Testowanie może być ważną pracą. Zajmujących się nim osób poszukuje wiele firm i to z różnorodnych branż. Obowiązki zależą tu od konkretnego stanowiska. Czym innym zajmuje się tester oprogramowania, a czym innym testujący hotele, produkty czy samochody. Zawsze jednak to może być ciekawe zajęcie – w zależności od posady albo stałe, albo dodatkowe. Jak wygląda praca jako tester w różnych dziedzinach?

Praca jako tester gier czy aplikacji to dość znane stanowisko. Ma związek z branżą IT, przez co jest na nie spore zapotrzebowanie. To jednak niejedyna możliwość zarabiania na testowaniu. Dostępna jest też chociażby praca jako tester hoteli, leków czy innych produktów. Warto więc wiedzieć więcej na temat poszczególnych stanowisk.

jak wygląda praca jako tester oprogramowania?

Praca jako tester oprogramowania to zajęcie związane z branżą IT. Stanowi ciekawy i przyszłościowy zawód. Zadaniem jego przedstawicieli jest sprawdzanie, czy dane oprogramowanie, witryna lub system przygotowane przez developerów działają we właściwy sposób. Można więc powiedzieć, że praca jako tester oprogramowania polega na kontrolowaniu i weryfikowaniu tego, co stworzyli programiści. Wśród obowiązków na tym stanowisku znajduje się m.in. planowanie testów, przeprowadzanie testów funkcjonalności, przygotowywanie dokumentacji testowej, sprawdzanie, czy oprogramowanie jest zgodne ze stosownymi założeniami i dokumentacją techniczną, wyszukiwanie i zgłaszanie błędów oraz raportowanie wykonywanych działań.

Warto przy tym wiedzieć, że osoba zajmująca się testowaniem oprogramowania może specjalizować się w różnych gałęziach. Możliwa jest, np. praca jako tester aplikacji mobilnych, który skupia się konkretnie na działaniach w ich obszarze. Ciekawą opcję stanowi także zatrudnienie w dziedzinie powiązanej z gamingiem. Praca jako tester gier, bo o niej mowa, daje szansę współuczestniczenia w powstawaniu różnorodnych produkcji.

Zawody dotyczące testowania w IT są dobrze płatne. Mediana zarobków testera oprogramowania na stanowisku mid to 7600 zł brutto miesięcznie. W przypadku seniorów zwiększa się ona do 11000 zł brutto. Praca jako tester gier komputerowych z kolei daje wynagrodzenie rzędu 4980 zł brutto miesięcznie. Najlepiej zarabiający otrzymują od 5720 zł brutto w górę.

praca jako tester hoteli

Zupełnie innym zajęciem jest praca jako tester hoteli. To mało znane stanowisko, które dość trudno zdobyć, ponieważ nie ma na nie bardzo dużego zapotrzebowania. Może być jednak zarówno zajęciem stałym, jak i tymczasowym. Zgodnie z nazwą polega na testowaniu hoteli – obserwowaniu i ocenianiu ich obsługi, panującego tam porządku, czystości, wygody, dodatkowych udogodnień itp. W tym zawodzie konieczna jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego, spostrzegawczość i precyzja. Zarobki w pracy jako tester hoteli są zróżnicowane.

Sprawdź też: Praca w Holandii – co warto wiedzieć?

praca jako tester produktów

Nietypowym zajęciem jest praca jako tester produktów. Może ona dotyczyć weryfikowania działania wielu różnorodnych towarów, np. z branży spożywczej, zabawkarskiej, RTV i AGD, kosmetycznej itp. Polega na przetestowaniu określonego produktu dostarczonego przez firmę i napisaniu opinii na jego temat (w formie recenzji lub wypełnienia ankiety). Nie jest to zajęcie na pełen etat, ponieważ zarobki nie są wysokie. Jeśli jednak interesuje cię dodatkowa praca po liceum bez studiów, która pozwala nieco dorobić, może to być rozwiązanie dla ciebie.

praca jako tester samochodów

Dochodowym zajęciem może być praca jako tester samochodów. Nie ma jednak zbyt wielu ofert na takie stanowisko. Czasami tego typu pracowników poszukują duże koncerny motoryzacyjne. Aby wykonywać taki zawód, należy mieć ważne prawo jazdy, duże doświadczenie za kierownicą, znać i rozumieć budowę oraz działanie auta, a także być spostrzegawczym. Istotna jest duża odpowiedzialność – tester samochodów sprawdza bowiem, czy dany pojazd spełnia odpowiednie wymogi techniczne, co jest ważne m.in. z perspektywy bezpieczeństwa użytkowania auta.

Zobacz również: Praca w Szwecji dla Polaków – jakie są możliwości?

praca jako tester leków

Nietypowym zawodem jest praca jako tester leków. To zajęcie dodatkowe, na którym można jednak sporo zarobić. Polega na przyjmowaniu określonych leków w warunkach laboratoryjnych, a następnie poddaniu się badaniom (np. krwi i moczu). Aby pracować w takim charakterze, trzeba odznaczać się bardzo dobrym stanem zdrowia oraz spełniać wymogi odpowiadające charakterowi konkretnych badań klinicznych.