. Aby zostać specjalistą SAP, trzeba spełnić odpowiednie warunki.

Specjalista SAP to coraz bardziej pożądany zawód na rynku pracy. Związane jest to z ciągłym rozwojem branży IT i koniecznością wdrażania systemów informatycznych. Profesja ta należy do dochodowych. Jednak chcąc zostać konsultantem SAP, trzeba przygotować się na wzmożony wysiłek, ponieważ stanowisko to wymaga rozwiniętych kompetencji twardych i miękkich.

Kim jest konsultant SAP?

Konsultant SAP to bardzo potrzebne stanowisko w wielu firmach. Zadaniem takiej osoby jest świadczenie usług konsultingowych w zakresie wdrażania SAP. Skrót ten oznacza Systems Applications and Products in Data Processing i odnosi się do popularnego, zintegrowanego systemu informatycznego, który stworzyło niemieckie przedsiębiorstwo o nazwie SAP SE. Moduł ten bardzo pomaga w zarządzaniu firmą, dlatego stosuje go wiele organizacji. Obsługuje on procesy z zakresu logistyki, finansów, controllingu i Human Resources. W jego wprowadzeniu do firmy pomaga właśnie specjalista SAP.

To, czym zajmuje się konsultant SAP, uwarunkowane jest przede wszystkim projektem, nad którym pracuje. Główne zadania takiego pracownika to:

  • przeprowadzanie analiz biznesowych i przygotowywanie koncepcji wdrożenia modułów SAP u konkretnego klienta;
  • bieżące przygotowywanie stosownych dokumentów;
  • testowanie aplikacji w systemach SAP;
  • zarządzanie kwestiami produkcyjnymi;
  • dbałość o procesy wdrożenia systemu informatycznego;
  • definiowanie problemów i rozwiązywanie ich;
  • ulepszanie modułów SAP.

przeczytaj też: czym zajmuje się Web Developer?

Dodatkowo doświadczeni pracownicy mogą pełnić funkcję mentorów dla młodszych specjalistów SAP i wdrażać ich w obowiązki. Czasami prowadzą też szkolenia.

Jak widać, konsultant SAP ma przed sobą wiele obowiązków. Zajmuje się przy tym obsługą klientów z rozmaitych sektorów, co sprawia, że odpowiada za zróżnicowane projekty. W tej pracy nie ma więc miejsca na rutynę i nudę.

mamy dla Ciebie oferty pracy

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy

Jak zostać konsultantem SAP?

Aby zostać konsultantem SAP, najlepiej ukończyć studia wyższe na jednym z kierunków informatycznych lub inżynierskich. Najważniejsze jest jednak wcześniejsze doświadczenie zawodowe. Najczęściej pracodawcy wymagają kilku lat pracy przy wdrażaniu systemu SAP.

Oprócz tego konsultant powinien mieć wiedzę i umiejętności praktyczne związane z obsługą konkretnego modułu (HR, MM, SD lub PP). Wymagana jest znajomość języka angielskiego. Ponadto na tym stanowisku przydadzą się rozwinięte zdolności analityczne, gotowość do ciągłej nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji, otwarty umysł oraz umiejętność współpracy z ludźmi.

Gdzie szukać pracy jako specjalista SAP?

Konsultant SAP może znaleźć pracę w wielu firmach. Tego typu specjalistów poszukują przede wszystkim przedsiębiorstwa zajmujące się działaniami z zakresu technologii informacyjnych. Pracodawcami dla konsultantów SAP mogą być także firmy konsultingowe, finansowe oraz księgowe.

przeczytaj też: czym zajmuje się project manager? najważniejsze informacje o zawodzie

Jeśli chodzi o warunki zatrudnienia, specjaliści SAP najczęściej pracują stacjonarnie w siedzibie swojego przedsiębiorstwa. Niektóre firmy oferują również możliwość wykonywania obowiązków zawodowych w trybie home office. Warto jednak pamiętać, że konsultanci SAP muszą być gotowi na konieczność stosunkowo częstych wyjazdów do klientów.

Ile zarabia konsultant SAP?

Wiele osób zastanawia się, czy warto zostać konsultantem SAP. Zawód ten jest na pewno bardzo przyszłościowy i rozwojowy. Dobry specjalista nie będzie miał problemów ze znalezieniem w nim pracy. Co istotne, profesja ta przynosi dobre zarobki. Oczywiście zależą one od stopnia doświadczenia. Młodszy konsultant SAP zarobi około 6700 zł brutto miesięcznie. Pensja pełnoprawnego specjalisty to z około 9800 zł brutto, a starszego specjalisty – prawie 13700 zł brutto.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę