Branża technologii informatycznych cały czas prężnie się rozwija, oferując wiele zróżnicowanych stanowisk. Jednym z nich jest DevOps engineer. Osoba pracująca w tym zawodzie jest odpowiedzialna za działania mające na celu tworzenie i rozwój oprogramowania oraz zarządzanie operacjami. Ze względu na szeroki zakres obowiązków i konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na bardzo dobre warunki zatrudnienia.

DevOps engineer – kto to jest?

DevOps to pojęcie pochodzące od dwóch anglojęzycznych słów: development (rozwój) oraz operations (operacje). Bardzo dobrze oddają one specyfikę pracy DevOps engineera. Osoba wykonująca ten zawód jest odpowiedzialna za łączenie działań typowych dla działów rozwoju w IT, developerów, którzy programują konkretne aplikacje oraz sekcji administratorów, których celem jest utrzymywanie środowiska, w jakim rzeczone aplikacje funkcjonują. Głównymi zadaniami związanymi z tym stanowiskiem są więc usprawnienie komunikacji między poszczególnymi zespołami oraz integrowanie w ramach jednego procesu rozwoju, wdrażania, utrzymania i obsługiwania wytwarzanego produktu.

poznaj wszystkie szczegóły o pracy devops engineera - przeczytaj tutaj.

Ze względu na złożoność swojego zawodu  DevOps engineer ma przed sobą szereg konkretnych obowiązków. Wśród nich znajdują się m.in. administrowanie systemem operacyjnym, nadzorowanie procesów związanych z tworzeniem oprogramowania i współpraca z programistami i testerami, którzy je przygotowują, konfigurowanie wdrażanych rozwiązań zgodnie z procesami bezpieczeństwa systemu, a także odpowiednie utrzymywanie systemów informatycznych oraz środowisk developerskich.

Praca jako DevOps engineer – kto może ją wykonywać?

Jako że DevOps engineer to wymagający zawód, osoby, które chcą go wykonywać, muszą odznaczać się konkretnymi kwalifikacjami. Jeśli chodzi o wykształcenie, na tym stanowisku mile widziane jest ukończenie szkoły wyższej na kierunku technicznym. Istotna jest też dobra znajomość języka angielskiego. Najważniejsze są jednak odpowiednia wiedza i umiejętności praktyczne. DevOps engineer powinien znać się na zagadnieniach związanych z programowaniem, działaniem systemów operacyjnych, znajomością technicznej infrastruktury informatycznej i jej bezpieczeństwem, administrowaniem serwerami, testowaniem oprogramowania i aplikacji oraz technologiami chmurowymi. Kluczowa jest też m.in. znajomość konkretnych języków skryptowych (np. Pythona, Perla, Ruby czy Basha), środowiska Linux oraz narzędzi do automatyzacji (m.in. Hudson, Jenkis, Puppet, Artifactory). Przydatne może się też okazać doświadczenie wyniesione z pracy z bazami danych. 

Oprócz tego DevOps engineer powinien odznaczać się odpowiednimi kompetencjami miękkimi. Najważniejsze są szeroko rozwinięte zdolności komunikacyjne oraz umiejętność pracy w zespole. Ponadto osoba na tym stanowisku powinna wykazywać się analitycznym myśleniem, cierpliwością i odpowiedzialnością. Ważna jest też chęć do nauki, rozwoju i ciągłego podwyższania swoich kwalifikacji. 

DevOps engineer – zarobki na stanowisku

Jeśli chodzi o zarobki na stanowisku, jakim jest DevOps engineer, prezentują się one bardzo atrakcyjnie. Ich wysokość zależy od kilku czynników – wpływ na nie ma m.in. wielkość i lokalizacja firmy, dla której pracuje dana osoba, a także zakres kompetencji i doświadczenie pracownika. Uśredniając, zarobki junior DevOps engineera wynoszą około 6000–7000 zł brutto. Z kolei senior DevOps engineer może liczyć na pensję rzędu około 13000 zł brutto.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy w IT. Pokierujemy Cię w stronę pracy, w której rozwiniesz swój potencjał.

Wyjątkowe stanowiska, które czekają właśnie na Ciebie: